27 Листопада | 2019 | 15:45

Вісім десятиліть плекають народний спадок

21 листопада Вінницький обласний центр народної творчості відзначив 80-річний ювілей. Поважну дату відзначали урочисто, велелюдно, з гостями, друзями і святковим концертом «Народу вічний оберіг».

Назва концерту символічно перегукується з самою суттю діяльності Центру – тут бережуть, плекають, передають у спадок сучасникам безцінні надбання народного національного мистецтва. Автентичного, сутнього, прадавнього, вписаного в наш генетичний код. Цікаво, що важливість збереження образотворчих витоків та їх примноження розуміли й у суперечливі, ідеологічно неоднозначні часи створення центрів тодішньої, ще радянської України.

– У січні 1939 року вийшла постанова Ради народних комісарів, в якій йшлося, що станції самодіяльного мистецтва реорганізовуються у Центральний будинок народної творчості і в обласні Центри народної творчості, – зазначила Тетяна Цвігун. – На жаль, багато документів не збереглися, це переважно папери періоду війни, але відлік від часу заснування для усіх обласних Центрів народної творчості в Україні вважається 1939 рік. Для того, щоб об’єднати народ, підтримати аматорські колективи, які демонструють творчість народу, тодішня влада розуміла, що потрібно координувати таку діяльність і надавати методичну допомогу.

Подільська земля завжди була багата талантами, тож завирувало, закрутилось, забуяло культурне життя на аматорській ниві. Причому у найважчі, найнестерпніші та найстрашніші роки нашої історії тоненька ниточка культурної традиції не переривалась! Приміром, з моменту створення  організації щороку проводиться обласна виставка образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва. І за цей час виставкова діяльність була припинена лише на кілька років фашистської окупації.

Про минуле та сьогодення Центру гості свята дізналися під час перегляду фільму, відзнятого до ювілею. Історичні довідки, спогади про видатних майстрів доповнював відеоряд кращих зразків декоративно-вжиткового мистецтва, народного малярства, писанкарства, килимарства, гончарства подолян. Згадали у фільмі і про найяскравіші моменти фестивалів та мистецьких акцій, що їх не втомлюються організовувати для земляків працівники Центру. Серед них набули статусу міжнародного – 4, всеукраїнського – 9, обласних – понад 40. Це і «Мистецтво одного села», і «Мальована хата», і «Різдвяна феєрія», а також «Подільська писанка», «Мови різні – душа одна», «Подільські барви».

 А всього «під крилом» Центру працює 2000 майстрів народної творчості, 6000 різножанрових аматорських колективи (в тому числі 469 народних (зразкових), з них 105 - дитячі. Авторський колектив щороку готує книги, наукові праці, нотні і поетичні збірки. З 2003 року щоквартально видається альманах «Світлиця». Головна берегиня національного спадку в нашій області Тетяна Омелянівна Цвігун особливу увагу приділяє збереженню музичного скарбу: під її редакцією вийшло 20 пісенних збірок і понад 70 статей, присвячених цій темі.

Радісну атмосферу свята приємно доповнили не лише вітальні слова, а й подарунки від гостей. Представники обласної ради та облдержадміністрації, департаменту культури та мистецтв, творчих спілок і мистецьких колективів вручили дипломи, грамоти, грошові премії, цінні літературні видання , а також грошові сертифікати для розбудови і розвитку обласного центру народної творчості. Звісно, на адресу ювілярів лунали віршовані рядки, поетичні посвяти і пісні. Та й самі гості не пішли з порожніми руками – їм подарували символічних керамічних пташок, виготовлених подільськими гончарами.

Автор: Юлія РАЗАНОВА
Розповісти друзям: