15 Листопада | 2019 | 10:37

3D-технології у лікуванні хворих з раком порожнини рота застосовують у Подільському регіональному центрі онкології

3D-технології, що не так давно бурхливо увірвались в наше життя, останнім часом активно використовуються в медицині. Не стала винятком і онкологія: тривимірні методики здійснюють своєрідну «тиху революцію», що змінило підходи в лікуванні хворих цього профілю. Нині 3D-друк надає безліч нових можливостей. Зокрема, це проведення складних операцій з пересадкою зроблених за індивідуальними параметрами імплантатів чи кісткових аутотрансплантатів для пластичного заміщення післяопераційних дефектів.

Не могли не скористатися сучасними можливостями й лікарі Подільського регіонального центру онкології. Команда онкохірургів відділення пухлин голови та шиї онкоцентру вже рік виконує хворим пластику за допомогою 3D-технологій. Йдеться про усунення післяопераційних дефектів, пояснює хірург-стоматолог Жанна Блеснюк, коли при пухлинах порожнини рота доводиться видаляти фрагмент нижньої щелепи, а замінюють його власним ребром пацієнта. 

«У відділенні пухлин голови та шиї Подільського регіонального центру онкології впроваджуються нові методики, які практикують у клініках світу. Пластична та реконструктивна хірургія для відновлення дефектів голови та шиї, реконструкції щелепи та язика поступово вийшли на новий рівень. І ми теж запроваджуємо ці  інновації в своїй практиці. Наприклад, використовуємо 3D- моделювання для віртуального хірургічного планування оперативного втручання та 3D-друк для покращення функціонального та косметичного результату оперативних втручань», - розповідає Жанна Блеснюк.

Це означає, що при підготовці та проведенні цієї складної операції  використовують хірургічні моделі, надруковані на 3D-принтері. А моделі зроблені на основі знімків комп’ютерної томографії пацієнта. Це дозволяє  працювати лікарям з максимальною точністю: імплант ідеально підходить хворому. 

Багатоетапний процес став можливий завдяки співпраці з асистентом кафедри хірургії №2 Вінницького національного медичного університету  ім.Пирогова Олексієм Ліхіцьким. Він за допомогою комп’ютера проводить розрахунки обсягу дефекта щелепи, а вже далі під нього розраховує об’єм і точні розміри імпланта, який підходить до дефекта, як «ключ до замка», та згодом здійснює друк моделей на 3D-принтері.

До того ж, каже Жанна Блеснюк, тепер об’ємні оперативні втручання виконують з прогнозованим естетичним результатом і набагато швидше.

 «Раніше ми робили операції, так би мовити «всліпу», не знали, що видалимо, який буде дефект і чим будемо його замінювати. Завдяки віртуальному хірургічному 3D-моделюванню тепер можемо це все розпланувати і, вже йдучи в операційну, знаємо, як будемо відновлювати видалену частину щелепи та дефект м’яких тканин. Адже метою оперативного втручання є не тільки радикальне видалення пухлини, а й збереження, за змогою ,природної форми щелепи.», - наголошує Жанна Блеснюк.

Ключову роль у проведенні  реконструктивних операцій відіграє застосування комплексів переміщених живих тканин в порожнину рота, які забезпечують приживлення пластин, виготовлених з допомогою 3D-технологій. Це підтверджує і лікар-онкоотоларинголог відділення пухлин голови та шиї  Подільського онкоцентру Ігорь Феджага. З їх допомогою можна  відновити частково видалену нижню щелепу, створити каркас, відновити контур і об’єм обличчя. І, що не менш важливо, відновити м’які тканини – язик, дно порожнини рота. А це можливість повноцінно харчуватися та розмовляти після перенесеної операції! 

За словами завідуючого відділення пухлин голови та шиї ПРЦО Валерія Орлова, цю методику лікарі постійно удосконалюють, використовуючи при пластичній операції тканини кісткового трансплантата з різних анатомічних ділянок тіла пацієнта: не лише з ребра, а й з клубової кістки. Та головне, каже онколог, що  завдяки ЗD-технологіям у багатьох пацієнтів з’явився реальний шанс на лікування, відтак врятоване життя та покращення його якості.

«Раніше таким хворим проводили променеве лікування і хіміотерапію. У когось був ефект від цього, а в когось - ні. Нерідко доводилося говорити пацієнтам, що ми нічим не можемо їм допомогти, адже потрібно видаляти більшу половини щелепи або дна ротової порожнини. Тоді хворий не може ні їсти, ні говорити! Проблема в тому, що чимало пацієнтів через свій страх, а подекуди легковажність, необізнаність приходять до лікарів на запущених стадіях раку. Коли пухлина розрослася та пустила метастази… Не рідкість, коли хворі з діагностованим злоякісним новоутворенням порожнини рота займаються самолікуванням, «рятуються» полосканнями… Якщо говорити мовою цифр, то у Вінницькій області рак органів порожнини рота діагностується своєчасно, тобто на першій стадії, у 42% пацієнтів, а частка занедбаних випадків становить 25,6%», - констатує Валерій Орлов.

Онколог наголошує: якщо при самообстеженні ви виявили зміни на слизовій губ та ротової порожнини у вигляді плям чи виразок, або вас турбує біль, який тривалий час не проходить, необхідно негайно звернутись до лікаря!

«Важливо: на обстеження потрібно йти у спеціалізовані лікарні, зокрема такі, як наш Подільський онкоцентр. Тут є сучасне обладнання та фахівці з досвідом, щоб вчасно встановити діагноз. Ми практикуємо мультидисциплінарний підхід до лікування. Це коли команда спеціалістів (хірург, радіолог, хіміотерапевт та інші)спільно виробляє тактику лікування онкохворих у кожному індивідуальному випадку, спираючись на сучасні європейські стандарти лікування онкопатології. Бо своєчасне, а, головне, правильне, лікування передракових захворювань дозволяє запобігти раку ротової порожнини, а виявлення пухлини на ранніх стадіях збільшує шанс на одужання хворого», -уточнює Валерій Орлов.

Підготувала Юлія РАЗАНОВА

ВРІЗ:

В Україні щороку вперше виявляють понад 2,7 тисячі нових випадків пухлин органів ротової порожнини. На Вінниччині   - в середньому у  130 мешканців регіону. Переважна більшість  з них   (85%)  -   чоловіки.

 До того ж, спостерігається безперервне зростання захворюваності на рак язика та слизової оболонки ротової порожнини, перебіг яких характеризується особливою агресивністю. 

Точні причини, які ініціюють ріст ракових клітин у роті, невідомі. Проте доведено, що до факторів виникнення раку ротової порожнини належить нездорова звичка палити, надмірне вживання алкоголю, незадовільний гігієнічний стан ротової порожнини, карієс зубів, недосконалі ортопедичні конструкції (зубні протези).

 До групи ризику захворіти на рак ротової порожнини також входять ті, хто має сімейний анамнез цього типу раку. Якщо це ваш випадок, вам як нікому рекомендовано проходити медичне обстеження один раз на рік. 

 
Автор: Юлія РАЗАНОВА
Розповісти друзям: