27 Листопада | 2019 | 12:39

Віктор Качур: «У мене неймовірне почуття гордості за нашу громаду!»

Немирівська міська ОТГ стала одним із переможців рейтингу бюджетної прозорості «Кришталь року - 2019» серед об’єднаних громад, посівши перше місце у номінації «Найбільш відкрита бюджетна інформація у громаді». Церемонія нагородження відбулась нещодавно у Києві за участі понад 300 представників громад, урядовців, послів іноземних держав та експертів. Номінантів оцінювали за багатьма критеріями у галузі управління публічними фінансами. А загалом премія «Кришталь року - 2019» – це нагорода за бюджетну прозорість та ефективне управління коштами громади.

- Ми вибороли нагороду у номінації «Найбільш відкрита бюджетна інформація у громаді», - зазначив Віктор Миколайович. – Це заслуга всього нашого колективу. І в мене відчуття неймовірної гордості за всіх нас: за команду, за колектив, що працює у Немирівській міській раді, та всіх мешканців громади. Висловлюю щиру вдячність і захоплення працівниками кожного структурного підрозділу, кожного комунального закладу – це команда справжніх професіоналів. Всі вони дуже чітко знають свою роботу, намагаються бути першими у всьому і завжди досягають успіхів. Нагороду, яку ми завоювали, називають «бюджетний Оскар». І коли в інших громадах працювали відповідні спеціалісти, проводили там роботу з фінансової «прозорості», то для нас це була звичайна буденна і повсякденна діяльність, яку так високо оцінили в країні. Тим більше, що це вже не перша наша перемога. Зокрема, ми посідаємо одне з провідних місць по Україні з бюджету розвитку на одного жителя. До нас приїжджають переймати досвід. Нашу роботу вивчають колеги з інших об’єднаних громад – все це дає мені можливість упевнено сказати, що ми на правильному шляху. Тому я ще раз хочу висловити вдячність всім, хто доклав рук до нашої чергової перемоги.  Ми діяли і діємо виключно у межах закону, однак постійно намагаємось бути першопрохідцями в різних напрямках соціально-економічного життя. Проте докладаємо максимум зусиль, аби всі наші починання, використання кожної бюджетної копійки висвітлювалось: на сайті, в ЗМІ, в соціальних мережах і навіть на громадських слуханнях за активної участі громадських організацій та активістів. Це якраз той випадок, коли інформації не може бути забагато – люди мають знати, чим займається міська рада, що зроблено, що заплановано зробити і скільки коштів на все це потрачено. Тому що тільки виключною прозорістю використання бюджетних коштів можна уникнути різноманітних зловживань, нецільового використання фінансів та різних корупційних схем. Саме так можна запобігти тому, чого не можна допустити. Адже на кожному нашому працівнику лежить дуже велика відповідальність.

- Тобто, чим «прозоріший» бюджетний процес, тим ефективніше розвивається вся громада?

- Саме так: маємо пряму залежність – чим повніша інформація про те, куди й на що йдуть кошти, тим кращі можливості для розвитку всієї громади.

Тому що можна заробляти дуже й дуже багато, однак при цьому неефективно використовувати отриманий ресурс. А наша громада всі кошти  використовує прозоро, ефективно і, звичайно, із позитивним результатом, який направлений на розвиток ОТГ.  Я вже згадував про ті високі показники, які ми маємо по бюджету розвитку на душу населення. Зокрема, минулого року це було 43,5 мільйона гривень. Всі вони  були спрямовані на розвиток громади: ремонти доріг, спорудження водогонів, проведення освітлення вулиць, капітальні ремонти будівель. 43,5 мільйона, або майже 40 відсотків від річного бюджету ОТГ! Водночас та громада, яка витрачає на розвиток лише 16 відсотків річного бюджету, вважається суперспроможною, а в нас майже 40 відсотків! Тобто, наш бюджет розвитку говорить сам за себе: наскільки громада готова до розвитку та нових викликів, який потужний запас міцності ми маємо. Щоправда, нинішнього року бюджет розвитку став дещо меншим, тому що суттєво зросло бюджетне навантаження. Довелось взяти під свою опіку цілий ряд об’єктів соціальної сфери, які раніше фінансувались з районного бюджету. Однак «на розвиток» однаково залишається понад третина всього бюджету ОТГ, що вказує на велику спроможність нашої громади. Навіть попри те, що з міського бюджету наступного року вилучать 5,2 млн гривень, аби додати іншим менш спроможним громадам.

- Яку подію для своєї ОТГ впродовж нинішнього року вважаєте найбільш знаковою?

- Їх було чимало, і всі вони надихають на нову роботу. Але найбільше спонукає до діяльності вдячність мешканців нашої ОТГ. От приїжджаєш  в якесь село, а тобі дякують за відремонтовану дорогу, за побудований водогін, відновлене освітлення вулиць, відремонтовані школу, дитсадок, ФАП, придбану оргтехніку, споруджені стадіони, дитячі та спортивні майданчики… І такі події відбуваються щотижня, щомісяця. І я навіть не знаю, які з них назвати більш чи менш знаковими. Ось, скажімо, до нашої громади хочуть добровільно приєднатись ще 12 сільських рад і не лише з Немирівського, а й сусіднього Тульчинського району. Вони висловили таке бажання, тому що бачать рівень життя нашої громади. Тож цю подію теж можна назвати знаковою. Люди хочуть жити в нормальних цивілізованих умовах, які їм може забезпечити наша ОТГ.

- Життя – це постійний рух і боротьба. Які виклики бачите перед собою, як голова Немирівської ОТГ?

- На жаль, найбільшим викликом не лише для нашої ОТГ, а й всього вітчизняного місцевого самоврядування стала політика держави в цілому. Коли ми говоримо про ОТГ, про їхні досягнення, то все залежить від наповнювання бюджету. Кожного міського чи сільського голову, будь-якого працівника місцевого самоврядування цікавить: чи залишаться податки, що наповнюють місцеві бюджети, у підпорядкуванні місцевих рад чи їх спрямують до держбюджету? Чи не обмежать повноваження і чи буде розуміння такого поняття як «місцеве самоврядування» взагалі? На мою думку, реформа місцевого самоврядування – це найуспішніша реформа, однак існує побоювання того, що може настати такий час, що все це буде згорнуто. Тому для мене важливо, аби реформа місцевого самоврядування якнайшвидше дійшла свого логічного і безповоротного завершення, і все це було остаточно затверджено на законодавчому рівні. От у нас, для прикладу, наступного року заберуть 5,2 мільйона гривень. Натомість навантаження на бюджет збільшиться, оскільки зарплата освітянам має вирости. В підсумку на бюджет Немирівської ОТГ ляже додаткових 10 мільйонів гривень видатків, що автоматично скоротить можливості розвитку на 10-20 відсотків. От і виникає цікава ситуація: перед об’єднанням нам говорилось одне, а після – інше. Правила гри почали змінюватись, і змінюватись не на користь об’єднаних громад. Тому, дуже б хотілось, аби умови, в яких доводиться працювати, були незмінними і зрозумілими для всіх. Та й взагалі у чималої кількості людей виникає питання: а чи правильним курсом прямує держава взагалі. Чи не станемо одного дня ми одним із російських федеральних округів, де міських голів не обирають, а призначають із Москви?

- І наостанок: Вікторе Миколайовичу, у вас було дуже непросте життя. Чи можна пов’язати успіхи громади, яку ви очолюєте, із тією життєвою школою, котру свого часу довелось пройти? Адже недаремно кажуть, що сильна рать воєводою.

- Цікаве питання… Скажу, що сильну духом людину труднощі тільки загартовують. А всього цього у моєму житі було більше, ніж достатньо. Так що всі нинішні щоденні виклики, інколи навіть дуже серйозні, вважаю звичайною, буденною справою. Можливо, для когось вони страшні й важкі, але не для мене. Навпаки: негаразди загартовують, виковують характер, надають життєвого досвіду, змушують думати і шукати нестандартні виходи із ситуації. Так що мені все це пішло тільки на користь. А чи пішло на краще громаді? Робіть висновки самі: збоку, а тим більше, звіддалік завжди видніше…

Спілкувався Олег КРИВОНІС

Голова Немирівської ОТГ Віктор Качур із нагородою-символом бюджетної прозорості «Кришталь року - 2019»

 

Для довідки:

Премія «Кришталь року» та оцінка бюджетної прозорості 2019 року – це партнерська робота Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) через консорціум виконавців програми USAID DOBRE, Представництва Європейського Союзу та п’яти його держав-членів: Німеччини, Швеції, Польщі, Данії та Естонії через Програму «U-LEAD з Європою» і Громадського партнерства «За прозорі місцеві бюджети!». Індекс прозорості місцевих бюджетів та методологію його оцінювання розроблено Фондом Східна Європа спільно із Громадським партнерством «За прозорі місцеві бюджети!», у співпраці з Асоціацією міст України за фінансової підтримки Європейського Союзу.

Номінантів оцінено за 36 критеріями у галузі управління публічними фінансами. Подія «Кришталь року» демонструє найкращі практики ефективного управління коштами громад, коли всі етапи бюджетного процесу – від планування до звітування – прозорі і зрозумілі для платників податків, які і наповнюють місцеві бюджети.

У 2019 році в оцінюванні бюджетної прозорості взяли участь 106 об’єднаних територіальних громад, зокрема, й Немирівська.

 

Автор: Олег Кривоніс
Розповісти друзям: