31 Травня | 2019 | 10:46

Хто не вилікував молочні – матиме хворі постійні зуби

Анастасія Мелешко
Зізнаймося, у нашому дитинстві починали чистити зуби у шкільному віці, а декотрі й пізніше. В сучасних батьків такої розкоші немає. Недостатня кількість фтору в воді, щороку гірша якість продуктів, недостатня поінформованість батьків – і гігієна зубів змалку – далеко не косметична потреба. Дитячий стоматолог Анастасія Мелешко спростувала поширені міфи про молочні зуби.

Молочні зуби не треба чистити

- Вони потребують гігієни з моменту прорізування. По-перше, діти в цей час усе тягнуть до рота. Ротову порожнину при контакті з зовнішнім середовищем заселяють бактерії, які розмножуються на поверхні зубів. Це не завжди можна визначити візуально, але вони отримують поживне середовище в м'якому нальоті. Як наслідок, рот ризикує стати осередком інфекції.  По-друге, якщо дитину привчати до гігієни з раннього віку, в подальшому житті вона сприйматиме це, як необхідність.

Молочні зуби не треба лікувати – все одно випадуть

- Лікування молочних зубів необхідне та обов'язкове. При виникненні каріозних уражень захист зубів слабшає, в порожнинах затримуються залишки їжі, які дають можливість посиленому розмноженню бактерій. Цей процес прогресує, завдає болю і дискомфорту. Зуби можуть руйнуватися, викликати запальні процеси в кістці і ускладнитися важкими й небезпечними станами – наприклад, сепсисом. Лікувати молочні зуби потрібно й заради здоров’я постійних. Корені молочних зубів широко розставлені і охоплюють зачаток постійного зуба. Все, що відбувається з молочним, впливає на розвиток постійного.

Вчасно не вилікувані зуби призводять до раннього видалення, а це має низку негативних наслідків. В першу чергу, утруднення прорізування основного зуба. Сусідні зуби починають зміщуватися зі своїх місць, заповнюючи порожній простір, і постійний зуб може прорізатися не на своєму місці. Тоді в підлітковому віці постане проблема вирівнювання зубів і виправлення неправильного прикусу, а разом з тим і порушення дикції.

Грудне вигодовування вночі шкодить молочним зубам

- Грудне вигодовування, організоване на фоні достатньої гігієни, не може нашкодити зубам. Навпаки, за даними досліджень, грудне молоко містить захисні компоненти, які призупиняють ріст патологічних мікроорганізмів. Сам акт смоктання відбувається так, що молоко потрапляє в глотку, а не в ротову порожнину. Крім того, під час годування виділення слини збільшується в 8 разів, що створює природне омивання слиною, яка теж містить елементи імунного захисту - лізоцим та інші ферменти, які розщеплюють органіку.

Зуби в дітей не болять, тому що у них немає нервів

- Будова дитячих зубів абсолютно ідентична постійним, вони мають коронку і корінь, всередині яких знаходяться пульпова камера з нервом і судинами. З часом корінь резорбується (розсмоктується), і тому, коли зуби випадають, залишається лише коронкова частина.

Дитині підійдуть послуги стоматолога для дорослих

- Лікувати малюкам зуби мають дитячі стоматологи. Враховуючи тонкощі будови молочних зубів, ми використовуємо інші матеріали та інструменти для роботи з дітьми. Тут є й важливий психологічний момент. Не всі дорослі стоматологи мають навички роботи з дітьми. Адже в першу чергу завдання на дитячому прийомі - зацікавити і не налякати, мати витримку, знайти підхід до маленьких пацієнтів, організувати відвідування в формі гри і нагородити малюків за терпіння.

Дитині, яку не тривожить зубний біль, не потрібні огляди стоматолога

- Всі діти потребують профоглядів раз на 6 місяців, тому що на перших порах проблеми не завжди помітні та відчутні. Дитячий стоматолог може виявити спадкові проблеми з зубами, патологію слизової оболонки, профілактувати виникнення ортодонтичних аномалій, скоригувати гігієну, зацікавити дитину й заохотити чистити зуби. Майбутнє стоматології, і дитячої зокрема, однозначно за профілактикою. А це достатня гігієна, професійний підбір засобів з урахуванням особливостей віку, будови зубів і слизової. Надважливо приділяти увагу гігієні, формувати звичку на рівні підсвідомості, контролювати та допомагати, вчасно звертатися до фахівців. Профілактуючи стоматологічні захворювання, можна зекономити час, гроші на їх лікування та попередити виникнення негативного болісного досвіду у дітей. Нехай у дітей завжди будуть щасливі здорові посмішки, а ми, дорослі, їм у цьому допоможемо.

Підбираємо дитячі засоби гігієни зубів

- Щітка має бути м'яка, невеликого розміру, зручна. Іноді варто мати 2 щітки: одну для батьків, які мають дочищати зуби дітям до 8-річного віку, а іншу для дитини, щоб вона могла нею погратися, сама почистити зуби, наскільки в неї вийде, та для вироблення звички тримати щітку в руці.

- Дитяча зубна паста має відповідати віку. Має бути безпечна при проковтуванні, якщо дитина не вміє спльовувати. Пасти з фтором або іншими активними елементами повинні використовуватися під суворим батьківським контролем, адже у великих кількостях можливі побічні реакції.

- Для зміцнення зубів і профілактики утворення зубного нальоту існує багато засобів і пристосувань, наприклад серветки для гігієни, як додатковий засіб очищення, пінка для зубів з ферментами, що розщеплюють зубний наліт та створюють додатковий захист емалі, гелі та муси, що містять активні речовини для зміцнення зубів. Вони призначаються індивідуально.

Автор: Спілкувалася Антоніна БАСЕНКО
Розповісти друзям: