15 Листопада | 2019 | 11:14

Будемо з картоплею?..

Цей рік неприємно вразив рідкісним неврожаєм картоплі. По-різному бувало, але щоб так… Одразу кілька факторів стало причиною рекордно низького врожаю і рекордно високих цін. Культура, яка прекрасно почувається в помірному кліматі, не зрозуміла жартів природи із чергуванням злив та пустельної спеки. Тож бульба, якщо не згнила в перші місяці, то спеклась у стадії дозрівання. У результаті маємо нечуваний дефіцит другого хліба. І як би там хто не іронізував, без цих коренеплодів таки не обійтися. А найнижча ціна, за оптової закупки, стартує на межі 10-11 гривень, у супермаркетах сягає ледь не 20. І не накупишся, і не наїсися. Експерти зауважують, що ціна картоплі в середньому в 3,3 раза вища, ніж в аналогічний період минулого року. Не виправили ситуацію і широко розрекламовані червоні базари.

Але на тлі таких картопляних невдач трапляються господарства та фермери, які і цього року зібрали стабільно високий врожай стратегічного продукту. Везіння? Випадковість? Вони стверджують, що цілковита закономірність, і радять іншим, як на своїй ділянці «не прогоріти», а мати чудовий врожай відбірних бульб. Попри всі негаразди та зміни клімату, від яких нам, на жаль, нікуди не подітися.

На одній ділянці - не менше 5 різних сортів

-Так, ми знаємо, що цей рік в загальному невдалий з врожаю картоплі. Але в нашому господарстві в середньому ми зібрали по 45 тонн з гектара. Ви бачите по зразках, яка вона велика, навіть насіння проблематично було вибрати стандартне, середнього розміру. А німецькі сорти порадували найбільше, Санібель дала 65, Вівіана – 60 тонн. У нас картопля зародила на славу, - пояснює Андрій Федорчук, агроном з фермерського господарства «Бабусине насіння», що з Хмельницького.

І перелічує фактори та запоруки стабільно високих врожаїв:

- Чи не найперше значення має сортооновлення. От цього року 4 сорти картоплі завезли з Німеччини. Це ранні Санібель і Вівіана, середньорання Белароса і середньопізня Мадейра. На жаль, у наших вітчизняних інститутах сортопоновленням, первинним насінництвом майже не займаються. По-друге, ми садили свою картоплю на початку червня. Це теж мало велике значення у цьогорічних погодних умовах. Не забуваємо і про якісну підживу, баланс фосфору-калію, зокрема використовуємо препарати Вуксал.

Андрій Володимирович зізнається, що якщо до вартісного елітного насіння додати вартість якісних добрив, техніки, пального, то у підсумку ціна картоплі і не видається такою високою. При таких витратах собівартість не може залишатися низькою, особливо якщо купувати елітне насіння за кордоном.

- Ще один важливий момент: ми беремо тільки районовані сорти для лісостепу, це Рів’єра, Кера, Редсоня, Вівіана, Белароса, Червона Рута, Панянка, Фабула. Звісно, треба враховувати кліматичні зміни. Чи знаєте ви, що найбільш посухостійкі сорти «червоних» сортів? Тому південь країни, Херсон, Одеса вирощують виключно їх. До речі, рік на рік не схожий, а погодні витребеньки важко передбачити, тому в приватному господарстві, щоб точно бути з врожаєм, варто вирощувати не менше 5 різних сортів. Якісь стійкіші до засухи, інші, навпаки - витривалі до вологи. Не бояться дощів, не гниють ті самі червоні сорти - Клеопатра, Кардинал, Богатир, Белароса, -  поділився секретами Андрій Володимирович.

У разі засухи радить не забувати про мульчування міжрядь, не гребувати підгортанням.

- Ми садимо картоплю гребеневим способом і 3-4 рази підгортаємо.  Тільки бур’ян в стадії ниточки – ми його загорнули, потім знову. Вважливе значення має сівозміна, у нас картопля повертається на одне місце не раніше, ніж раз на п’ять років. Найкращі попередники для картоплі – бобові – квасоля, соя, горох, - продовжує співрозмовник. - Закличте на допомогу і сидерати. Без них ми теж не обходимось. Ріпак, олійна редька, гірчиця – підживлять землю після збирання врожаю. Але треба підбирати: якщо цього року осінь була суха, то сіяти гірчицю було недоцільно – вона потребує багато вологи для вегетації. А ось олійна редька не така вимоглива. Не завжди універсальний як сидерат і ріпак – до цвітіння він підкислює грунт. А якщо грунт і так кислий? Перевірте. Чудово розпушує грунт жито.

І наприкінці розмови додав, що сподівається, що держава більше уваги приділятиме розвитку картоплярства. Ми маємо всі можливості нагодувати не лише українців вітчизняною бараболею. А натомість імпортуємо…

Щоб бути з картоплею, вирощуйте… ліси

Таку пораду читачам дав агроном, фермер з Київщини Анатолій Мондзолівський. Пояснює, що несприятливі кліматичні зміни, нечувані спеки, ерозія грунтів – наслідки безконтрольного вирубування лісів та лісосмуг. Ще кілька таких років, і Україна і близько не нагадуватиме зону з помірними кліматичними умовами.

- Ми повинні адаптуватися, звикати, що клімат змінюється. А для того, щоб протистояти цим змінам, людство повинно висаджувати велетенську кількість лісів. А в нас тільки вирубують надбання попередніх поколінь. Тому якщо хочете мати картоплю - садіть лісосмуги та й просто побільше дерев. Ми засадили з дружиною 10 га лісу! А в кінці городу  нас дендропарк, - ділиться своїми спостереженнями агроном.

І дає таку пораду: садіть картоплю високої репродукції - і буде гарний врожай. В його господарстві врожай не гірший, ніж минулорічний.

- Ви розумієте, що якщо ви садите п’яту-сьому репродукцію, то вона зовсім нестійка до стресових умов вирощування. А стрес для рослин - це дощова погода, перепади температури, посуха. Рослини можна порівняти з людьми: у дитинстві ми не маємо хронічних недуг, швидше одужуємо, сповнені сил. Чого не скажіть про старість. Так само і картопля – за своє життя набирає хвороб і вірусів. Чим вища репродукція – тим вищий врожай.

Щодо сортів, то в господарстві Мондзолівських надають перевагу сортам української селекції. Мають високу врожайність, гарно протистоять хворобам сорти Вигода, Альянс, Авангард, Взірець, Преслава, Чарунка. З-поміж зарубіжних не підведуть Белароса та Рудольф. А найкраща, найсмачніша картопля, за його словами - Іванківська рання.

Також Анатолій Едуардович пропагує та активно використовує ідеї органічного землеробства.

- Ми не оремо 15 років. Землю обробляємо плоскорізом, дисковими боронами, культиваторами. Потрібно використовувати без відвальний обробіток грунту. Органічні рештки, які продукують рослини, повинні залишатися на поверхні грунту. Вони виконують роль буферу між атмосферою і грунтом, захищаючи його від надмірно пересушення, від надмірної вологи, створюють ідеальні умови для розвитку мікроорганізмів, роблять грунт структурним. Навіть гній ми не закопуємо. Активно використовуємо сидерати, компост з каліфорнійськими хробаками. Не пооріть 5-7 років і навіть найважча земля розпушиться, стане структурною. По мінімуму хімії та людського втручання, - радить фермер.

За словами агронома, оптимальні строки посадки для картоплі - 15-20 квітня.

- Потрібно садити тоді, коли запасів вологи в грунті достатньо. Минулого року посадили в кінці квітня. А копаємо завжди 15 серпня.

Проти колорадського жука користуюся тільки біопрепаратами Цезар і Актофіт. При садінні нічим не обробляємо. Всі ці препарати для обробки посадкового матеріалу містять елементи ртуті, це дуже згубно для біобалансу землі. А з бур’янами боремось у стадії «ниточки». В крайньому разі, якщо без гербіцидів ніяк не обійтися, можна скористатися препаратом «Зенкер» взявши 1/3 дози. До речі, якщо не хочете потерпати від бур’яну – вибирайте  сорти з високим бадиллям, такі рослини краще опираються незваним гостям, - порадив наостанок Анатолій Мондзолівський.

 
Автор: Юлія РАЗАНОВА
Розповісти друзям: