26 Червня | 2019 | 11:49

Без культури не буде нації

 

Вже понад 20 років у селищі Літин діє незвичайний університет, в якому студентів різного віку безкоштовно навчають народним ремеслам: вишивці, ткацтву, виготовленню ляльки-мотанки, витинанці, плетенню із соломи, писанкарству, гончарству, квітникарству та іншим видам народно-прикладного мистецтва. Подільський народний університет культури створили за ініціативи бібліотекарів та вчителів Літинського району за підтримки представників культурної громадськості трьох областей України – Хмельницької, Вінницької та Київської.

Сьогодні унікальний університет прагне повернути в життя українців національні культурні традиції. Навчальний заклад не є типовим, він не належить до державного чи приватного форматів, а працює виключно за підтримки громади. Народний університет не обирає своїх учнів залежно від їх віку, рівня освіти чи місця проживання, головне - мати бажання навчитися чогось нового. Подільський осередок знань має власну майстерню з відродження автентичних ремесел - «Орнаменти», який сьогодні є туристично-художнім об'єктом Вінниччини.

В університеті створено центр ткацтва, де зібрано безліч старовинних ткацьких верстатів, тут навчені майстрині можуть виготовляти різні вироби – від поясів до одягу. Викладачі розповідають, що діти з легкістю проводять в стінах закладу увесь день, не втомлюючись, аби лише навчитися цікавої справи, а в підсумку створити власними руками справжній шедевр мистецтва.

- У народному закладі раді відвідувачам та делегаціям з усіх куточків України, щоправда, розмістити всіх бажаючих ми не маємо можливості. Наш університет знаходиться в історичній будівлі (маєтку заможної родини), якій уже понад 100 років, - розповідає директорка університету Наталя Щепілова. – З необхідних за планом 1500мІ ми маємо всього 200, і то «розкиданих» по селищу. Ми писали безліч звернень і колективних листів до районного, обласного керівництва та перших державних осіб з проханням зарадити нашій ситуації. На жаль, поки всі прохання залишаються або без відповіді, або «годують» нас нездійсненними обіцянками. У влади немає розуміння, що без культури не буде демократії, а згодом і самої нації.

Наталя Геннадіївна зазначила, що нині заклад «виживає» на пожертви піклувальної ради, кількість осіб у якій зменшується щороку, та матеріальну допомогу від «студентів». Але навіть ті, хто тимчасово не має можливості допомагати культурному закладу фінансово, все рівно залишаються його прихильниками та ідейними натхненниками, виступаючи як волонтери.

Працівники університету мріють відкрити музей верстатів, але його функціонування знову ж таки впирається у відсутність достатнього фінансування (адже зараз коштів не вистачає навіть на оренду приміщення).

До речі, наприкінці травня викладачі народного університету представлятимуть Вінниччину на четвертому Міжнародному проекті-конкурсі Галини Яблонської «Шевченко єднає народи», де й презентуватимуть свої вироби.

Якщо ви маєте бажання допомогти діяльності Подільського народного університету культури - можете звертатися до його безпосереднього керівництва Наталі Щепілової за телефоном: 0961893017.

Автор: Вікторія Мельник
Розповісти друзям: