12 Листопада | 2019 | 16:07

«А віз і нині там…»

Понад два роки тому у Вінниці анонсували реалізацію нового масштабного проєкту - будівництво «з нуля» прототипу автентичного козацького корабля. Судно планували зробити не для виставкових цілей, а діючим: спустити на Буг та використовувати для туристичних потреб. Автор амбітної ідеї, вінничанин Анатолій Оболонський, після відвідин корабельної регати в Норвегії «загорівся» мрією зробити щось подібне й у своєму рідному місті, а саме - відтворити легендарне козацьке судно у Вінниці.

Пів сотні працівників, п’ятеро членів екіпажу та вісім місяців роботи потрібно було для того, аби козацька чайка – колись бойовий корабель, а в даному випадку прогулянкове судно вийшло на води Південного Бугу. Будівництво мали завершити ще в травні 2018-го року, але не так сталося, як гадалося… Здійсненню проєкту завадило не мало не багато – відсутність необхідних коштів. Ціна питання: 12 мільйонів 600 тисяч гривень - саме таким був першочергово заявлений необхідний кошторис для будівництва.
- Коли я потрапив на корабельну виставку в Норвегії то був вражений кількістю представлених там дерев’яних суден. До того часу я думав, що нині кораблі виготовляють виключно з металу, однак кількість та якість виконаних парусників та дерев’яних яхт вражала своїм різноманіттям. Саме тоді я вирішив збудувати щось подібне для Вінниці, – розповідає Анатолій. – Насправді це буде не 100% корабель чайки, адже для перевезення туристів є певні технічні вимоги, наприклад – обов’язкова наявність двигуна та рятувальних шлюпок. З іншого боку, нам нічого не заважатиме вимкнути двигун та рухатися по воді, використовуючи весла.
Реалізацію проєкту взяло на себе вінницьке підприємство ТОВ «Верфь Анатоль Ренесанс». Аби мати приблизний макет майбутнього судна - зробили його зменшену копію, а для великого - ще два роки тому заклали основу - кіль. За словами Анатолія Оболонського, новий корабель буде повністю виготовлений з дуба, бо творці хочуть відтворити не річковий, а морський варіант зі зміцненим каркасом. На посудині завдовжки 14 м, аби відтворити оригінал 1735 року, встановлять весла, гармати та вітрила, максимально наближені до історичного зразка. Кошти на створення корабля Анатолій Оболонський планував зібрати «всім світом»: у вінничан, підприємців, чиновників. Допомогти з фінансуванням також обіцяла і Вінницька міська рада.
Після першої закладки човна та освячення кіля священником далі справа не пішла. Вінничанин довгі місяці оббивав пороги різних інстанцій, намагався знайти підтримку у можновладців та бізнесу. Але всі йому в один голос відповідали, що така ініціатива нині не на часі. В країні війна, і з «Чайкою» треба зачекати. Та пан Анатолій не втрачає надії, формує команду однодумців, аби продовжити пошуки фінансування.
Як пояснив автор ідеї, історія козацького бойового човна пов'язана з періодом російсько-турецької війни 1736-1739 року. Тоді для протидії турецькому флоту в Чорному морі потрібен був десантний корабель, щоб взяти фортецю в Очакові з моря. Кораблі в Росії на той час будували на Брянській флотилії, але вправно управляти ними ніхто, окрім українських козаків, які від самого початку брали активну участь у війні, не вмів. Саме тому, що брянськими кораблями управляли українські козаки, ці судна й отримали назву «козацьких».  Збереглися навіть рештки оригінальної копії такого судна XVII - XVIII ст. Вони зберігаються в Запорізькому Національному заповіднику «Хортиця».
Наразі ж підтримати будівництво може кожен бажаючий, хто придбає сертифікат за 200 грн. (телефон для контактів: 0679384053). Його власник зможе дві години разом із компаньйоном прогулятися на вже збудованому кораблі. Ініціатор задуму повідомив, що тим, хто пожертвує певну суму кошті на зведення козацької чайки, видаватимуть іменні таблички, які згодом можна буде прикріпити на борт корабля. Назву для козацького красеня також обіцяють обирати колективно на конкурсній основі, врахувавши побажання вінничан.

Автор: Вікторія Мельник
Розповісти друзям: