31 Травня | 2019 | 10:17

Хто «замінував» Вінницю?

29 травня до Національної поліції надійшло повідомлення про те, що у Вінниці заміновано 28 об’єктів - 9 житлових будинків, 10 дитячих садків, 8 торговельних центрів та залізничний вокзал.

29 травня до Національної поліції надійшло повідомлення про те, що у Вінниці заміновано 28 об’єктів - 9 житлових будинків, 10 дитячих садків, 8 торговельних центрів та залізничний вокзал.

Протягом кількох годин вибухотехніки та кінологи перевіряли ці об’єкти на наявність вибухонебезпечних предметів, евакуювавши загалом понад 8500 громадян. До речі, саме в цей день більшість міських школярів відзначали свято останнього дзвоника, і декому з них та їхніх батьків це свято трохи підпсували перебої в роботі транспорту і торговельних центрів, у яких розташовані, зокрема, дитячі кав’ярні та ігрові кімнати…

Як повідомили правоохоронці, інформація виявилась неправдивою - вибухівки та інших небезпечних предметів на названих об’єктах і прилеглих територіях виявлено не було.

Того ж дня у Львові поліцейські отримали повідомлення про мінування десятьох об’єктів - лікарень, вокзалів, магазинів та аеропорту. Інформація про вибухівку там теж не підтвердилась.

Дещо раніше, 24 травня, на поштові скриньки чотирьох університетів Вінниці - технічного, медичного, аграрного та педагогічного - та одного з торговельних центрів також надходили неправдиві повідомлення про замінування. А ще в другій половині травня через подібні «жарти» доводилось евакуювати людей і шукати вибухівку в Києві, Житомирі, Харкові тощо.

Правоохоронці констатують, що останнім часом почастішали повідомлення від анонімів про замінування навчальних закладів, дитсадків, торговельних центрів та інших соціальних об’єктів. Тому громадян просять зберігати спокій, з розумінням ставитись до незручностей, пов’язаних з обстеженням об’єктів на наявність небезпечних предметів. Адже закон і правила безпеки вимагають перевіряти всі подібні повідомлення, щоб раптом не проґавити те з них, яке може виявитись правдивим.

Звісно, за брехливі повідомлення про заплановані теракти передбачена серйозна відповідальність. За «завідомо неправдиве повідомлення про загрозу безпеці громадян, знищення чи пошкодження об’єктів власності» передбачена кримінальна відповідальність відповідно до ст. 259 Кримінального кодексу України - ув’язнення терміном до шести років. Але про помічені підозрілі предмети, також про дії чи розмови потенційних терористів повідомляти все ж треба - за це подякують, навіть якщо побоювання не підтвердяться.

Отже, анонімним псевдомінерам загрожує до шести років тюрми. Але чи зможуть їх викрити і спіймати?

Розповідаючи про такі інциденти, правоохоронці переважно оприлюднюють фото, на яких видно, як відбувається евакуація, як спеціаліст із собакою перевіряє приміщення... А от головний рабин України нещодавно оприлюднив сам електронний лист про нібито замінування центральної синагоги в Києві. З цього листа, що надійшов на адресу єврейського центру 27 травня, можна зробити певні висновки чи припущення про «мінерів» та їхні мотиви.

У темі листа зазначено «Синагога заминирована!», а текст його такий: «В здании заложена самодельная бомба с часовым механизмом. У вас 24 часа на разминирование. Еще одна бомба заложена в припаркованном неподалеку автомобиле. Ищите!!!».

Зловмисник назвав себе «Моторола Террорист», а його електронна пошта «motorola_dnr_1488@mail.ee». Літери «ее» вказують, що пошта буцімто естонська, хоча насправді «mail.ee» є підрозділом російського інтернет-порталу «mail.ru». Власне, на просторах Інтернету людина може зареєструвати собі хоч українську пошту, хоч американську чи будь-яку іншу. Проте автор листа обрав саме російську, а за псевдонім узяв «кличку» загиблого російського терориста-окупанта Арсена Павлова (Мотороли).

Чи можна це вважати звичайним хуліганством? З хуліганських мотивів пишуть матюки на парканах або, в крайньому разі, повідомляють про «бомбу» в сусідньому магазині, де продавчиня відмовилась продати пляшку «на хрестик». А ці сотні повідомлень схожі на один з інструментів війни, завданням якого є чинити диверсії, сіяти паніку… Адже слати електронні листи набагато простіше, ніж розкидати листівки з закликами «Здавайтесь!», як це робили протиборчі сторони під час давніх воєн…

Перевірка українськими спецслужбами електронних адрес і дзвінків від таких «мінерів» показує, що комп’ютери і телефони, з яких вони пишуть або дзвонять, розташовані переважно за межами території, підконтрольної владі України (в окупованих районах Донеччини чи Луганщини або в Росії).

 

Чи отримають вони покарання? Хіба що після перемоги над Росією, після своєрідного Нюрнберзького процесу над злочинами путінізму. Бо зараз у тій країні почуваються в безпеці ще більші злочинці, як-от Гіркін-Стрєлков, який вважається там «громадським діячем» і відкрито розказує, як власноруч розстрілював людей на Донбасі. Інша справа, що спецслужби України мають навчитися блокувати навіть віддалені інтернет-ресурси, за допомогою яких ведеться злочинна діяльність.

Автор: Юрій Сегеда
Розповісти друзям: