13 Грудня | 2019 | 11:00

Власні полуниці можна їсти до самих холодів

Останні жовтневі дні прихоплювали землю холодами, а в руках фермера Анатолія Мондзолівського палахкотіли червоні полуниці. Не сезон ніби, а ягоди справжні, запашні! «Посадіть і ви собі такі ремонтантні сорти, і тоді теж ласуватимете свіжими полуницями (садовими суницями) з травня аж до кінця жовтня», - відповів на мій здивований погляд чоловік. На його переконання, всі садівники-любителі можуть забезпечити свою родину корисними та смачними ягодами, а не купувати це диво втридорога на базарі.

- Ремонтантні сорти, які практично безперервно плодоносять, вимагають, аби з ними «поморочились». Але це того варто: вони починають плодоносити з надранніми сортами і закінчують разом з пізніми. Таких сортів зараз сотні. Але я рекомендую ті, що підходять нашому клімату. Шедевр світової селекції - сорт Проф’южен – роками родить, невибагливий. Варті уваги також Єлизавета ІІ, Брайтон, Диво світу, Диво Лихоносова. Посадите і будете ціле літо з ягодами, аж до приморозків, - пояснив Анатолій Мондзолівський. 

Агроном, який пропагує органічне землеробство, переконує, що якщо зробити все правильно, то полуниця буде давати 150-200 кг із сотки. Але для цього слід ретельно вибирати продуктивні сорти. 

- З надранніх я рекомендую в першу чергу Розану Київську - це суперранній сорт, ягоду дає вже 15 травня. Зарубіжні сорти – Азія, Рома, Флер, Альба. Остання мені теж до вподоби – італійської селекції, велетенська ягода серцевидної форми по 50-70 г. Один з найврожайніших сортів теж італійської селекції - Мармеладо. Сорт неймовірно врожайний, невибагливий, пластичний, ягоди практично не пошкоджуються приморозками, - поділився з читачами Анатолій Едуардович. 

За його словами, полуниці потрібно підбирати пластичні - щоб водночас були стійкі до стресових умов і хвороб. Тому вартий уваги пізньостиглий сорт Мальвіна, середньопізній Ямаска - канадський, холодостійкий, виведений для цієї північної країни, переносить до 40 градусів морозу, витривалий до хвороб. 

Є три принципи, дотримання яких суттєво підвищує врожайність ласих ягід: полив, чистота грядок і мульча. Причому останній елемент обов’язковий, і можете для мульчування використовувати і агроволокно, і компост чи органічні рештки, і перегній чи солому. До речі, не випадково в Англії полуниця називається «солом’яна ягода». Замульчовані міжряддя не дають випаровуватись волозі, грунт не пересихає, не потребує такого частого поливу. 

Буде вдячна полуниця і за підживлення та захист. Як вже зазначали, Анатолій Едуардович сповідує принципи органічного землеробства. Такі самі препарати вибирає і для захисту.

- Біопрепаратами «Актофіт» захистить від кліща, бо при враженні ним скручується листя. Можна «мікосаном» обробить рослини. Також можна один або два рази обробити насадження бургундською сумішшю, - порадив садівник. 

І поділився з нашими читачами ексклюзивним рецептом «дріжджів» для полуниці, які можна давати рослинам у вигляді листових підживлень. На 10 літрів води - 100 г дріжджів. Можете додати замість частини води півтора-два літри сироватки. Молочнокислі бактерії теж будуть своєрідним захистом рослин від хвороб. «Полюбляють» полунички і карбомід чи сечовину - азотні добрива, розбрискані по листю, прискорюють ріст листової поверхні, підвищують врожайність. «Подякують» ягоди і за гумат калію.

- Ми повинні любити землю, і тоді вона нам віддячить щедрим урожаєм. Якщо ми будемо до неї по-людськи ставитись, то будемо мати безперервний фруктово-овочевий конвеєр. Приміром, на своїй ділянці починаємо збирати садові суниці з 15 травня. І далі, сорт за сортом, аж до самих приморозків. Полуниці завжди були в Україні символом благополуччя, гарного життя. Мені соромно, коли наші земляки купують на ринку імпортні ягоди за великі гроші – 100-70 грн. за кілограм. Причому по кілька разів оброблені хімотрутами. Треба щось змінювати, - справедливо зауважив наприкінці розмови наш співрозмовник.

Автор: Юлія РАЗАНОВА
Розповісти друзям: