12 Листопада | 2019 | 17:35

На роздоріжжі

З січня 2020 року в Україні завершиться добровільний етап масштабної реформи місцевого самоврядування, далі вже населені пункти об’єднуватимуть за попередньо розробленим та затвердженим перспективним планом, нав’язаним «з гори». Тож у громад Вінниччини, аби встигнути «вскочити до останнього вагона» добровільного об’єднання, залишилося менше двох місяців

 

Усвідомлюючи плинність часу та незворотність ситуації, в громаді села Печера, куди входять села Петрашівка та Даньківка, ініціативна група, яка складається з місцевих мешканців, скликала громадські слухання, на яких й висловила свою точку зору з приводу бачення подальшого майбутнього своєї громади. Ще до початку самих зборів, на які з’явилося менше двох сотень місцевих жителів (населення трьох сіл сягає 1200 осіб), стало зрозумілим, що існує три варіанти щодо входження цієї громади до найближчих ОТГ: Немирівської, Тульчинської та Шпиківської об’єднаних територіальних громад.

Сільський голова Печери Вадим Остапчук на початку обговорення закликав присутніх проявляти толерантність та стриманість, висловлюючи власну думку, не перебивати виступаючих та рахуватися з висловлюваннями опонентів. З поважних гостей, які «сватали» до себе печерців, першим взяв слово голова Немирівської ОТГ Віктор Качур, який наголосив на економічній доцільності ймовірного об’єднання. Він розповів також, що його громада посідає перше місце з бюджету розвитку та є однією з найкращих в Україні. Нині бюджет громади складається зі 150 млн грн загальних доходів, в тому числі власних - 114 млн грн. За словами очільника громади, Немирівський ЦНАП є одним з найкращих в Україні та надає понад 120 послуг, а в перспективі цю кількість планують довести до майже чотирьох сотень послуг. Для місцевої служби МНС тут придбали автомобіль, збудували два стадіони біля шкіл, на черзі – спорткомплекс. На території громади також знаходиться центр, працівники якого несуть патронаж над самотніми людьми похилого віку. А для зовсім немічних та тих, хто важко переносить одиноке проживання, в об’єднаній спільноті планують створити будинок для людей похилого віку.

- Бюджетоутворюючими підприємствами в Немирівській об’єднаній територіальній громаді є світовий бренд - горілчана компанія «Немирів» та японська компанія «Фуджикура», яка вже виходить на перше місце за кількістю сплачених податків до місцевого бюджету, - зазначив Віктор Качур. - Японський інвестор знаходиться в постійному пошуку найманих працівників і має «незакритими» 750 вакансій на підприємстві. Крім того, ми перевели на свій баланс центральну районну лікарню, де найближчим часом зробимо ремонт та працюватимемо над наповненням лікарських кабінетів сучасним обладнанням. Для медиків закупили два автомобілі для надання екстреної невідкладної допомоги хворим мешканцям об’єднаної громади. Лікарі швидкої при виїзді на виклик не лише встановлюють діагнози, а й забезпечують хворого необхідними ліками абсолютно безкоштовно. Зазначу, що ми не залишаємося осторонь проблем наших жителів зі здоров’ям, де на потреби лікування та хірургічного втручання виділено з місцевого бюджету 2 млн 500 тис. грн.

Голова Немирівської ОТГ агітував мешканців Печери доєднуватися до них, мовляв, там на них чекають з розкритими обіймами. Чиновник висловив впевненість, що  громада обере саме Немирів, адже за його твердженням в процесі  розподілу Вінницької області на три територіальні округи, які діятимуть замість районів, його об’єднана громада відійде до Вінницького округу, а не до Ладижинського, як це пророкують Тульчинській об’єднаній спільноті. Пан Качур також зазначив, що приїхав до Печери одразу після сесії, на якій доєдналося до Немирова ще 12 сільських рад, куди входять 25 громад.

Після запитань, що пролунали із залу, про майбутню долю школи, медичного закладу та сільської ради в селі Печера Віктор Качур зазначив, що всі ці стратегічно важливі для громади заклади не чіпатимуть. Голова привів у приклад школу в селі Стрільчинці, яка є малокомплектною та нараховує всього 27 учнів, і також входить до Немирівської ОТГ. Якщо такий навчальний заклад функціонує, то хвилюватися новій Печерській школі, де навчаються 115 дітей і працюють 40 працівників, немає про що.

Голова Тульчинської міської об’єднаної спільноти з перших слів промови наголосив, що Тульчин, як і Немирів, «задніх не пасе». У громаді йде активний підйом розвитку культури, туризму та бізнесу. Тут працюють понад 1300 СПД, а бюджет об’єднання складають 120 млн грн лише власних доходів.

- Єдине в чому ми програємо Немирові, то це у відстані до вашого села, - зазначив Валерій Весняний. – Сьогодні наша ОТГ складається з 4 сільських рад (8 сіл), із загальною кількістю населення 22 тисячі осіб, які обслуговують три комунальні підприємства. Все, що ми взяли на баланс у приєднаних громад, вдалося зберегти, не закрити, а розвивати, підтримати та популяризувати. Крім того, маємо на території два потужні бюджетоутворюючі підприємства: «Тульчинм’ясо» та «Тульчинка». Зазначу, що 60% бюджету громади складає саме ПДФО, а чи не половина нашого бюджету нині надходить у галузь освіти та культури. Нині в пріоритеті – розвиток туристично-екскурсійної галузі, адже культура має сприяти розвитку економіки. «Операфест» приніс Тульчину 4 млн грн для покращення інфраструктури в місті. Крім того, через співпрацю з фондом ДФРР вдалося залучити 35 млн грн, які направлять на реконструкцію маєтку Потоцьких. Але ми розвиваємо не лише туристичну привабливість міста, а й допомагаємо селам, що входять до нашої ОТГ.  Проводимо цікаві народні фестивалі та щороку залучаємо все нових туристів на гостину до сільських громад, як от на  фестиваль каші у Тиманівці - «Диво з горнятка», який цьогоріч відвідали 2 тисячі туристів.  І головне, якщо ви роздиратимете цю громаду «той до лісу, той до біса», то ніколи успіх до вашої громади не прийде. Ми вас запрошуємо до нас приєднатися, але принижуватися не збираємося. Оскільки добре розуміємо, що після злуки нам доведеться вкладати величезні суми коштів в інфраструктуру нової громади. Але ми й до цього готові.

Далі слово взяв голова Тульчинської райдержадміністрації Віталій Чуба, який наголосив, що села Печера, Петрашівка та Даньківка завжди були історично пов’язані з Тульчинським районом. Коли з району «вийшли» Тульчин та Шпиків, то вони забрали з собою 60% доходу РДА. Нині понад 95% податку з доходів фізичних осіб надходить до бюджету від 19 сільських рад, які ще залишилися в районі.

- Якби одразу об’єднався весь район, то ми б стали сильними і потужними, але тепер маємо те, що маємо, - розмірковував голова райдержадміністрації. – Період реформи добігає кінця, і з нового року громади отримають ще менше фінансової підтримки та дотацій від держави, доведеться покладатися лише на власні надходження та розраховувати їх так, щоб вистачило на все і всім. Бачення району щодо розвитку вашої громади полягає у залученні коштів (5-6 млн грн) через фонд ДФРР для утеплення Печерської школи. Важливим моментом є також те, що Тульчин входить до госпітального округу разом з Піщанкою, Крижополем та Томашполем і є його центром і одночасно штабом медицини катастроф.

У районі освоєно 12 млн грн для ремонту доріг обласного значення. Крім того, було підписано меморандум про створення міжміського ЦНАПу та формування віддалених робочих місць у селах громади. Цей рік став дуже плідним для Тульчинського району у поданні проектів (аж 34) на конкурс розвитку територіальних громад. Завдяки акумульованим ідеям до громади вдалося залучити ще додатково 1млн 200 тис грн фінансового ресурсу.

Голова Шпиківської ОТГ на громадські слухання, хоч його й запрошували, не з’явився. Відповідно люди не мали можливості вислухати його пропозиції та бачення спільного господарювання разом із Печерською громадою.

Після виступів найбільш активні жителі села почали адресувати свої запитання до кандидатів - голів ОТГ, а хтось виходив до мікрофона, аби вилити свій біль та переживання з приводу майбутнього об’єднання.

Директорка Печерської школи Леоніда Котовська та вчителі навчального закладу одностайно виступали за приєднання Печери до Тульчинської ОТГ. Педагоги аргументували свій вибір тим, що вболівають за долю школи, вони мусять захистити її від закриття та оптимізації на користь сусідніх навчальних закладів. Адже, на їхню думку, приєднання до Тульчина гарантує їм безпеку та розвиток, а до Немирова, хоч голова ОТГ й заперечував цей факт, - закриття, на користь сусідньої Сокілецької школи.

- Ніхто не зможе напевне сказати, де саме нам буде краще, - виступила Леоніда Іванівна. – Печера - кінцева точка і для Тульчинського і для Немирівського районів. Але якщо порівнювати нас із Сокільцем, який входить до Немирова, то стає зрозумілим, що ніхто не утримуватиме через 3 км школу, лікарню сімейної медицини, дитячий садок та сільську раду - бо це економічно невигідно. 2020 рік стане роком оптимізації мережі шкіл, і мене дуже хвилює це питання, адже представляю не свої інтереси, а вболіваю за свій педагогічний колектив. Якщо загубимо таку гарну школу як наша, то нам цього не простять наступні покоління.

Леоніда Котовська наголосила, що такої освітньої інфраструктури, яку має Тульчин, немає у жодному іншому районі області. Зокрема, жінка підкреслила, що школи району тісно співпрацюють з навчально-виробничим комплексом, де за рахунок районного бюджету один раз на тиждень, не відриваючись від навчального процесу, учні старших класів мають предмет «технології», де здобувають професії для життя.

- Поки що у нас немає спільних меж з Тульчином, які потрібні для об’єднання, але й це питання може бути вирішено найближчим часом, - впевнена освітянка. – Залишилося лише налагодити транспортне сполучення з Тульчинським районом, і кращого варіанту для нашої громади й годі шукати.

Колишній голова сільської громади, а нині фермер Василь Василишин навпаки агітував громаду приєднатися до Немирова. Його аргументація крутилася довкола того, що 55 років, які Печера провела в Тульчинському районі, жодним чином не відобразилися на її добробуті. А найгіршим моментом пан Василь вважає те, що немає прямого дорожнього сполучення – все одно доводиться до Тульчина їхати через Немирів. Чоловік також пригадав присутнім досвід Польщі, який та пройшла в період своєї реформи місцевого самоврядування. Ще у 2006 році пан Василь, у числі інших сільських голів, відвідував сусідню державу, де став свідком події, що дуже вразила його свідомість.

- У той час, як у нас задумуються над закриттям шкіл, у яких навчаються понад 100 учнів, - дивувався Василь Василишин. – У Польщі в маленькому містечку відкривали школу, де мало навчатися менше сотні школярів. Чому питання об’єднання крутиться лише довкола проблем школи? Ми ж сьогодні вирішуємо долю всієї громади, на часі покращення життя мешканців трьох наших сіл.

Коли чоловік завершив свою промову, то отримав чимало питань від гостей громадських слухань. Зокрема, йому дорікнули у тому, чому він, коли головував у громаді, не покращив стан місцевих доріг. На що пан Василь відповів, що Печерська громада завжди була дотаційною і не мала достатнього ресурсу для відбудови доріг самостійно, ба навіть річної зарплатні всього апарату сільської ради не вистачило б для такого масштабного проєкту.

Голосування показало, що переважна більшість присутніх на слуханнях у сільському клубі підтримала пропозицію щодо об’єднання, яка надійшла від Немирівської ОТГ.

Після дебатів та голосування слово взяв чинний сільський голова Вадим Остапчук, який протягом громадських слухань зберігав нейтралітет. Чоловік був небагатослівним і наостанок додав, що остаточне рішення за даним питанням приймуть депутати сільської ради, які уповноважені висловлювати думку громади і просив не чинити тиск на народних обранців. В його промову втрутився Віктор Качур і наголосив, що печерські депутати в першу чергу мають дослухатися до думки більшості, а не голосувати, керуючись власними інтересами чи виконуючи чиїсь вказівки.

Після того, як поважні гості залишили громадські слухання, місцеві люди довго не розходилися, обмінювалися думками, висловлювали незадоволення. А ініціативна група Печери має намір бути присутньою на сесії сільської ради, щоб контролювати процес голосування та бути в курсі доленосних рішень, що прийматимуть депутати за всю громаду сіл.

Автор: Вікторія Мельник
Розповісти друзям: