15 Листопада | 2019 | 11:39

Це може врятувати ваше життя!

І не лише ваше… Факти і знання, які наводимо нижче, допоможуть вам раціонально діяти в критичній ситуації. Адже паніка, неправильний порядок дій або нерозуміння серйозності ситуації в багатьох випадках майже завжди призводять до сумних наслідків. Найчастіше це прямий результат браку знань. А береженого Бог береже! Використання декількох миючих засобів Ніколи не використовуйте відбілювач і миючі чистячі засоби на основі аміаку або нашатирного спирту одночасно і в одній кімнаті! Поєднання їх парів утворює токсичний газ хлорамін; він викликає неприємні симптоми, а в деяких випадках навіть становить небезпеку для життя. Аміак часто зустрічається в засобах для миття вікон і дзеркал.

Запаморочилося в голові під водою

Якщо ви потрапили в ситуацію, коли не знаєте, як спливти на поверхню, випустіть трохи повітря. Бульбашки в будь-якому випадку попливуть нагору, а вам залишиться рухатися в тому ж напрямку.

Застрягли на машині далеко від цивілізації

Якщо під рукою не виявилося ніяких засобів передавання сигналу на великій відстані, то підійде звичайна покришка, знята з запасного колеса. Дим від гуми буде видно за кілька кілометрів, і хто-небудь його помітить. Але ні в якому разі не вирушайте самі шукати допомогу, не відходьте далеко від машини. Нерідко спочатку знаходять машину, а потім виявляють її водія загиблим в декількох кілометрах від неї.

Займання жиру на плиті

Краще, звичайно, взагалі ні на хвилину не залишати без нагляду фритюрницю або сковороду на вогні. Але якщо спалах все-таки відбувся, то і не думайте гасити його водою: це лише посилить вогонь. Краще засипати содою або накрити чимось, що перекриє доступ кисню.

Як розпізнати людину, яка тоне 

Людина, що почала тонути, зазвичай не виглядає так, ніби вона в біді. Вона не борсається, розбризкуючи навколо воду, не кричить і не кличе на допомогу. По-справжньому потопаючій людині не вистачає енергії на це, а коли її голова на поверхні води, вона лише встигає зробити вдих, але не крикнути. Зазвичай її голова відкинута назад, вона постійно йде під воду і знову виринає за ковтком повітря. Якщо волосся довге, то воно на обличчі, очі не сфокусовані, руху повільні і переривчасті.

Правило СЛР

Якщо вам доводиться провести серцево-легеневу реанімацію, але людина не приходить до тями, то ні в якому разі не можна зупинятися до приїзду швидкої! У потерпілого не залишиться шансів, якщо його мозок залишиться без кисню. Найчастіше мета СЛР не в тому, щоб повернути до життя, а щоб зберегти мозок до приїзду кваліфікованої допомоги.

Необхідний мінімум фізичної сили

Кожній людині бажано вміти підтягнутися хоча б 1 раз. Будь-яка небезпечна висота або випадання з човна, цей необхідний мінімум може стати в нагоді кому завгодно. Популярна легенда, що в такій ситуації на допомогу прийде адреналін і примножить ваші сили. Але адреналін - це не чарівна паличка. Якщо в звичайному житті людина не може зрушити, висячи на турніку, то і в критичній ситуації не зуміє.

Дзвінок в службу порятунку або поліцію

Насамперед потрібно повідомити оператору місце дії, а не причину дзвінка. Якщо надзвичайна ситуація змусить вас припинити діалог, то нехай краще оператор знає тільки місце. Йому доведеться відправити туди когось для перевірки. Якщо ж він буде знати лише причину дзвінка, то навряд чи зможе допомогти.

Випадковий контакт з дикою твариною

Будь-яка подряпина або укус дикої тварини можуть призвести до сказу. Протягом 10-15 хвилин необхідно промити рану, а потім негайно звернутися до лікаря. Кожен витрачений даремно час знижує ваші шанси на виживання. Це вірусне захворювання практично неможливо вилікувати, якщо пройде дуже багато часу.

Дотик до об’єкта, який може бути під напругою

Якщо торкнутися внутрішньою стороною долоні, то від розряду ваш кулак стиснеться, і ви не зможете відсторонитися. У такій ситуації безпечніше використовувати тильну сторону: ви відразу відсмикнете руку і не постраждаєте.

Сильна гроза

Теорія, згідно з якою блискавка не може влучити в одне місце двічі, - це помилка. Вірогідність другого удару досить висока, так що тримайтеся подалі (тільки не біжіть). Найкраще лягти в якомусь заглибленні, оскільки блискавка б’є по височині. Також позбудьтеся всіх металевих речей і мобільного. Якщо блискавка ось-ось вдарить, то за 3-4 секунди до цього ви відчуєте смак заліза в роті, а волосся на тілі почне ворушитися. Необхідно негайно сісти, приставити п’яти одну до одної, а руки покласти на коліна.

Перехід через дорогу

Якщо ви переходите дорогу і бачите яскраве сонячне світло на склі машини, то цілком ймовірно, що водій вас не побачить. Краще пропустити його, навіть якщо за правилами він повинен поступитися вам.

Якщо ви заблукали в лісі

Якщо ви коли-небудь захопитеся і в один момент зрозумієте, що не знаєте, куди вам йти, то для початку слід відшукати водойму. Для цього потрібно йти вниз, але тільки не в болотисту місцевість (краще рухатися від неї). Також можна звернути увагу на птахів: летять високо - зазвичай рухаються до водойми, а низько - від неї. Майже у всіх випадках шлях уздовж водойми виведе вас до якоїсь дороги. Якщо дорога знайдена, залишилося рухатися по ній до цивілізації.

Стрибок у водойму з височини

Завжди закривайте ніс, якщо стрибаєте у водойму вперед ногами. Справа в тому, що там можуть жити небезпечні одноклітинні, наприклад, неглерія Фоулера. Потрапивши в ніс з потужним потоком води або в носоглотку через вдих, вона може дістатися до мозку, чим викличе амебний менінгоенцефаліт, що веде до смерті майже в 100% випадків. Якщо просто проковтнути її, то нічого не станеться.

Хворий на діабет втратив свідомість

У разі втрати свідомості потерпілому не можна вводити інсулін - це може вбити його. Найчастіше діабетична кома виникає в результаті гіпоглікемії (мало цукру), і інсулін лише погіршить ситуацію. Треба якомога швидше викликати швидку і спробувати дати йому трохи цукру, це сильно допоможе. Якщо ж це гіперглікемія (багато цукру), то зайвий шматок не погіршить ситуацію, як у випадку з інсуліном і гіпоглікемією.

 
Розповісти друзям: