19 Листопада | 2019 | 12:24

Веганство: панацея чи манія?

Веганство. Що це - панацея, стиль життя чи психічна хвороба? Мовою фактів за результатами досліджень провідних дієтлогічних установ у світі ми розповімо, чи є насправді веганська дієта здоровою; спростуємо міфи, якими обросла тема, над якою дискутують вже не одне десятиліття; та як бути здоровішим, відмовившись від продуктів тваринного походження.

Вегетаріанство стало способом життя для багатьох людей. Його основа - виключення з раціону м'яса тварин. Існують і більш суворі види вегетаріанських дієт, як-от веганство, прихильники якого відмовляються від великої кількості продуктів тваринного походження у харчуванні та в побуті.

Багатьох цікавить питання - чи є така дієта повноцінною, збалансованою та в цілому більш корисною для здоров’я. Адже дискусії між м’ясоїдами та вегетаріанцями тривають постійно. Крім того, навколо вегетаріанства існує багато міфів. Наприклад, що вегетаріанці отримують менше поживних речовин з їжі, їм не бажано займатись спортом, або навіть, що вегетаріанство - це хвороба.

Близько 7 років тому на просторах інтернету почала поширюватись неправдива інформація, начебто ВООЗ визнало вегетаріанство хворобою, а саме - психічним розладом. З часом ця неправдива інформація почала ширитися по медіа. Навіть після офіційного спростування ВООЗ для багатьох людей ця новина залишила неправильне сприйняття такого стилю життя.

Належним чином спланований вегетаріанський раціон харчування є здоровим, збалансованим та в багатьох випадках корисним для профілактики багатьох захворювань. Академія харчування та дієтології США підтверджує, що така дієта підходить для людей на всіх етапах життєвого циклу, в тому числі жінкам під час вагітності й лактації, немовлятам, дітям, підліткам, людям похилого віку, а також спортсменам.

«Низька кількість прийому насичених жирів і велика кількість овочів, фруктів, цільних зерен, бобових, соєвих продуктів, горіхів і насіння (всі вони багаті клітковиною і фітохімікатами) є характеристиками вегетаріанської та веганської дієти, які виробляють нижчий рівень холестерину ліпопротеїдів низької загальної та низької щільності та кращий контроль глюкози в сироватці крові. Ці фактори сприяють зменшенню хронічного захворювання. Однак веганам потрібні надійні джерела вітаміну В-12, наприклад, збагачена їжа або добавки», - пишуть у результатах дослідження.

На сьогодні рослинна їжа визнається як не тільки повноцінною для харчування, але також як спосіб профілактики та зменшення ризику появи багатьох хвороб. Дослідження вказують, що вегетаріанці мають нижчі ризики появи серцево-судинних захворювань, надмірної ваги та ожиріння  та деяких видів раку. Дослідники кафедри епідеміології та біостатистики вивчили зв'язок між раціонами харчування (не вегетаріанцями, лакто, песко, веганами та напіввегетаріанцями) та загальною захворюваністю на рак серед 69 120 учасників. Всього було виявлено 2939 випадків раку. Рак є другою провідною причиною смерті в США. Вони довели, що «вегетаріанська дієта дає менший ризик загального та специфічного для жінок раку, ніж інші дієтичні режими. Лакто-ово-вегетаріанські дієти, схоже, забезпечують захист від ракових захворювань шлунково-кишкового тракту», - пишуть у результатах дослідження.

Щоб бути корисною, рослинна дієта має бути дотримана ретельно та уважно. Адже це не означає просту відмову від м’яса та продуктів тваринного походження. Саме здоровий рослинний раціон (овочі, фрукти, насіння), а також повноцінна заміна тваринного білка на рослинний (бобові, соєві продукти, горіхи) сприяють зменшенню ризику появи багатьох захворювань. Якщо ж ви не їсте м’яса, втім компенсуєте це малопоживною їжею - очікувати на якісь корисні ефекти для здоров’я марно.

Якщо хочете розпочати таку дієту - підходьте до цього розумно та зважено. Починайте повільно та поступово прибирайте м’ясо чи інші продукти тваринного походження зі свого раціону. До того ж варто заздалегідь зрозуміти, яким чином ви будете планувати свій оновлений раціон, щоб отримувати достатньо поживних речовин.

Будьте реалістичними. Якщо не дуже любите фрукти чи овочі - це може стати проблемою. Обов’язково консультуйтеся зі своїм лікарем! Він допоможе обрати найкращу стратегію переходу на новий стиль життя.

 

Автор: Антоніна БАСЕНКО, За матеріалами МОЗУ та Національного інституту здоров’я США
Розповісти друзям: