3 Грудня | 2019 | 10:32

«Утеплення» винограду: як і навіщо?

Якщо хочеш отримати величезні гарні грона особливо смачних «сонячних ягід», доводиться няньчитися з лозою в теплу пору і «закутувати» її на зиму. Саме напередодні зими ми запитали досвідченого виноградаря Віктора Огородніка про те, як краще вкривати лозу в нашій місцевості, також які сорти та за яких умов можна не вкривати.

- Почнемо з того, що Вінниця вважається зоною ризикованого, тобто суцільного укривного виноградарства, - розповідає Віктор Васильович. - Отже, виноград на зиму бажано вкривати весь. Єдині, які можна не вкривати - це напівтехнічні сорти Ізабелла (що по всіх селах росте, синенький і дрібненький) і Лідія.

Головна причина вкривання в тому, що в січні виноград перебуває уже в стані вимушеного спокою, він готовий прокинутись. І в лютому чи на початку березня, якщо не вкрили виноград, може настати тепло і почнуть набрякати вічка (бруньки), потім вдарить мороз - і все... Яка б не була заявлена морозостійкість сорту - і мінус 25, і мінус 30 - все одно вічка повимерзають. Звичайно, сам кущ не загине, тому що має ще кілька сплячих вічок. Але урожаю вже не буде. Або на десять пагонів буде одне-два грона, тобто 10-20% урожайності. Тому що, як правило, на сплячих (запасних) вічках урожай не закладається.

Тому ми виноград вкриваємо. Способів укривання є декілька. Є сухе укриття, яким користуюсь я. Є спосіб укривання землею, коли просто кладуть лозу на землю і прикопують. Але в людей зараз, як правило, ландшафтний дизайн, газон, тому землею вкривати якось «не комільфо».

- То який спосіб сухого укривання практикуєте особисто ви?

- Просто лозу положити на ґрунт і притискати скобами. Головна умова - лоза має лежати на землі. Ніякі дошки під неї не підставляти, ніякої теплоізоляції між лозою і землею бути не повинно, щоб тепло від землі могло потрапляти до лози... А перед тим, як опускати лозу зі шпалери, ми кропимо її 5-процентним розчином залізного купоросу (500 г на 10 л води). Обробляється лоза з усіх сторін, тому що це контактний фунгіцид (препарат для боротьби проти грибкових хвороб) і обробляється земля, на яку будемо класти лозу. Я не щороку обробляю купоросом, тому що в мене сприятливий агрофон і в зиму входить здорова лоза. А загалом бажано обробити і восени, і навесні.

Отже, це краще робити в один день: покропили, поклали лозу, пришпилили, підсипали трішки отруйного зерна для гризунів і вкриваємо. Наприклад, використовую в якості укривного матерілу ламінований поліпропілен - як мішки з-під цукру, але він покритий плівкою. Лоза під ним повинна бути сухою. І через півтора метри прикладаємо його цеглинами чи присипаємо землею по краях. Але щоб залишалися віддушини.

- А чи можна вкривати прозорою поліетиленовою плівкою?

- Матеріал має бути непрозорий. А звичайною плівкою не можна, тому що буде парниковий ефект - сонечко пригріє, почнуть набрякати вічка, а потім знову мороз… Шифером можна вкрити, бляхою не дуже добре. Протягом зими земля дає тепло. А якщо ще й вкриється снігом, навіть 10 см - це вже як додаткових 10 градусів. Тоді будь-яка лоза перезимує без проблем.

- Але ж може не лише померзнути, а й замокнути, випріти…

- У мене під таким сухим укриттям жодного разу не було випрівання. Навіть у минулому році ми вкрили частину виноградника, коли вже була волога земля, мряка. Я навіть думав під укриття якийсь силікагель покласти, щоб він втягнув вологу, але не знайшов, так і залишив. Весною розкрили - все сухеньке, все перезимувало.

Якщо плівкою - випріє. Або якщо цим же пропіленом, але щільно його присипавши і не лишивши доступу повітря. А солома, сіно як укривний матеріал – це був би розсадник гризунів… Я трішки отруйного зерна насипаю, а навесні, коли розкриваю, цього зерна нема. Значить вони його їли, замість гризти бруньки…

- Але все ж якщо сорт «дуже зимостійкий» і якщо лоза вже стара, то можна ризикувати і не вкривати?

- Так, якщо вже кущеві 4-5 років, якщо вирощується на альтанці, на арці, на перголі. Є такі сорти, згадані вже технічні або американські кишмиші - Юпітер, Венус тощо - які мають морозостійкість до –27 градусів. Навіть якщо раптом вічка повимерзають, сам кущ не загине і потім відновиться. В основному такий спосіб вирощування використовують не так заради урожаю, як для того, щоб зробити тінь.

- А як у такому випадку з обрізанням?

- Є одна важлива умова: якщо ми виноград вкриваємо, то обрізаємо його восени. Якщо ж не вкриваємо, то обрізаємо навесні. Тоді, правда, відбувається сильний плач лози, тече пасока… Виноград краще зимує, коли більша маса деревини. Взимку частково може вимерзнути, і вже в березні можна буде бачити, що обрізати, а що залишити. Бо зазвичай у винограду обрізається 80%, а 20% залишається. Якщо ж восени обріжеш і залишиш на зиму не вкритим, то навесні може взагалі нічого не залишитись…

- Розкажіть також про підготовку до зими малих однорічних саджанців.

- У мене на інтернет-каналі одне з відео присвячене цій темі. Система елементарна: коли починаються більш-менш серйозні заморозки, обрізати на 4 вічка приріст першого року (це називається на зворотній ріст). Потім береться півторалітрова пляшка. Не 5-6-літрова, бо велика, як впаде багато снігу, сплющиться і зламає саджанець. Дно пляшки відрізати, кришечку зняти, щоб виноград дихав. Важливо не просто дірочки робити, бо вони землею заб’ються, а зовсім без кришечки. Обрізана пляшка накладається на саджанець і прикопується, щоб над горлечком пляшки було сантиметрів 10-15 землі. Через землю конденсат виходить і воно сухеньке зимує.

- Зараз говоримо про вкривання винограду, а як навесні не помилитися зі строками відкривання?

- Питання цікаве. Я одного року знімав у себе укриття 22 квітня. Минули заморозки, навіть «стрельнули» вічка, тоді тільки розкрив. Частина вічок зламалась, бо вони в цей час слабенькі… Але ні в якому разі не відкривати в лютому чи в березні. У крайньому випадку кінець березня - початок квітня, а краще (якщо вкривати так, як в мене) розкривати приблизно з середини квітня. Але дивитися на погоду і на прогноз.

Два роки тому заморозок був 10 травня. У мене в селі Некрасове під Вінницею було в ніч на 11 травня 5 з половиною градусів морозу. Звичайно, виноград вже весь був піднятий, підв’язаний, вже й приріст пішов… У мене шпалера Y-подібна, то я перед тим заморозком вкрив її агроволокном і ще знизу палив чайні свічки, які по 7 годин горять.

Вгадати важко. Розкрив і дивитися прогноз - якщо не передають заморозки, підв’язав. Одноплощинну шпалеру важче вкрити. А якщо в людини десяток кущів і шпалера має метрів 20, то можна просто купити агроволокно, щільністю 50 ден, не менше, і перед заморозком накрити, до землі агроволокно прикріпити. Від двох-трьох градусів морозу захистить…

- Як щодо нинішньої погоди? Якщо хтось іще не вкрив свій виноград - не пізно?

- Свій виноград я вже весь обрізав, притиснув його до землі. Тому що притискати до землі треба обов’язково при плюсовій температурі, за мінусової лоза ламається. І зараз він у мене лежить на землі. Якби була суха лоза і земля, я вкрив би ще тиждень тому. Бо морози вже були до –10, це погано для винограду, коли різко низька температура, без поступового загартування. Але що поробиш… Добре, що це недовго було. Як тільки трішки підсохне - вкривати. До речі, можна вкривати і при мінусовій температурі. Отже, ще не пізно. На молоденькі саджанці вже поставив пляшки і трішки прикопав, але ще не з верхом…

Мій співрозмовник каже, що в нього триває безперервний процес обробки, обрізання, захисту винограду, пошуку і розмноження нових сортів та гібридних форм… Так само безперервно він міг би ділитися досвідом, адже тема виноградарства цікава і невичерпна. А ближче й детальніше поспілкуватися з Віктором Огородніком та його однодумцями-виноградарями можна на численних виставках або, наприклад, на фестивалі винограду і вина «Боже лєє», що відбуватиметься 14-15 грудня у волонтерському центрі «Блокпост «Підкова» (колишній кінотеатр, що на вул. Соборній, 4).

Автор: Юрій Сегеда
Розповісти друзям: