15 Листопада | 2019 | 11:20

«Подільські барви» вигравали всіма кольорами

Того дня у концертній залі «Плеяди» співали українською та вірменською, білоруською та польською, грузинською та молдовською. Лунали народні мелодії етнічних меншин, виконувались національні танці, а глядачів підкорювали і акапельні, і колективні вокальні номери творчих об’єднань чи не з усіх районів області. Зокрема, акапельним виступом з піснею «Ой, роде наш красний» розпочала ХІV обласний фестиваль національних культур «Подільські барви» Владислава Смаляна, солістка Кам’янецького МБК Липовецького району, учасниця телепроекту «Голос. Діти». Саме після участі у цьому проекті вона стала популярною виконавицею, відомою не лише на Вінниччині.

Організаторами фестивалю традиційно виступили управління культури і мистецтв облдержадміністрації та Вінницький обласний центр народної творчості. Майже 100 різних національностей проживає в області, а зареєстровано товариств – близько 80. Тоненьку ниточку культурних традицій, етнічного скарбу протягують вони крізь століття та органічно вплітають в барвистий вінок подільського багатоголосся.

- Нам дуже приємно, що Вінниччина так гарно і дружно живе з представниками різних національностей, які віки тому оселилися на нашій землі. Не розчинитись у сучасних тенденціях глобалізму, передати нащадкам колорит і дух національної культури сьогодні допомагають саме національні товариства. На теренах Вінниччини активно працюють польські, єврейські – їх декілька. Ми з ними співпрацюємо багато років. Дуже активно працює чеське товариство. Його керівник – заслужений працівник культури України Лариса Лановик - навіть видала книги про с. Миколаївку Козятинського району. В селі працює знаменитий колектив «Суданка», є музей чеської культури, є клас з вивчення мови. Якби так активно всі працювали, це гідний приклад, - розповіла директор ОЦНТ Тетяна Цвігун.

За словами Тетяни Омелянівни, окрім Вінниці, багатоетнічними центрами з потужним розвитком національних культур є Барський, Тиврівський, Козятинський, Калинівський райони. В останньому, де в Іванові осідло проживає багато ромів, проводять обласний фестиваль циганів. Не можна не згадати і Шаргородський район, де щороку проводиться такий фестиваль, як «Всі ми діти твої, Україно».

- Творчі колективи і безпосередньо голови товариств співпрацюють з управлінням культури, з центром народної творчості, і ми спільно робимо все, щоб їм було комфортно. Ми раді, що вони підтримують зв’язки і просувають національну культуру. Але що дуже приємно – з великою повагою ставляться до нашої української культури і всі володіють українською мовою. Це найбільше радує. Є ще таке свято - «Мови різні - душа одна». До речі, у світлиці центру ми часто проводимо майстер-класи для товариств. Вони збирають своїх людей, приміром в німецькому, там переважно люди старшого віку, але вони із задоволенням хочуть ознайомитися з витинанкою чи з писанкою. Я думаю, в цьому плані Вінниччина вирізняється толерантністю, повагою і підтримкою, - підсумувала пані Цвігун.

Фольклорно-етнографічний колектив польського танцю «Оксамитки» Барського РЦД на фестивалі виступив з польським народним танцем «Мазур».

- Це один із п‘яти народних танців, для нього спеціально виготовлені костюми, вони називаються «округу Варшавського». Крім нього, в нас є ще багато регіональних танців. Нашому колективу 20 років, ми займаємось при Польському Домі в Бару і водночас є зразковим колективом у БК. Чимало дітей в нашому колективі з сімей, що має етнічне польське походження, але це не обов‘язково. Притому всі вони вивчають і польську мову, не тільки танцюють: ми часто виїжджаємо за кордон, і це дуже допомагає в спілкуванні, особливо на фестивалях, адже туди приїжджають етнічні поляки з інших країн – з Канади, Франції, з усього світу - і ми вільно спілкуємось. Не раз ми виступали перед Президентом Польщі Анджеєм Дудою. До речі, за кордоном ми виконуємо і чимало національних українських номерів, - розповіла нам художній керівник колективу Інна Медведєва.

Шквальні оплески зірвав і виступ відомого у Вінниці виконавця індійських танців Сергія Журавльова. Магістр мистецтв, майстер індійських танців, вокалу, фольклору станцював класичний індійський танець у стилі катхак «Тарана».

- Це танець центральної та північної Індії класичного напрямку. Я його вивчав в Індії - там закінчив свого часу інститут музики і танцю, на початку 2000-х. Маю відтоді ступінь магістра класичного танцю. Я і моя сім‘я популяризуємо цю культуру та давнє мистецтво. Але зараз ті, хто цікавиться східним мистецтвом, віддають перевагу арабському танцю живота. Нині мене переважно запрошують на майстер-класи в інші міста. Я 10 років поспіль є головним суддею Всеукраїнських конкурсів з індійського танцю. Класичний індійський танець треба любити, це дуже велика праця, – поділився з нами маестро.

Автор: Юлія Разанова
Розповісти друзям: