12 Листопада | 2019 | 17:09

4 райони замість 27

Презентація нового варіанту районного поділу Вінницької області

 

Днями у Вінниці відбувся  круглий стіл в рамках проєкту «Підготовка та громадське обговорення обґрунтованої пропозиції нового районного (повітового) поділу всіх областей в рамках реформи місцевого самоврядування України», що реалізується завдяки фінансовій підтримці уряду Великої Британії. У заході взяли участь представники Центру розвитку місцевого самоврядування, голови районних рад та ОТГ Вінниччини, представники Асоціації органів місцевого самоврядування, депутати обласної ради, експерти проєкту.

На початку обговорення спікери виступили з вступним словом, в якому пояснили, чому саме зараз назріла зміна меж районів. Голова правління Центру політико-правових реформ Ігор Коліушко зазначив, що реформа місцевого самоврядування, яка триває з 2014 року, посприяла виникненню майже дев’яти сотень об’єднаних територіальних громад. Наступним етапом адміністративної реформи після добровільного об’єднання має стати укрупнення районів у самих областях. Експерт зазначив, що зробити це можна буде лише після внесення змін до Конституції України та затвердження відповідних законодавчих актів. Якщо їх не ухвалять до початку 2020 року, то реформа загальмує.

Відтак, триває робота з розробки проєкту районного (повітового) поділу областей, розпочатого 2018-2019 рр., а відпрацьована методологія  надасть уряду пропозиції та результати досліджень, які будуть використані офіційним Києвом для подальшої імплементації реформи місцевого самоврядування.

- Нині потрібно відкинути політичні амбіції. Так, ми звикли жити в межах районів, які були визначені ще за Союзу, проте такий поділ вичерпав свої можливості, -підкреслив під час виступу заступник голови облдержадміністрації Олександр Крученюк. - Змінюється світ, змінюється й економіка, тож інфраструктура також має зазнати трансформації. На рівні районів є дуже багато маніпуляцій щодо даного питання. Перепоною на шляху його вирішення було те, що на сесії обласної ради не був затверджений Перспективний план формування ОТГ - той базовий рівень, від якого необхідно відштовхуватися.

Другим етапом реформи стане зміна районів. Сьогодні Україна поділена на 490 районів, які суттєво відрізняються за розмірами (найменший має 7 тисяч жителів, а найбільший - 180 тисяч) та має свої органи місцевого самоврядування. Але є вже такі райони, територія яких повністю поділена на об'єднані громади, що унеможливлює районних чиновників здійснювати свої повноваження.

Зазначалося також що власні економічні інтереси та політичні амбіції місцевих «еліт» не повинні перешкоджати формуванню в Україні якісно нового субрегіонального поділу.

За круглим столом обговорювались і моделі поділу Вінниччини за різними варіаціями їх меж, центрів та складу. Зокрема присутнім представили варіанти оптимізації області на 3, 4 та 7 повітів: модель Мінрегіону,  модель за  госпітальними округами та експертна пропозиція авторства  Ігоря Коліушка, який переконував присутніх, що укрупнення районів - нагальна потреба, яка виникла як логічне завершення процесу формування об’єднаних спільнот.

- Існуючі місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування поступово втрачають підстави для здійснення визначених законом повноважень, адже ці повноваження переходять до відповідних органів місцевого самоврядування утворених ОТГ, – наголосив пан Коліушко. - Зараз управлінські функції в межах одного й того ж району дублюють різні інституції влади. Як результат - неефективно витрачаються кошти державного та відповідних місцевих бюджетів на утримання управлінського апарату.

Щодо формування на Вінниччині меж повітів та відповідальності керівних структур на місцях висловив свою позицію директор Вінницького Центру розвитку місцевого самоврядування Олег Левченко, який вважає основним завданням новостворених районів – організацію на місцях ефективного надання послуг. На його думку, саме це і має лягти в основу адміністративно-територіального устрою субрегіонального рівня.

Олег Левченко зазначив, що концепція поділу Вінниччини на три райони все ще залишається актуальною – дискусії й досі тривають. Зокрема, є пропозиції розділити один з районів на два (таким чином в області буде чотири мегарайони), де замість Ладижина адміністративним центром може стати Тульчин.

- В області немає жорстокого протистояння щодо об'єднання районів. Дебати точаться саме довкола їхніх центрів. Для мене затвердження нового адмінустрою - не політичний процес, а скоріше економічне питання, що передбачає зміну державою якості надання послуг її громадянам, - зауважив Олег Левченко. Активна  модель нового адміністративно-територіального устрою є робочою, а даний документ дорадчий. Розробляючи його, ми першочергово брали до уваги те, що вже створено. Адже руйнувати те, у  що вже вкладені державні гроші було б нерозумно. А тим більше перекреслювати роботу в уже створених освітніх та медичних нововведеннях.

Проєкт нового районного поділу Вінницької області, який запропонували експерти, враховує такі критерії, як чисельність населення, загальна площа території, адміністративний центр, кадрову, інфраструктурну та фінансову спроможність органів місцевого самоврядування та місцевих органів виконавчої влади. Сформована експертна оцінка буде враховуватися під час підготовки проєкту Закону щодо адміністративно-територіального устрою України, розроблення та прийняття якого заплановані на 4 квартал поточного року та 1 квартал наступного.

Питань від слухачів до експертів круглого столу було чимало. Свої пропозиції та зауваження висловлювали представники районних рад, голови ОТГ Вінниччини та депутати обласної ради. Присутні дійшли висновку, що реформування адміністративно-територіального устрою на районному рівні  має бути організовано так, щоб скоротити адміністративні витрати на утримання органів місцевого самоврядування, а зекономлені кошти скерувати на розвиток громад та на вирішення локальних проблем її мешканців.

Автор: Вікторія Мельник
Розповісти друзям: