13 Грудня | 2019 | 12:38

Сім кіл бюрократичної тяганини

Як ми уже повідомляли, у понеділок під стіни Вінницької облдержадміністрації з акцією протесту прибули активні громадяни із декількох сіл Гайсинського району, котрі прагнуть, аби врахували їхню думку щодо створення об’єднаної територіальної громади. Про те, що пристрасті довкола цього процесу не вщухають, «Вінниччина» писала вже декілька разів. Адже перспективні плани, в яких начебто враховано усі принципи цього об’єднання, надто далекі від реального стану справ. Найголовніше, як запевняли люди, зовсім не враховується їхня позиція.

Це село чи не найдревніше на Поділлі. Магдебурзьке право із гербом отримало ще далекого 1744 року. Тривалий час було воно і центром волості. То в одному, то в іншому повітах. Але всілякі реформи за радянської доби, коли карту держави малювали на різні «смаки», краяли-перекраювали її через «укрупнення», або ж то навпаки, «подрібнення» районів довели його мало не до краю. Хоча, до честі гранівчан, зберегло воно неабияку інфраструктуру, та й кількість мешканців не змаліла: дві тисячі триста. 

Нинішня ж, як запевняє влада, реформа добровільна. Мовляв, громади мають право самі визначатися, з ким їм бути, створюючи об’єднані громади та обирати їх центр. То ж люди по праву вважали, що саме навколо їхнього давнього села і мають об’єднатися сусіди. Вже й відповідний план був, яким передбачалося, що Гранів стане центром територіальної об’єднаної громади. Однак сталося зовсім не так. Робоча група «із забезпечення відкритості й прозорості роботи під час внесення змін до Перспективного плану формування території громад району» на своєму засіданні, що відбулося тоді в райдержадміністрації, довела до відома присутніх, що в Гайсинському районі має бути шість громад. А саме: Гайсинська із центром в Гайсині, Кіблицька, Харпацька, Губницька, Кунківська та Михайлівська, куди, крім інших, увійде й Гранів... 

Це й започаткувало оті «кола». Кола боротьби за свою спроможну громаду. Та чиновники з району всеодно запевняли, що «центру громади в Гранові не повинно бути». Людей же у сусідніх селах, які згідно з першим планом мали увійти до гранівської громади, почали агітувати зовсім за інше.

- Ходили по дворах, - обурювався сільський голова Віктор Боднюк, - й твердили, що Гранів бажає приєднатися до Гайсина. Словом, обманювали, викинувши нас із цього процесу…

Та гранівчани не здавалися: проводили збори, сходи селян, стукалися в різні двері чиновників і відверто розмовляли з сусідами, яким доводили, що до них зручно й недалеко добиратися з кожного села, що мало б увійти до ОТГ. І школа їхня розрахована на 560 учнів. Газифікована, утеплена, комп’ютеризована. Мешканці інших сусідніх сіл лікуються в їхній амбулаторії, в денному стаціонарі. Розповідали і про дитячий садок, який у них найбільший. Є необхідна інфраструктура: відділення «Ощадбанку» й «Укрпошти», АТС й дві аптеки, різних магазинів вісім та два кафе. Гарний Будинок культури, музей, бібліотека. Втім, сусіди з навколишніх сіл й самі про все це добре знають, адже з давніх-давен щовівторка приїжджають сюди на ярмарок…

Спершу люди зміни в планах територіального розподілу називали чиїмись амбіціями. А той «хтось» вперто втручався в справу, яку мали вирішувати тільки вони самі, мешканці. Але вони все-таки проводили віче, наполегливо оббивали пороги владних кабінетів. Судились з облдержадміністрацією, звинувачуючи її в порушенні конституційності процесу децентралізації. Виграли той суд.

І ось у серпні 2019 року Гранів таки отримав погодження від обласної влади на створення власної об'єднаної територіальної громади із сусідньою Михайлівкою. А вже 15 серпня депутати Гранівської сільради одностайно затвердили її висновок. 

- Михайлівка пов’язана з Грановом родинними «вузликами», - каже голова ініціативної групи щодо децентралізації, екс-сільський голова Михайлівки Михайло Уманець.

- І для чого ті «вузлики» рвати!?. - дивується пенсіонер, в минулому педагог Микола Олександрович Шелестюк із Михайлівки. 

- Під різними «протекторатами» нам буде гірше, - твердили й інші протестанти, що стояли із плакатами поруч. - Ми не хочемо під олігархат.

Тож, розуміючи це, депутати Михайлівської сільської ради ще 6 вересня 2019-го ухвалили рішення про об'єднання з Гранівською територіальною громадою. Центром нової ОТГ було визначено Гранів. Після чого Михайло Уманець сказав людям, котрі зібрались тоді у сільському будинку культури, що голова Гранівської територіальної громади - ініціатор об'єднання - Віктор Боднюк має звернутися до облдержадміністрації, щоби та у свою чергу звернулася до Центральної виборчої комісії щодо призначення виборів у новій територіальній громаді.

Свій вердикт через деякий час винесла й обласна рада. За пропозицією депутата Геннадія Мазура до проєкту рішення «Про внесення змін до рішення 37 сесії обласної Ради 7 скликання від 05 березня 2019 року №785 «Про схвалення у новій редакції проєкту перспективного плану формування територіальних громад Вінницької області» було додано село Гранів Гайсинського району. Так, до складу Гранівської сільської об’єднаної територіальної громади увійшли Гранівська та Михайлівська територіальні громади.

А вже 18 листопада ц.р. у Відомостях Верховної Ради України з’явилося повідомлення, що «відповідно до Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» у Вінницькій області у Гайсинському районі Гранівська та Михайлівська сільські ради рішеннями від 15 серпня і 6 вересня 2019 року об'єдналися у Гранівську сільську територіальну громаду з адміністративним центром у селі Гранів, включивши до її складу село Михайлівка». 

Та, за словами Віктора Боднюка, з часу узгодження питання з Михайлівкою вони «зіткнулися з безліччю перешкод під час подальшого формування громади». Одному з голів ініціативних груп Михайлові Уманцю хтось навіть підпалив сарай. Цей підпал люди пов’язують із його наполегливістю щодо створення цієї ОТГ, був побитий член ініціативної групи чоловіком сільської голови Топочканової В.В А обласна влада «не давала позитивних висновків на подані документи. Уперше затримали відповідь на півтора місяця. Потім заявили, що для формування громади в них «недостатньо дітей». 

- Мовляв, за перспективним планом має бути 250, а є лише 199, - нарікав Віктор Максимович, - але ж є громади, де й такої кількості немає. Приміром, у Краснопільській їх - 124, а в Кунківській - 84…

До Гранівської ОТГ виявили бажання приєднатися ще й мешканці сіл Семирічка та Рахни. Про це казав під стінами облдержадміністрації волонтер, громадський активіст, депутат Гайсинської районної ради Зебіуллах Мамедгусейнов. Зебіуллах Зейдуллахович показував журналістам листа з численними підписами мешканців згаданих населених пунктів, з яким від їхнього імені звертався з клопотанням до Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування щодо сприяння профільного комітету жителям сіл Семирічка та Рахни приєднатися до Гранова. Відповідь від голови цього Комітету Андрія Клочка він отримав вже 30 вересня. У ній, зокрема, йдеться, що Конституцією України, законами України «Про місцеве самоврядування в Україна», «Про добровільне об’єднання територіальних громад» передбачено об’єднання територіальних громад виключно на добровільній основі за відповідними рішеннями органів місцевого самоврядування, які приймаються з врахуванням думки територіальної громади або за рішенням місцевого референдуму. При цьому роль держави зводиться виключно до здійснення інформаційно-просвітницької, організаційної, методичної та фінансової підтримки».

Але оту добровільність знову всіляко ігнорує влада. 

- Увесь корінь проблеми із недопущенням створення Гранівської ОТГ, - з хвилюванням каже Віктор Боднюк, - прихований у тому, що заможні села силоміць хочуть приєднати до Краснопільської ОТГ, яку створено всупереч здоровому глузду та закону. Бо там, бачте, база «Зернопродукту», яким керує народний депутат, а головою ОТГ - «штучно призначена» Романенко К.М.

Це й змушує громадян бунтувати. Вони ще й ще оббивають владні пороги, збираються на загальні збори та слухання. На одні із них, які назвали «віче», жителі Гранова, Михайлівки й інших прилеглих сіл запросили заступника голови обласної ради Ігоря Хміля. Побувавши на них та вислухавши позицію ініціативних груп кожного із сіл, пан Ігор запевняє:

- Люди не поступаються своїм довготривалим прагненням добровільно створити спроможну об’єднану громаду з центром у великому селі Гранові. Обласна рада більшістю голосів підтримала таке бажання. Але палиці в колеса цій громаді продовжують вставляти, схиляючи різними методами, аби вони приєдналися до Краснопільської громади чи Гайсина. Останній штрих - ЦВК, маючи всі законні підстави, не оголосила вибори в цій ОТГ. Кому і з ким об’єднуватися, повинні вирішувати селяни. Адже люди отримали право самі створювати громади й визначати, де буде їхній центр.

Таке ігнорування права добровільності й привело людей до Вінниці із заявами та плакатами, які гласили: «Приєднанню до Краснопілки - ні!», «100% громадян Гранова та Михайлівки проти приєднання до Краснопільської ОТГ», «Чому агрохолдинг керує Вінницькою областю?», «Вінницька ОДА займається фальшуванням документів про вибори у Гранівській ОТГ», «Пане губернаторе, виконайте волю людей».

…Через декілька годин чекання під облдержадміністрацією, чиновники змушені були запросити «гостей» до приміщення, до актової зали, де й відбулася зустріч із посадовцем. Емоції в усіх зашкалювали. Кожен прагнув висловити Владиславу Володимировичу свої претензії та обурення. До його честі, вислухав він їх уважно. Розмова тривала довго. Зійшлися на тому, що наступної неділі Владислав Скальський завітає до Гранова, де, сподіваються люди, й буде розставлено крапки над «і». Хай станеться так!

Віра ГАСЮК

 

Гайсинський район - Вінниця

 
Автор: Віра ГАСЮК
Розповісти друзям: