19 Листопада | 2019 | 12:17

Цього тижня світ відзначає традиційний тиждень обізнаності про антибіотики, покликаний підвищити рівень знань кожного про проблему стійкості до антибіотиків.

Міфи про антибіотики

З часів винаходу антибіотиків суперечки про їх застосування не вщухають. Антибіотики порятували життя мільйонів людей, лікування багатьох хвороб неможливе без них. Вони допомагають боротися з бактеріальними інфекціями від банальних ускладнень ГРВІ до важких уражень життєво важливих органів. Але з іншого боку, надмірне та невиправдане використання антибіотиків може завдати істотної шкоди здоров'ю. За даними ВООЗ, щороку лише в ЄС помирають 25 тисяч пацієнтів через серйозну бактеріальну інфекцію внаслідок адаптації бактерій до ліків. Все через те, що люди дуже часто використовують антибіотики, коли не потребують їх.

Антибіотики проти вірусів

Антибіотики призначають лише при бактеріальних інфекціях. Не при вірусних захворюваннях «для перестраховки» чи для профілактики. Призначати антибіотики може лише лікар і за аналізом крові. Аналіз крові показує, у хворого вірусне чи бактеріальне захворювання, і призначається антибіотик лише в випадку останнього. Коли ж захворювання дуже очевидне, наприклад гнійна ангіна, то лікар може призначити антибіотик без аналізу крові, щоб не втрачати час.

Самолікування

Самостійний прийом антибактеріальних препаратів без призначення лікаря – це лотерея. Найбільша загроза, яка може виникнути при лікуванні антибіотиками без потреби - резистентність до цих препаратів. Недостатньо мати в своєму розпорядженні ефективну зброю проти патогенних мікроорганізмів - потрібно вміти нею правильно користуватися.

Епідеміологічні дослідження виявили прямий зв‘язок між нераціональним прийомом антибіотиків та появою штамів бактерій, які не чутливі до дії антибіотиків. Антибіотикорезистентність (нечутливість до дії антибіотиків) розвивається у бактерій, а не у людей чи тварин. Бактерія стає нечутливою до антибіотиків, які використовуються для лікування спричинених нею інфекцій. Це загрожує тим, що людство може стати безсильним в боротьбі з бактеріями та інфекціями. Неправильне використання антибіотиків людьми і застосування їх у тваринництві прискорюють цей процес.

Побічні ефекти - норма?

Жоден побічний ефект не є навіть умовно нормальним. Якщо вони виникають, то потрібно звернутися до лікаря та покладатися на його думку.

Кожен антибіотик має певну токсичну дію, тобто може впливати на печінку, нирки або центральну нервову систему. Прийом антибактеріального препарату може викликати різні побічні дії. До них належать алергічні реакції, наприклад кропив’янка, набряк Квінке, кандидоз, антибіотикоасоційована діарея.

При виявленні таких симптомів потрібно звернутися до лікаря, щоб уникнути важких наслідків, особливо небезпечними є алергічні реакції. Проте найчастіше пацієнти скаржаться на розлади шлунка та кишківника. Але виникає це зазвичай не через препарат, а через неправильне харчування. Варто скоригувати свій раціон, не вживати важку їжу та пити побільше води. Велика ймовірність, що нічого поганого не станеться і розладів не буде.

Звертатися до лікаря варто тоді, коли є затяжна діарея, яка не проходить кілька днів, постійна нудота, головний біль.

Після антибіотиків необхідне відновлення

Думка, що антибіотики є шкідливими для організму і після них потрібен курс відновлення - це міф. При правильному їх прийомі усе проходить нормально.

Якщо говорити про пробіотики - препарати, які мають відновлювати мікрофлору кишечника, то при нормальній реакції на препарат приймати їх не зовсім доцільно. Якщо пацієнт почувається нормально, у нього немає гостро виражених побічних ефектів, то найкраща допомога нашому організму полягає в раціональному, збалансованому харчуванні та достатній кількості води. Тобто здоровий спосіб життя швидше допомагає організму одужати, ніж пробіотики, ефективність яких не доведена.

Якщо ж у пацієнта гостра бактеріальна діарея, то прийом пробіотиків досить виправданий.

Щодо прийому гепатопротекторів, тобто препаратів, які захищають печінку від токсичного впливу ліків, то тут теж не все так однозначно. Зазвичай їх радять пацієнтам, у яких досить важкі та затяжні хвороби. Наприклад, коли людина місяцями приймає антибіотики у різних комбінаціях, тоді прийом гепатопротекторів виправданий. При правильному дозуванні та правильному прийомі організму не потрібне відновлення після антибіотиків, усе минає добре. Немає рекомендацій приймати пробіотики чи гепатопротектори. Гепатопротектори часто рекомендують, якщо у людини були захворювання печінки, однак для здорових людей вони не потрібні.

 

Запамятайте причини стійкості до антибіотиків:

- надмірне використання антибіотиків,

- недотримання курсу лікування,

- надмірне використання антибіотиків у тваринництві і рибництві,

- неналежний інфекційний контроль в лікарнях і клініках,

- неналежна гігієна і санітарія,

- відсутність нових антибіотиків.

 

Розповісти друзям: