15 Листопада | 2019 | 12:06

«Сторінки» у соцмережах гетьмана, або Сучасний погляд на знакові історичні постаті

10 жовтня на майдані Незалежності у Вінниці відкрилась виставка «Фактор свободи», організована Українським інститутом національної пам’яті. Водночас ця виставка є частиною Всеукраїнського фестивалю військово-історичної реконструкції під назвою «Вінниця - столиця УНР», який організовує Центр історії Вінниці та ГО «Жива історія». Усі заходи приурочені Дню захисника України, що вже кілька років святкуємо 14 жовтня. В центрі виставки «Фактор свободи» - три непересічні історичні постаті, що зробили вагомий внесок у державотворення на різних віхах цього тернистого, багатовікового шляху: Мазепа, Петлюра та Бандера.

- Ці постаті символізують боротьбу українського народу за незалежність, за право на самовизначення. І це ті три постаті, які вселяли і вселяють страх ворожій стороні. Спочатку Російської Імперії, потім вже ідеологічному наступнику - Радянському Союзу, а тепер сучасній Російській Федерації. Як би вони не називались, ворог залишаться той самий, для нього є неприйнятним бажання українців боротися за свою свободу. І це надзвичайно важливо для становлення держави й сьогодні, ми наголошуємо, що боротьба за українську державність триває, - прокоментував Богдан Галайко, керівник територіального представництва Українського інституту національної пам’яті в Центральному регіоні.

Ще одна історична постать, символ боротьби за незалежність – наш сучасник, оперний співак Василь Сліпак, який пішов добровольцем на фронт і загинув від кулі російського снайпера. Кілька стендів присвячено сучасному українському війську.

 Експозиція складається з 19 банерів. Кожен з них розповідає про певний аспект життя того чи іншого історичного діяча. Але інформація подається зовсім нетривіально, а максимально лаконічно та сучасно.

- Ми подали інформацію з погляду 21 століття. Спробували зробити певний профіль кожного з персонажів у соціальних мережах. Пофантазували, кого б вони «зафрендили», як зараз модно говорити, взяли найближче оточення, найближчих друзів. Так би мовити, змоделювали ситуацію. Водночас показала гугл-мапу їх біографії, де їм доводилося бувати, різні куточки України чи закордон. Таким чином ми показували їхні життєписи, історію їхнього життя в максимально зрозумілій сучаснику манері, - розповів Богдан Галайко.

З іншого боку, показані і світло, і тіні ключових рішень, наскільки важко було приймати ті чи інші історичні рішення, які потім впливали на наступний перебіг історичних подій чи на перебіг державотворення. Адже багатьох українців не залишає дежавю, що ми багато століть ходимо по зачарованому колу і ніяк не можемо з нього вирватись. Загрози, спокуси, пастки – усе повторюється майже ідентично. Чи вчить нас чомусь історія?

Навів історик і багато цікавих для подолян фактів зв’язку згаданих історичних постатей безпосередньо з Поділлям. Приміром, якщо факт відвідування Симоном Петлюрою Вінниці загальновідомий, і про те, що Мазепа бував на Поділлі під час походів, знають всі, то про зв’язок Бандери і Вінниччини інформації обмаль. Припускають, що безпосередньо Вінниччину він не відвідував, але рух, ним очолюваний, діяв неподалік Вінниці, в Літинському районі. Біля села Микулинці знаходиться могила командувача УПА-Південь Омеляна Грабця-батька – він був одним з ближчих соратників Бандери, керував підрозділами і на Поділлі, і навіть на Кубані та в Криму, як сьогодні свідчать архівні документи радянських спецслужб.

 
Автор: Юлія РАЗАНОВА
Розповісти друзям: