25 Листопада | 2019 | 15:19

Пам’ятний знак «Праведникам народів Світу» відкрили у Вінниці

Його встановили на території підприємства «Вінницязеленбуд». Це місце нечуваної людської трагедії – там нацисти у роки фашистської окупації розстрілювали та ховали у братських могилах єврейське населення, тут був вінницький «Бабин яр». Тоді земля захлинулась від крові, здригнулась від невимовних страждань і заплакала за невинно убієнними… Тепер на сакральному місці, поруч із пам’ятником, знищеним нацистами в роки Другої світової війни, єврейським дітям, відкрито пам’ятний знак «Праведникам народів Світу». Автори обеліска – Володимир і Наталя Насонови з Теплика. Зазначимо, що це вже третій пам’ятник праведникам народів Світу, відкритий на території Вінницької області (також вони встановлені у Могилеві-Подільському та Хмільнику).

Праведник народів Світу – офіційне звання, встановлене державою Ізраїль, надане людині, яка ризикувала власним життям заради порятунку євреїв у період Голокосту. Допомога євреям в окупованій Україні найчастіше каралася смертю не лише самого рятівника, а й всієї його сім’ї. Та все ж люди ризикували, рятуючи не лише чиєсь життя, а й саме поняття людяності.

Від геноциду в період ІІ світової війни загинули 6 млн євреїв Європи, кожен 6-й з них - дитина, а кожен 4-й загиблий єврей лежить в українській землі. За даними досліджень Україна дала світові 2 тис. 544 праведники Світу, 18% цих людей були жителями Вінницької області! Найбільша кількість праведників Світу була в місті Вінниці, з Немирівського, Хмільницького і Барського районів.

«За факт порятунку євреїв людей безжалісно страчували. У фондах ДАВО зберігаються накази і оголошення з тих часів, де чітко записано: «За переховування жидів - до страти». Цей ланцюжок зла, який був притаманний колаборантам, розірвали праведники народів Світу», - розповіла заступник директора Державного архіву Вінницької області з питань науково-методичної роботи Фаїна Винокурова. Вона бореться за те, щоб високого звання удостоїли директорку вінницького дитячого будинку Лідію Постоловську. «Я знайшла дві справи на неї та на її чоловіка. Вона врятувала 89 дітей, з них 19 – єврейських. Жодна дитина не була страчена, жодного підлітка не вигнали в Німеччину», - навела вражаючі факти історик. 

Очевидців тих подій, порятованих від неминучої загибелі, стає все менше. Тим безцінніші їхні спогади. Серед дивом уцілілих - і заступник Вінницького товариства колишніх в’язнів гетто і концтаборів та їх рятівників Циля Краснер. Ось що вона сказала під час мітингу: «Схиляю голову перед тими, хто мене рятував, недосипаючи ночей і ризикуючи власним життям. Це були сміливі, мужні люди, які мали розуміння цінності людського життя. Цих людей майже не залишилось, але їх діти і онуки несуть вогонь людяності, мужності, порядності і героїзму, який заповіли їм їх батьки».

На відкриття пам’ятника праведникам народів Світу запросили нащадків людей, які рятували євреїв. Квіти, сльози і, маленькі камінчики на знак поваги залишились на відкритому обеліску…

Автор: Юлія РАЗАНОВА
Розповісти друзям: