15 Листопада | 2019 | 12:42

Жива хірургія, золотий стандарт і обмін досвідом

У Вінниці відбулась міжнародна науково-практична конференція «Актуальні питання діагностики та лікування онкологічних захворювань репродуктивної сфери» Для обміну досвідом, залучення інновацій та напрацювань колег у подальшу практику до нас завітали найкращі онкологи з Італії, Вірменії, Грузії та Азербайджану. Масштабне наукове зібрання зібрало під одним дахом 350 фахівців найвищого рівня. Це вже не перша міжнародна наукова конференція, ініційована та організована Подільським регіональним центром онкології. Головний лікар закладу Володимир Шамрай акцентував увагу на тому, що цьогорічна конференція цікава не лише обміном інформацією, але й форматом живої хірургії. Адже на другий день її роботи було прооперовано 12 хворих з найбільш поширеними новоутореннями органів репродуктивної сфери: раком передміхурової залози, раком шийки матки та раком молочної залози.

- Це не тільки теоретична конференція. Я переконаний в тому, що це найбільш вдалий формат, тому що теоретичну інформацію, враховуючи засоби сучасної комунікації, можне отримати кожен лікар. А от побачити живу хірургію у виконанні майстрів-хірургів можна безпосередньо лише в умовах операційної. Тим більше, кожен лікар може поставити питання безпосередньо під час виконання оперативних втручань. Лікарі з інших країн будуть ділитись власним досвідом на практиці, причому перевага надається ендоскопічним втручанням, це майбутнє сучасної онкології. Такі методики малоінвазивної хірургії широко застосовують у світі, активно використовують і в нашому закладі. Подібні хірургічні майстер-класи дозволяють підвищити кваліфікацію, дізнатися щось нове, - розповів Володимир Шамрай.

А для пацієнтів подібні малоінвазивні втручання теж дають чимало переваг: це і скорочення самого часу операції, зменшення крововтрати, швидша реабілітація, зменшення больових відчуттів у післяопераційний період. Онкохворі, що були прооперовані, мали найбільш поширені діагнози новоутворень репродуктивних орагнів: рак передміхурової залози, рак шийки матки і рак молочної залози. Онкологи констатують, що рак молочної залози та урогенітальні раки входять в першу п’ятірку локалізацій у чоловіків і жінок.

За словами Володимира Шамрая, кількість хворих збільшується. На сьогодні в обласному канцер-реєстрі перебуває вже більше 42 тисяч хворих; щороку в області реєструється майже 6 тисяч нових випадків. Кожен 40-й мешканець області є онкохворим. А якщо говорити про хірургічний етап лікування онкопатологій, то на сьогодні саме ендоскопічні втручання є золотим стандартом.

- У структурі нашого операційного блоку ми маємо декілька ендоскопічних операційних. Наші хірурги використовують такі методики в лікуванні урологічних, гінекологічних і торакальних хворих, - додав головний лікар.

65-річного пацієнта з раком передміхурової залози 2 стадії в режимі живої хірургії, з трансляцією на екран, прооперував професор з Грузії, д.м.н., керівник урологічного лапараскопічного департаменту клініки «MedClabGeorgia» Давід Ніколаєшвілі. Асистували йому наші фахівці: зав. кафедрою онкології, променевої діагностики та променевої терапії ВНМУ ім. М.І. Пирогова, Доктор медичних наук, професор, лікар-уролог Олександр Костюк та лікуючий лікар-уролог, к.м.н. Олександр Сміюха. Точна і малотравматична операція, виконана малоінвазивним методом через маленькі отвори, є дуже важливою для подальшої якості життя пацієнта.

- При таких операціях ми можемо зберегти статеві нерви, що відповідають за ерекцію. Це тонка, складна робота. Щоб підвищити рівень нашої майстерності, і проводяться подібні майстер-класи. Цьому пацієнту пощастило. Адже за умови, коли пацієнту можна виконати радикальну простатектомію передміхурової залози, що вважається золотим стандартом лікування раку, 10- і 15-річна виживаність становить 99% без додаткового лікування. Але для цього потрібне раннє виявлення хвороби. І за останніх 5 років лікарям нашого відділення вдалося збільшити виявлення хворих з РПЗ на 1-2 стадіях. Але це постійний шлях вдосконалення. Урологічних пацієнтів багато - у нас одне з найбільших в Україні урологічних відділень, на 50 ліжок. І щороку більше 300 первинних пацієнтів, - розповів завідуючий урологічним відділенням ПРЦО Руслан Церковнюк.

- Малоінвазивні операції ми робимо з 2010 року, із того часу багато що змінилося. Одними з перших в регіоні ми розпочали резекцію нирки. Але ми зацікавлені і в досвіді українських колег, багато в чому вони пішли вперед, в якомусь сенсі ми пішли вперед. Ми неодмінно ділимось досвідом - це збагачує. Дуже важливо дискутувати, змінювати стандарти і підходити до лікування індивідуально, - додав Давід Ніколаєшвілі.

-Мені таке об’єднання урологів, гінекологів та мамологів здається перспективним - формат цікавий. Дуже вузькі спеціалізації зазвичай в нас, але ми часто працюємо на сусідніх поверхнях, хоч рідко зустрічаємось, - поділився думками онкоуролог Олександр Стаховський з Національного інституту раку. Він провів хірургічний майстер-клас, прооперувавши жінку з пухлиною нирки лапароскопічним методом. Втручання проводилось через маленькі отвори зі збереженням органа - пухлину видалили, а нирку залишили.

Кілька складних операцій інноваційними методами було проведено і жінкам із раком молочної залози. Операції робили як вітчизняні хірурги, так і італійська бригада лікарів-мамологів. Одній з пацієнток під час видалення пухлини одночасно проводилась реконструкція залози власними тканинами, іншій було вставлено ендопротез. Вік пацієнток був від 34 до 66 років.

Щадними, малоінвазивними методами можуть допомогти хірурги і при злоякісних утвореннях гінекологічного профілю.

- Серед наших пацієнток чимало жінок репродуктивного віку, на жаль. Є тенденція до омолодження раку. Так от, сучасні технології дозволяють нам зберегти жінкам фертильність, здатність народжувати. Чимало з колишніх хворих вже після нашого втручання стали матусями, народили дітей. Ми завжди радіємо такому. В нас навіть є досвід лікування злоякісних пухлин у вагітних, - розповів Артем Степанян, д.м.н., керівник відділу онкогінекології медичного центру NAIRI, Єреван.

 
Автор: Юлія РАЗАНОВА
Розповісти друзям: