15 Листопада | 2019 | 12:31

Ще не об’єднались, але вже спроможні

Селищний голова Стрижавської громади Таїсія Короленко вибудовувала свою кар’єру винятково на управлінській ниві. Покладені на неї обов’язки голови жінка виконує з 2014 року, а до того 14 років працювала заступником селищного голови. Таїсія Анатоліївна запевняє, що у своїй діяльності керується понад усе думкою про людей та щоразу намагається знайти нові можливості для розвитку та процвітання громади.

 

Ефективній роботі сприяє насамперед продуктивна співпраця з депутатами селищної ради. Щорічно з місцевого бюджету фінансуються ті запити, які виставляють народні обранці для покращення життя на підзвітних їм вулицях чи округах населеного пункту.

В межах наявного фінансового ресурсу, відповідно до програми соціально-економічного розвитку, в Стрижавці на 14 вулицях провели капітальний ремонт дорожнього покриття. Спільно зі службою експлуатації автомобільних доріг Вінницької області відремонтували центральну вулицю селища та реконструювали тротуари протяжністю 800м.

Важливе питання в громаді - збільшення мережі вуличного освітлення, що й виконали на майже 13 км території. В ході таких робіт встановили 145 нових опор та 117 ЛЕД-світильників.

Минулого року виготовили проект з реконструкції скверу в житловому масиві «Агромаш», де мешканці селища зможуть розслабитися біля фонтану та відпочивати цілими родинами на площі в 0,4га. Крім того, в Стрижавці збудували два дитячі культурно-оздоровчі майданчики та виготовили проектно-кошторисну документацію на встановлення ще одного.

За рахунок селищного бюджету, окрім поточних видатків на енергоносії та придбання необхідного інвентарю для ДНЗ, виділили кошти на утеплення будівель дитячого садка «Казка», завершення робіт із влаштування блискавкозахисту і введення в експлуатацію протипожежної сигналізації. Коштом державного бюджету у співфінансуванні зі стрижавської владою вдалося здійснити капітальний ремонт даху ДНЗ «Казка» на загальну суму майже 2 млн грн.

Окрім турботи про дошкілля, тут також реконструювали Стрижавську школу-ліцей, здійснили поточний ремонт коридорів закладу та виготовили проєкт з утеплення та ремонту покрівлі школи. Загалом за два останніх роки селищний бюджет профінансував видатки на освітню галузь в сумі понад 3 млн грн.

Помітно активізувався й спортивний рух у громаді, тут до занять спортом долучаються і дорослі, й діти. Оздоровленню населення посприяло відкриття відреконструйованого спортивного залу з роздягальнями й душовими кімнатами. Бажаючих займатися в залі настільки багато, що довелося навіть складати розклад тренувань, аби убезпечити команди від конфліктів.

- Нагальне питання – відсутність будинку культури. Перше, що будемо «піднімати» в громаді, то це культурну складову. Сподіваємося вирішити це питання за допомогою забудовника нового житлового комплексу, який нині зводить свої багатоповерхівки на території нашої громади. Договір співпраці передбачає будівництво культурно-оздоровчого комплексу за кошти підприємства-забудовника, залишилося лише визначитися з термінами виконання зобов’язань, - поділилася планами Таїсія Анатоліївна.

На території селища працюють новітні дитячо-спортивні майданчики із вуличними тренажерами. Вже виготовлений проєкт щодо будівництва футбольного міні-поля зі штучним покриттям. На плац майбутнього поля вже завезені будівельні матеріали та активно працює спецтехніка.

Окрім підтримки освіти та спорту, не менш важливим проєктом для селища та регіону є будівництво системи каналізації в Стрижавці. Минулоріч за підтримки обласного бюджету з екологічного фонду виділили 3,5 млн грн для здійснення даних робіт. За ці кошти проклали понад 5 км каналізаційної мережі, і роботи в цьому напрямку ще тривають.

На часі й покращення стану медичної галузі в громаді, зокрема розвиток її матеріально-технічної бази. У нещодавно побудованій місцевій амбулаторії працюють 7 сімейних лікарів, приватний окуліст, гінеколог, спеціаліст УЗД, які доїздять на роботу з обласного центра та здійснюють прийом у встановлені дні. Старе приміщення лікарні нині пустує, його намагаються здати в оренду підприємцям для надання медичних послуг або під аптеку – очікують на пропозиції. Також при амбулаторії діє денний стаціонар на 5 ліжко-місць, де хворі можуть отримати лікування та ін’єкційні процедури.

Марія Глухова, сімейний лікар місцевої амбулаторії, закликає стрижавчан до щеплення і каже, що дітям щеплення проводять за графіком, а дорослі мусять проявляти свідомість і поновлювати захист від інфекційних хвороб кожні 10 років. З лікаркою вже підписали 1980 декларацій, і це та допустима норма, яку може якісно охопити і надати допомогу медик, адже щодня потрібно прийняти не менше 15 пацієнтів. Загалом із сімейними лікарями амбулаторії підписано майже 11 тис. декларацій, хоча населення в громаді проживає значно більше.

Стрижавська громада володіє пожежною станцією зі старим автомобілем, який мають надію замінити на новий та пишуть для цього проєкти на різні конкурси. Найближчим часом у селищі запрацює муніципальна варта та введуть в експлуатацію оновлене приміщення «прозорого офісу», яке знаходитиметься на першому поверсі адмінбудівлі апарату селищної ради. Нині тут діє 4 стаціонарних робочих місця і 1 віддалене, а після відкриття оновленого офісу буде 7 постійних працівників, які надаватимуть понад сотню адмінпослуг місцевому населенню.

- Найбільшими бюджетоутворюючими підприємствами в громаді є «Стрижавський кар’єр» та агрофірма «Батьківщина», але кожен другий двір в селищі тим чи іншим чином має відношення до торгівлі чи надання певних послуг (ремонт взуття, транспортні перевезення, швейна справа, послуги орачів тощо), - зазначила Таїсія Короленко. – Тому й відтоку населення у Стрижавці майже немає, люди прилаштувалися і можуть непогано заробити й не залишаючи рідної домівки.

Одним з болючих питань ЖКГ є утримання житлового фонду комунальної власності територіальної громади селища, який нараховує 31 будинок. Окрім проведення планових робіт з обслуговування каналізаційних та водних мереж, КП «Турбота» виконує заявки квартиронаймачів з аварійних робіт, підтримує в належному санітарному стані прибудинкові території житлового фонду, здійснює прибирання селища протягом року. До того ж, видатки на благоустрій селища постійно зростають.

Здійснювати роздільний збір сміття найпершими у Стрижавці почали школи та дитсадки. Тут і досі проводять активну роз’яснювальну роботу в напрямку впливу на екосвідомість місцевого населення: встановлюють агітаційні білборди, роздають листівки, проводять екоакції.

Вже другий рік поспіль Стрижавка успішно бере участь в обласному конкурсі розвитку територіальних громад. Завдяки перемозі в конкурсі громада отримала з обласного бюджету понад 140 тис грн на сміттєві контейнери. Спільними зусиллями селищної ради та КП «Турбота» облаштували 4 майданчики для збору відходів, де встановили 8 сміттєвих контейнерів для роздільного збору сміття. Додатково придбали гідравлічний прес для зменшення кількості відходів. Крім того, за кошти селищної ради розжилися на 2 сміттєвози вартістю 4 млн грн.

- Щодо реформи місцевого самоврядування, то з конфігурацією об’єднання з центром громади в селищі Стрижавка ми визначились ще на початку проведення даної реформи. Був затверджений Перспективний план області, де була прописана Стрижавська громада, до складу якої мали увійти Лаврівка, Сосонка, Медвідка, Дорожнє та Мізяківські Хутори, – зазначає Таїсія Анатоліївна.

Очолювана нею громада завдяки децентралізації отримала б серйозні фінансові ресурси для свого подальшого розвитку. Проте через неузгодженість позицій сіл-сусідів селище опинилося поза ухваленим на сьогоднішній день Перспективним планом. До того ж минулого року приєднатися до громади виявили бажання і населені пункти Літинського району, які мають спільні межі зі Стрижавською громадою.

- Переваги об’єднання очевидні – мешканців громади вже не будуть відправляти вирішувати свої питання в район - за все має відповідати місцева влада: голова, депутати ради громади та її виконком. Освіта, медицина, адміністративні послуги, дороги, освітлення, водопостачання, сміття, благоустрій, забудова і навіть безпека – компетенція влади об’єднаної громади. Мешканці сусідніх громад будуть мати поруч ефективну спроможну владу, яку самі оберуть і на діяльність якої зможуть впливати. Об’єднання не зробить нас заможними автоматично. Для успіху потрібно докласти зусилля та діяти рішуче. Ми відкриті до діалогів і готові до співпраці. Наше селище розвивається, і прогрес помітний не лише нам, а й сусідам. А тому прибічникам створення ОТГ доведеться шукати шляхи, аби у базовому документі – Перспективному плані - були максимально враховані інтереси громади, наголосила селищний голова.

Вікторія МЕЛЬНИК

Автор: Вікторія Мельник
Розповісти друзям: