19 Липня | 2019 | 11:41

Королівські креветки… зі Жмеринки

У селі Леляки Жмеринського району розмістилося сміливе й унікальне для нашої місцевості фермерське господарство. Тут вирощують королівські креветки. І хоч підприємство працює всього близько року, вже тепер у деяких вінницьких та жмеринських ресторанах можна замовити страву з місцевими свіжими креветками.

Ферму побудували в приміщенні колишньої хутряної фабрики. Для екзотичного виробництва будівлю перекроювали 2 роки, розробили і встановили обладнання й запустили першу партію малька. Конкурентів в Україні, але разом з тим і порадників, у яких можна запозичити досвід у вирощуванні креветок за такою технологією, у жмеринчан нема.

- Власники вирішили реалізувати бізнес-ідею після того, як побачили подібну за кордоном, - розповідає директор підприємства Петро Гижко. - Фабрика до цього понад десять років пустувала. Всередині все було зруйноване, залишилися тільки стіни. Ми зробили ремонт, повністю «перепрошивали» приміщення новим обладнанням. Запросили компанію, яка тут, на місці, монтувала пластикові чани, в які ми запустили мальків. Зараз підприємство перебуває на початковій стадії розвитку і поки що нарощує потужності. Виробництво максимально автоматизоване. На ньому працюють 27 співробітників.

Сільський голова с. Леляки Олександр Смущак каже, що появу подібних підприємств на території громади сільська рада вітає й по можливості їм сприяє.

- На землях Леляцької сільської ради працюють десять фермерів-аграріїв та три підприємства, серед яких і «Новосвіт», що започаткувало креветкову ферму. Всі вони – представники соціально відповідального бізнесу. Сплачують податки, які йдуть на користь бюджету громади, не відмовляють у спонсорській допомозі та надають робочі місця жителям довколишніх сіл.

Технологія вирощування креветок у штучних умовах дуже цікава і непроста. Королівські креветки теплолюбиві і вибагливі. В цехах постійно підтримується 29-30 градусів тепла, температура води на градус менша. Вода в басейнах має безупинно бурлити, мов у джакузі. Для цього в систему 6 разів за годину підігрівають і закачують свіже повітря. Якщо протягом 10 хвилин повітрообмін не відбуватиметься, креветки загинуть. Щоб підтримувати тепло, закупили українські котли, що працюють на пелетах. У підприємства величезні витрати електроенергії. Щоб забезпечити потреби і запобігти перебоям, ферма живиться від чотирьох джерел енергії.

Від малька до дорослої особини розміром в 12 см креветка виростає за півроку. За цей час 6 разів знімає панцир і сама ж його поїдає. Годують ракоподібних спеціальним кормом, який на фермі частково вже виготовляють самі.

- Картопля, крохмаль, риб’ячий жир, дріжджі, яйця, вітаміни, спіруліна чи інші водорості входять у склад корму, - розповідає лаборант Мирослава. - Апетит у креветки прекрасний. За добу з’їдає третину своєї ваги. Тобто, якщо ракоподібний важить 1 грам, то споживає 0,3 г корму, коли доростає до 20 грамів, споживає 6 г корму. Все точно розраховуємо відповідно до кількості креветок в резервуарі й передаємо корм через кормоприйомники. Також важливо відслідковувати стан води. Контролюємо вміст солі, амонію, кислотність, жорсткість води тощо.

Чани з підрослою креветкою накривають сіткою, тому що ракоподібні підкидаються на метр у висоту і вистрибують з басейну.

Мальок купують та доставляють з Малайзії літаком. Мандрівку тривалістю в 45 годин з іншого кінця світу малюки проводять у пакетах, заповнених водою й повітрям. Креветки доволі ніжні. Якось була партія, яка майже вся загинула в дорозі. Загалом у процесі вирощування до дорослого віку доживають близько 50% малька.

Смакові якості креветок залежать від способу заморозки та якості розморожування. Для наших країв, віддалених від природнього ареалу життя ракоподібних, найоптимальніший варіант - це морепродукти, які пройшли шокову заморозку, а потім поступово розморожувалися при 0 градусів.

Концепція жмеринського підприємства в тому, щоб доставити креветку до клієнта свіжою. Для цього теж є своя технологія.

- Ви пробували зловити в річці карася і одразу його приготувати? – проводить аналогію директор. - А тепер зрівняйте смак з тим, який кілька місяців пролежав у морозильнику та ще й невідомо, за яких умов і скільки разів заморожувався та розморожувався. Щоб зберегти смак і якість м’яса, щойно виловлену креветку кладуть на лід. Вона має температуру близько 30 градусів, лід швидко розтає, креветка охолоджується й засинає. Далі згідно з замовленням або перекладаємо її в новий лід і пересипаємо, або піддаємо шоковій заморозці.

За перший рік набивання гуль і пошуків оптимальних рішень вирощено понад 5 тонн елітного крилю. Продаються креветки по 500 гривень за кілограм. Загалом можливості ферми дозволятимуть вирощувати за рік і 100 тонн. Але перед цим варто ще знайти свого клієнта. Бізнес-план ферми передбачає охопити ринок на відстані, яку протягом доби можна проїхати транспортом.

Автор: Антоніна БАСЕНКО
Розповісти друзям: