6 Грудня | 2019 | 14:24

Сутиски готові вибухнути протестом

Люди змушені захищати новостворену об’єднану територіальну громаду від бюрократичного свавілля Якщо законні методи не спрацюють, усе селище вийде на трасу перекривати рух

Зрозуміло, що подібна напруга пристрастей не могла виникнути водночас, ситуація розпалювалась довго і потроху. Хоча й відвертим конфліктом влади і населення це теж не можна назвати – ситуація більше скидається на детективну чи навіть абсурдну. Ажде як, під яким сукном, може загубитися законно створена ОТГ?

Тиврівський район похвалитись успіхам в напрямку децентралізації ніяк не може. Майже за п’ять років процесу створилась лише Гніванська ОТГ (частину якої складають населені пункти межуючого Жмеринського району). Здавалося б, мають радіти будь-яким успіхам у цьому напрямку народовладдя?

Кілька років Сутиски наполегливо працювали, щоб створити із навколишніми селами ОТГ, про свої наміри заявили ще у 2015 році. Відтак це було позначено у перспективному плані реформування територій Вінницької області, схваленого рішенням 38-ї сесії Вінницької обласної ради 6 скликання від 24.06.2015 р. і позитивного висновку Вінницької облдержадміністрації. Ми навмисно зупиняємось на цих формальних, нецікавих читачу подробицях, щоб довести: ніхто у Сутисківській громаді фактів не підтасовував. Згодом відбулось добровільне об’єднання територіальних громад Сутисківської селищної ради та Шершнівської сільської рад в Сутисківську селищну об’єднану територіальну громаду, а перші вибори відбулись 30 червня 2019 року.

Головою громади обрали Леоніда Болеславовича Дідуха – людину беззаперечного авторитету та бездоганної репутації. Довірили йому не випадково, адже за час своєї роботи на посаді селищного голови встигнув і спромігся на те, що не вирішувалось роками: реконструкція мосту через Південний Буг, проведення водогону, наведення ладу зі збиранням сміття – неповний перелік капітальних звершень.

На щастя, в селищі працює кілька успішних бюджетоутворюючих підприємств. Люди давно зрозуміли, що за умов децентралізації усі вигоди від залишення цих коштів зможуть відчути тут, на місці. До об’єднання бюджет складав 8 мільйонів, то очікуваний після створення ОТГ – майже 22 млн грн.

Все йшло своїм порядком, люди налаштувались на поетапне вирішення проблем тергромади, були подані документи на офіційне затвердження в Києві. І раптом… І раптом дізналися, що їхньої Сутисківської ОТГ, де були проведені вибори, немає…

- В інформаційному просторі 21 серпня 2019 року з’явилась інформація про те, що Мінрегіон погодив новий адмінподіл Вінницької області, де в Тиврівському районі передбачені дві ОТГ: Гніванська та Тиврівська ОТГ. А як же наша Сутисківська? – сполошились ми. Тоді нам вперше довелось відстоювати правду. І рішенням від 26 вересня 2019 р. було ухвалено у новій редакції перспективний план області, в якому передбачене існування створеної Сутисківської ОТГ, - розповідає нам Леонід Болеславович.

Здавалося б, загроза відступила, громада працює і будує плани. Новий дитсадок, дороги, освітлення, розбудова амбулаторії, освіта – завдання стандартні і невідкладні. Але новий удар не забарився.

- 22 листопада під час засідання робочої групи з децентралізації при Вінницькій ОДА та представників Міністерства розвитку громад та територій несподівано і самочинно, без будь-яких рішень органів влади нас визнають неспроможною громадою і намагаються включити до складу неіснуючої Тиврівської ОТГ! Це верх цинізму і плюндрування Конституції. Крім того, що за всіма економічними, освітніми, медичним показниками, за кількістю населення (маємо 7 тис. людей) ми є абсолютно не лише спроможніми, але навіть самодостатніми! – обурюється голова.

Отак. Ніби громада є, а ніби її і немає. І знову стоси звернень, відповідей і пояснень. А час спливає – якщо утворена громада не перейде на прямі бюджетні відносини з Києвом, ніяких зисків від отриманого статусу вона не відчує. Спливає, і час добровільного об’єднання громад, а з його закінченням про «одруження по любові» в межах району доведеться забути…

За словами Леоніда Дідуха, причина цього єдина: Тиврів, який на сьогодні сам економічно неспроможний, депресивний, боїться втратити владу в умовах адмінреформи і грошовитого донора, в ролі якого виступають Сутиски.

- Я не приховую, весь час з моменту підготовки до утворення ОТГ на нас чинився тиск – голова райради відверто заявляв, що «ніякого такого об’єднання не буде, забудьте про самостійність, якщо буде, то це буде тиврівська громада». У мене все записано в щоденниках, заявив з трибуни Леонід Дідух. - А голова і заступник РДА навіть об’їжджали села й агітували проти мене, проти приєднання до Сутисок. Були і в спортивних організаціях, і в церкві, і по хатах їздили. Несприятливу роль зіграв і Олег Левченко, очільник «Центру розвитку місцевого самоврядування», який є радником у голови ОДА. Він весь час нам втовкмачував, що ми маємо бути толерантними, не бути егоїстами… Тоді навіщо було затівати усі ці ігри в демократію і саму децентралізацію? Як можна ігнорувати інтереси 7- тисячного населення, другу за розмірами в районі громаду? Вони краще знають, де нам жити і як?

Щоб вкотре захистити своє право на існування, 4 грудня в Сутисках зібралися збори громади та позачергове засідання селищної ради. Люди не стримували емоцій і були максимально відвертими:

- Ми не створюємо громаду, а відстоюємо, адже створили її згідно із законом, без порушень. Я звертаюся до вас: висловіть свою позицію, бо якщо ми потрапимо до Тиврова, то буде те, що є сьогодні: діти в садочку будуть по троє спати на ліжечках, більше 100 дітей у черзі, у нас не буде ні школи мистецтв, ні повноцінного БК, ні оснащеної лікарні. І дороги до ладу ми не доведемо. Все це вирішити зможемо лише в рамках створеної ОТГ, - звернувся до людей голова. - Маємо сьогодні затвердити звернення до державних органів влади.

Про сподівання людей, які вони покладали на об’єднання громад, розповіла в. о. старости с.Шершні Наталя Михайлова:

- Бути разом із Сутисками виявили бажання майже 90% мешканців села. Нам пропонували «пристати» до Тиврова, але люди цього не хочуть: ми межуємо з Сутисками через Південний Буг, та й авторитет Леоніда Болеславовича відіграв велику роль: ми бачили, який він господар, як розвиваються самі Сутиски. В Шершнях сила-силенна проблем: у нас нема водогону, вуличного освітлення, нема дитсадочка, доріг, рейсового автобуса! Дай нам Боже відстояти свою громаду, щоб ми могли вирішувати величезні проблеми та питання. А супротив ми відчули серйозний: до нас в село навіть приїжджали і порушували справу про те, що ніби був тиск на депутатів, і що дане рішення приймалось під тиском. Але нічого їм не вдалося - ми об‘єдналися.

Про те, що закрити очі на законне волевиявлення великої громади не вийде, нагадав Олександр Яцюк:

- Я хочу виступити як член виконкому. По-перше, вибори - це найвище волевиявлення. Не може одна особа чи то на рівні області, чи району, чи міністерства нівелювати волевиявлення людей. За 9 років з районного бюджету на Сутиски було виділено 80 тисяч гривень. Окрема сім‘я має більший річний бюджет! За що нам триматися?.. А хіба ми, як окрема громада, не могли б для себе лікарню обладнати по-сучасному? Хоча б так, як в Іванівській ОТГ. Всі повинні мобілізуватися і до кінця боротися.

- У нас багато емоцій, ми всі хочемо бути в одній громаді. Але тут треба виходити з правового поля. Скажіть, будь ласка: ЦВК визнала дійсними вибори в Сутисківській виборчій громаді? Так. Вибори відбулися, вибрані депутати, вибраний голова, ця громада існує. Якщо це ставити під сумнів, то можна визнати недійсними і вибори в усіх інших ОТГ. Не виключаю, що ми звернемося до Конституційного Суду. І тоді багатьом доведеться відповідати перед законом. Нам треба виходити з правового поля, але бити треба у всі дзвони, - спробував розкласти ситуацію по поличках Віктор Чехместрук.

Показово-кричущою для Сутисок, залишається історія з дитячим садочком. На початку 2000-х, коли країна не виринала з перманентної руїни, за ініціативи районної влади припинив роботу садочок у сучасному, на 6 корпусів, приміщенні. Цей диво-садочок, начинений імпортними меблями та чудово оздоблений, був подарунком селищу від працюючого на той момент промислового велетня – заводу автоелектроапаратури. Але чиновники стверджували, що коштів на утримання великого приміщення немає, та й демографічна криза не за горами. У результаті сьогодні дитсадок знаходиться в маленькому приміщенні, дітки сплять по двоє на ліжечку, а в черзі стоїть 123 малят! Відновити роботу закинутої будівлі можна буде при спроможній ОТГ з власним бюджетом.

- Я вважаю, що ОТГ – це майбутнє нашого селища. Я працюю вихователькою дитячого садочка. Щоб прийняти всіх діток, змушені орендувати приміщення в школі – площі існуючого садочка мізерні. Ми змушені класти діток на ліжечка «валетом», водити їх на прогулянки через дорогу, а це небезпечно. Садочок переповнений, 123 дитини стоять на черзі і не можуть до нас потрапити, а їхні батьки не можуть працювати! Ми маємо надію тільки на ОТГ, щоб відбудувати типовий садочок і охопити дошкільною освітою всіх малят, - не стримувала емоцій вихователь Світлана Соболенко.

Неабияк виграла б від нормальної роботи ОТГ і місцева школа. Але поки що скористатися перевагами ні педколектив, ні учні не можуть. І це при тому, що Сутисківська школа - одна із 100 в Україні (і четверта в області) бере участь в експериментальній програмі навчання учнів молодших класів.

- Усі педагогічні працівники за те, щоб була створена окрема громада. І наша школа була б профінансована повною мірою. Ми не можемо звернутись до селищного голови, який нам ніколи не відмовляв, тому що ми на балансі управління освіти, яке розподіляє існуючі кошти між усіма школами району, в тому числі і малокомплектними, де в школі навчається по 10-40 учнів. Нам виділяють мізер. В той час, як ми маємо усі підстави бути опорною школою при ОТГ, а для її фінансування держава виділяє велетенські кошти. Лише для обладнання одного класу до 390 тис. грн! А нам треба і систему опалення міняти, і харчування дітей покращувати, та й матеріальну базу посилювати, – справедливо зауважила вчитель Наталя Стеценко.

- Ви бачите, як процвітають громади, які раніше створилися, які використали момент, освоїли європейські гранти, написали програми. Давно мають кошти і на утеплення, і на дороги… Яка була мета децентралізації? Наблизити до людей всі ці послуги. А як ви наблизили, коли залишили все те саме? То навіщо взагалі було все це робити? Самі проголосили за децентралізацію, а сьогодні палки в колеса вставляють. Має бути так, як сказали люди. Тільки дали нам відчути, що ми народ, і ми влада, і тут на тобі – закривають лавочку, ставлять решіточку і далі неї не дають піти. Якщо ви не дозволите існувати Сутисківській ОТГ, завтра Сутиски вийдуть сюди на дорогу! Звернулась до односельців Надія Березніченко.

Червоною стрічкою в багатьох виступах йшла теза, що люди давно зрозуміли основну причину гальмування децентралізації: райцентр боїться втратити грошового донора у вигляді Сутисок. Не приховувала цього і депутат райради Світлана Малюта:

- Закон про децентралізацію дії вже 5 років. Чомусь коли від’єдналась Гнівань, ніяких перепон не було. Коли від’єдналась Яришівка аж до Луки-Мелешківської, район не тримав це село. Хочеться звернутись до голови адміністрації, знаю, що тут є преса: «Ви не лише не даєте виконати нам закон по децентралізації, ви не зберігаєте і той район, який зараз є!». Вони тримаються за Сутисківську громаду, бо це ласий шматок грошей, який не хочуть віддавати. Чому Сутиски не можуть існувати самі, якщо вони можуть утримати весь район? Ми фінансово спроможні.

Не лише до мешканців громади, а й до журналіста «Вінниччини» звернувся Борис Григорчук. Зокрема, він передав у руки відповідь на його ім’я за підписом голови обласної ради Анатолія Олійника, де чорним по-білому зазначається, що «...рішенням 39 сесії обласної ради 7 скликання від 26 вересня 2019 року №879… «Про схвалення у новій редакції проекту перспективного плану формування територій громад Вінницької області» схвалено утворення Сутисківської ОТГ Тиврівського району». Питається, які ще потрібні факти, аргументи, підтвердження?

Збори затвердили звернення до Верховної Ради України,.міністра розвитку громад та територій України Альони Бабак, голови Вінницької облдержадміністрації Владислава Скальського, народного депутата від округу Ірини Борзової. Люди вкотре нагадують: носієм влади в країні є народ.

Юлія РАЗАНОВА

 

 

Ось як ситуацію прокоментували: 

Голова Тиврівської райради Ярослав Красовський: «Нічого подібного я ніколи не казав і не міг казати! Я з повагою ставлюся до вибору, який зробили люди, створивши Сутисківську ОТГ. Це їхній вибір, їхнє право. Райрада на процеси децентралізації не впливає і не втручається. Більше того, ми не чинили жодного опору, коли деякі села перейшли до ОТГ, створені в інших районах: Яришівка вже приєдналась до Луко-Мелешківської ОТГ, Пилява прийняла про це рішення, Тростянець та Марківка мають влитися до складу Вороновицької ОТГ. Це нормальні процеси. Ми поважаємо законний вибір людей.

Олег Левченко, очільник «Центру розвитку місцевого самоврядування: «Я не посадова особа і державних рішень не приймаю. На щастя, Олег Левченко не має впливу на Кабінет Міністрів, і він не вказує, яку потрібно приймати конфігурацію. Є позиція Міністерства регіонального розвитку територій, яка говорить: має бути така конфігурація, яка забезпечить виконання Європейської хартії, що передбачає субсидіарність, відповідальність та інші позиції, з цим пов’язані. Відповідно до цього держава дозволила Сутисківській громаді утворювати ОТГ.

Версія Міністерства регіонального розвитку і територій була за створення Тиврівської ОТГ і Гніванської ОТГ. Ми проти цього аргументів не знайшли. Проте останній, кінцевий поділ територій, і адмінтериторіальний устрій буде затверджено Кабінетом Міністрів!

Сьогодні ОДА відстоювала 64 громади. Міністерство регіонального розвитку територій і громад пропонувало 54. Тому в дискусії вдалось відстояти це і в такій конфігурації. З іншого боку це дорадчий процес.

Доводиться приймати рішення непопулярні і неприємні. З головою Сутисківської ОТГ я говорив «надцять» разів і казав, що ця позиція не моя. Але як експерт буду відповідати за те, що Тиврвіська громада буде просто лежати і не матиме можливості функціонувати – там нема промисловості, вже сьогодні є проблеми з фінансуванням освіти.

Я можу говорити про те, що Сутисківська ОТГ дійсно може бути спроможною, ніхто не може сказати, що вона неспроможна. Проте Кабмін, а не Олег Левченко не дав їм функціонувати на міжбюджетних відносинах. Це означає, що наступний рік вони - об’єднані громади, але без функцій ОТГ в сфері освіти й інших повноважень. Це не наша позиція, це позиція КМ. І таких громад по Україні – 150, в яких пройшли вибори, яким не дали ці міжбюджетні відносини. На Вінниччині ще три громади в такій ситуації: Махнівська, Войнашівська і Гавришівська.

Мало того, 8 громад, уже об’єднаних, утворених в області, будуть дооб’єднуватися, доутворювати більші території, навіть зливатися одна з другою. Це об’єктивність, яка є сьогодні на четвертому році об’єднання.

Хочу сказати: процес добровільності ще не зупинений. Закон дозволяє рухатися далі. Єдине, чого зараз немає: немає змін до Конституції, додаткового законодавства, тому говорити, як буде в кінці – не може ні Левченко, ні голова ОДА, а тільки Верховна Рада.

 

 

Автор: Юлія РАЗАНОВА
Розповісти друзям: