15 Листопада | 2019 | 10:31

Найкраще ростуть дерева, висаджені восени

Причому це стосується і кісточкових, і зерняткових. І садити їх дозволяється, аж допоки можна викопати ямку. Це не просто індивідуальна думка садівника, а десятиріччя власного досвіду. Іншими садівничими секретами з читачами поділився агроном, власник розплідника з Чернівецької області Віктор Мельник.

- Існує досить поширена думка, що для осінньої посадки не підходять кісточкові культури, і їх краще садити навесні…

- Я вам скажу з власного досвіду: все найкраще садити з осені. Чому? Тоді корінь до весни адаптується до грунту. Навіть коли на вулиці вже мінус 5, корінь під землею «не засинає», пускає молоді корінчики. І коли вже прийшла весна, коли сонечко блиснуло на стовбур - стовбур вже тягне з кореня, що добре прижився, він може щось дати дереву. А якщо посадити пізньою весною? Стовбур каже «давай», а корінь відповідає «я ще не прижився». І дерево може пропасти. Сонце вимагає, а процес не запущений. На мою думку, всі дерева найкраще садити з осені або дуже ранньої весни.

- А до якої пори осені, до яких температурних позначок? 

- Можна садити до тих пір, доки можна викопати ямку, доки не мерзла земля. І воно адаптується там в будь-якому разі. Якщо навіть назовні «мінус», то всередині ще «плюс».

- Всі садять дерева. Але чи всі це роблять правильно? Поділіться універсальними порадами, щоб дерево прижилося і дало гарні плоди.

- Звісно, спочатку викопуємо ямку. І розмірами вона повинна відповідати діаметру кореня - щоб корінь в ямці почувався вільно, щоб він розправився, щоб йому було зручно. Не варто садити дерево в «голу» землю – дайте йому трохи поживи. Із грудкою вийнятої землі змішайте трохи перегною, можна попелу, поставте саджанець і цією сумішшю засипте його – утрамбуйте на висоту не менше пів ямки. Налийте достатньо води, залиште все, допоки вода не всотається. І вже потім насипайте решту землі, і хай росте! Застережу від одного небезпечного прийому – так званого «підсмикування». Не робіть цього в жодному разі. Так дерево, корені, що тільки-но почали приживатися, отримують травму. Там утворюють прошарок повітря. А як з повітря корені отримують поживу? Ніяк!

- А як пересічній, нефаховій людині визначити: чи якісний саджанець, чи варто його брати?

- Перше - колір кори має бути здоровий, без тріщин, без чорних плям. І на осінь бажано садити такі деревця, щоб на них майже не було листя – майже голі. Так вони не витягнуть соки із стовбурця, і він гарантовано приживеться. Купляйте в мішках, в яких має бути 2-3% землі, і вона весь час повинна бути зволожена. Тоді деревце добре зберігається і транспортується. А просто з відкритим корінням – пропаде. Дехто обмащує глиною для транспортування. З одного боку ніби це добре  – зберігається волога, але з іншого – канали в корінчиках закриваються. І тоді вони не можуть потягнути достатньо води з землі. Тому якщо купили з глиною, неодмінно змийте її перед садінням. Не маєте змоги посадити після покупки – загорніть у мокру ганчірку, поставте саджанець у прохолоду – підвал за температури +4-5С0 .

- Скуштувати соковиті яблучка чи грушки з власного саду ніхто не відмовиться. Але ж грунти в різних місцевостях – різної якості, родючості. В кого камінь близько на ділянці, в когось – вода…

- Щоб ви знали: там, де камінь, там дуже добре росте персик. Його батьківщина – гориста, кам’яниста місцевість. А ще його бажано так садити, щоб з півдня потрапляло сонце, а з півночі дерево було закрите, прихилене. Це – південний гість. Якщо грунт піщаний, то будь-який саджанець буде страждати. Пісок не має поживних речовині і навіть не тримає вологу. Що треба зробити? То треба «на спід» ямки покласти глиною – вона тримає вологу. А збагатити гноєм, перегноєм. Якщо ж близько волога – доведеться поклопотатися, але можна влаштувати дренажу систему. Але це окрема, масштабна тема.

- Наостанок назвіть найбільш врожайні та смачні сорти хоча б серед яблунь та груш.

- Звісно, кому що до смаку. Але певні «універсали» існують. Врожайні, смачні - Флорина, Моді - зараз дуже хороший сорт, імунітет дуже сильний, не треба часто обприскувати. Тільки один раз від плодожерки треба, яка нападає на всі квіточки. А по відкритих квіточках дозволений єдиний отрутохімікат – «Каліпсо». Топаз дуже смачний, Чемпіон, Джонаголд Декоста. З ранніх - Вільямс Прайд, класичні Папірівка, Слава Переможцям. А от з-поміж груш універсальними властивостями відрізняється сорт Ноябрська - не боїться парші, невибаглива і щороку родить дуже смачні плоди, які чудово зберігаються.

 
Автор: Юлія Разанова
Розповісти друзям: