28 Листопада | 2019 | 14:35

Реалізують реформи на місцях

 

В очікуванні доленосних для Липовецької громади змін нині перебувають перша заступниця голови райдержадміністрації Ольга Дмитрів та голова районної ради Юрій Науменко. Коротка зустріч та експрес-інтерв’ю з першими особами району дали зрозуміти, що роботи пророблено чимало, а на часі залишаються справи, які потребують не менше уваги  та фінансової підтримки від очільників району, на призначення яких в Липовці очікують з дня на день (розмову було записано 20.11.2019). У бесіді з очільником району ми торкнулися тем медичного та освітнього забезпечення профільних закладів, створення інклюзивного центру та розподілу функцій між ОТГ та районами в майбутньому.

- При реформуванні первинної медичної ланки ми виконали всі зобов’язання, і навіть більше, покладені на керівників у районах. Змогли обладнати амбулаторії сімейної медицини, грошей на це не передбачалося, але ми скликали позачергову сесію – одноголосно проголосували і виділили кошти. Нині 80% населення району «покрито» деклараціями, і ми одні з перших, виконавши всі умови, підписали угоди з Національною службою здоров’я України. Наші лікарі також проявляють активність. Зазначу, що від держави на район надійде 5 автомобілів марки  «Рено». Загалом же Вінницька область отримала 30 автомобілів, - зазначила перший заступник голови райдержадміністрації Ольга Володимирівна.

- Аби не втратити маленькі школи в селах, - переводитимемо їх у статуси філій, а для цього ретельно аналізуємо фінансові та демографічні показники на місцях, які красномовно засвідчують, що як повноцінні навчальні заклади за браком учнів вони не зможуть ефективно функціонувати, – наголосив голова районної ради Юрій Михайлович. - Крім того, нещодавно ми провели круглий стіл, підписали протокол і з березня наступного року працюватимемо над створенням п’ятої опорної школи в області.

Серйозною реформою в районі також став інклюзивно-ресурсний центр для дітей, які потребують особливого догляду та навчання. До центрів батьки приводять дітей як до навчального закладу, знаючи, що про них подбають фахівці високого рівня. Серед вихованців є дітки, які менш ніж за рік за допомогою педагогів роблять величезний крок вперед у своєму розвитку, і чим раніше починається навчання, тим кращих і швидших результатів можна очікувати в перспективі. У Вахнівці при школі зробили інклюзивний центр для дітей з обмеженими можливостями. І в садочку, і в школі є фахівці, які знаються на методах та підходах у навчанні, що застосовуються для дітей з особливими потребами.

- Реалізуємо реформи на місцях. Наразі вторинна ланка медицини в нашому районі готує для підписання з НСЗУ необхідні документи. Ми ж свої функції виконали тут від «А» до «Я». Медпрацівники мають ліцензії, ми комп’ютеризували всі робочі місця лікарів, придбали для цього дороговартісну спеціальну програму. Всі медсестри «підключилися» до роботи і тренуються здійснювати запис пацієнтів та оформляти заявки на медичні послуги (ввели послугу у комп’ютерну програму, передали заявку в НСЗУ та отримали гроші). Адже перший квартал вони фінансуватимуться з державної субвенції, а з другого кварталу: 60% - субвенція, 40% - власні кошти, - пояснила ситуацію з «вторинкою» Ольга Дмитрів.

За словами очільників району, головна лікарня оснащена новим пересувним рентген-апаратом та апаратом для УЗД-діагностики, крім того, лікарів забезпечили (в рамках можливого фінансування) необхідним медичним обладнанням для обстеження хворих та встановлення діагнозів. Планове лікування планують проводити на місцях, окрім екстрених випадків, які потребують транспортування пацієнта в спеціалізовані медичні установи. В адмінапараті натякають, що нині головне зробити дороги для транспортної логістики і для швидкого перевезення хворих та надання невідкладної медичної допомоги поза межами району.

Щодо планів на наступний рік, то пріоритетним вважається проведення капітального ремонту інфекційного відділення районної лікарні. Боксове відділення знаходиться у вкрай задовільному стані, воно побудоване ще у 80-ті роки минулого століття і потребує модернізації, після якої зможе приймати на лікування хворих з чотирьох районів області.

Торкнулися й теми розподілу обов’язків за сценарію передання повноважень на місцях у разі об’єднання всіх районів області в три округи.

- Якщо повноваження перейдуть до ОТГ, то, на мою думку, в певних секторах все одно мусить залишитися державницька складова. Якщо медицину з освітою можна безболісно передати до ОТГ, і вони з цим справлятимуться, то питання цивільного захисту населення, служби з надзвичайних ситуацій, територіальної оборони, співпраці з військкоматами з мобілізації контрактників має залишитися в компетенції держави. Можливо, цю функцію виконуватимуть округи (повіти), чи створять відокремлені підрозділи, які відповідатимуть за дані функції та підпорядковуватимуться безпосередньо головному управлінню в Києві. ОТГ не буде проводити мобілізацію в своїй громаді, адже це суперечитиме їхнім інтересам, натомість це питання буде актуальним, допоки йде війна в країні, і ще довго залишатиметься одним із пріоритетних для держави, - вважає Ольга Дмитрів.

Перша заступниця голови райдержадміністрації впевнено каже, що кого б до них не призначили на керівні посади після «Ліфта» виконавчий апарат ради підтримуватиме новопризначеного голову, якщо той, звісно, потребуватиме допомоги. Чиновниця переконує, що в жодному районі немає такої співпраці депутатів, як у Липовці. Народні обранці відповідально ставляться до покладених на них обов’язків, сесії обходяться без конфліктів, сварок та звинувачень – працюють, як єдиний злагоджений організм.

 

Вікторія МЕЛЬНИК

Фото автора

Автор: Вікторія Мельник
Розповісти друзям: