24 Грудня | 2019 | 13:40

Тернистий шлях до самостійності

від перших кроків та сміливої ідеї створення приміської ОТГ до призначення центральною виборчою комісією виборів депутатів та голови, пройшла Гавришівська об’єднана територіальна громада.

Стадницького сільського голову Владислава Яклюшина по праву вважають ідейним натхненником та ініціатором процесу створення Гавришівської ОТГ. Разом з місцевими однодумцями-активістами очільник сільської ради пройшов «сім кіл пекла», поки домігся визнання та права на життя громади чотирьох сіл. Виявляється, від перших кроків щодо об'єднання до призначення центральною виборчою комісією виборів у громаді минуло понад два роки.
Успіх любить наполегливих. У рамках реформи децентралізації влади жителі чотирьох громад: Стадниці, Гавришівки, Великих та Малих Крушлинців ще кілька років тому вирішили створити Гавришівську сільську об’єднану територіальну громаду. Попри усі перепони народне волевиявлення у Гавришівській громаді відбулося 22 грудня цього року.
Центром громади вирішили обрати саме Гавришівку, і на те є декілька причин. По-перше, у цьому населеному пункті є ті об’єкти інфраструктури, які передбачені в нормах закону. До того ж, Гавришівка знаходиться в центрі майбутньої ОТГ. Зазначимо, що в селі також розміщені об’єкти, які утворюватимуть в перспективі основну дохідну частину нової територіальної громади (надходження податку з доходів фізичних осіб від діючої на території сільської ради військової частини).
- Через судову тяганину ми втратили чимало можливостей. Деякі громади, які розпочинали цей шлях разом із нами, уже давно створені та отримали фінансові можливості й додаткові ресурси задля розвитку місцевих соціальних об’єктів. Втім, це не наша провина… Шлях до об’єднання виявився довгим, тернистим і, мабуть, одним із найскладніших в області, - зауважив голова Стадницької сільської ради Владислав Володимирович. – Ми пройшли процес громадських обговорень на сесіях сільських рад, де були ухвалені відповідні рішення щодо об’єднання. Далі подали документи на узгодження облдержадміністрації для отримання схвального висновку щодо відповідності рішень наших сільських рад, Конституції та законів України. Час минав, а ми отримували лише якісь відписки з незрозумілими причинами, які не давали нам можливості рухатися далі. Через це, аби дотрималися процедури утворення ОТГ, нам доводилося вкотре проводити обговорення, засідання сесій сільських рад та знову подавати документи на узгодження до ОДА.
Але ні після четвертого, ні після п’ятого звернення Владислав Яклюшин так і не отримав позитивного висновку щодо утворення об’єднаної громади. Такий стан справ змусив очільника сільської ради шукати правду у Вінницькому окружному адміністративному суді з позовом щодо визнання дій облдержадміністрації відносно рішень громади неправомірними. Суд своїм рішенням зобов’язав ОДА вкотре розглянути документи від Стадницького сільського голови, після чого громада таки отримала висновок у вигляді розпорядження №572 від 01.08.2019 року «Про затвердження висновків щодо відповідності Конституції та законів України проектів рішень окремих сільських рад Вінницького району щодо добровільного об’єднання територіальних громад».
Наступним етапом стало схвалення депутатами обласної ради проєкту перспективного плану формування територій Вінницької області в частині Вінницького району з урахуванням Гавришівської ОТГ. Цей процес мала ініціювати облдержадміністрація, але знову відбулося порушення часових термінів.
Через це чотири громади району були змушені знову звертатися до суду, який в результаті розгляду справи виніс позитивне для позивачів рішення. В підсумку депутати підтримали рішення щодо внесення змін до перспективного плану формування територій області з урахуванням Гавришівської ОТГ. Врешті ЦВК призначила вибори голови та депутатів до вищезгаданої об'єднаної територіальної громади, які успішно відбулися цієї неділі
- Рішення про наше об'єднання не виявилося спонтанним, а було продуманим кроком для успішного майбутнього громади та ґрунтувалося на реальних економічних показниках, - додав Владислав Яклюшин. - Кількість населених пунктів, що увійшли до ОТГ, - 4, площа території - понад 106 км кв., чисельність населення складає більш ніж 6 тис. осіб, обсяг власних надходжень спроможної громади сягнув майже 23 млн грн, бюджет розвитку - майже 5 млн грн, кількість закладів, які утримуються за рахунок бюджету органів місцевого самоврядування, - 15. Також громада отримуватиме міжбюджетні трансферти у вигляді субвенції з держбюджету на утримання освітньої та інших галузей.
У Стадниці довгий час тривав масштабний проєкт щодо відновлення сільського клубу, наповненню якого можуть позаздрити навіть жителі міста. В користуванні мешканців - тенісний стіл, аерохокей, спортивні тренажери, танцювальна зала, просторі душові та нові санвузли. Єдине, що залишається в процесі роботи і на реалізацію чого поки не знайшлося фінансування - перекриття даху сільського осередку культури.
До міста не хочуть. У 2015 році відбулося розмежування меж м. Вінниці та Вінницького району відповідно.
- До міста тоді відійшло 332 га наших земель, які ми добровільно погодилися віддати, попередньо розраховуючи на фінансові трансферти від міста для соціально-економічного розвитку нашої громади, - розповідає про наболіле Владислав Володимирович. - Віддали все, а отримали річну субвенцію в сумі всього 5700 грн. для виконання делегованих повноважень. Ще в 2008 році з тодішнім мером мова йшла про суми у понад 1 млн. грн. для виконання певних робіт для зняття соціальної напруги на сміттєвому полігоні та для будівництва частини систем зовнішнього освітлення, центрального водогону та дитячого майданчика. На сьогоднішній день ми недоотримуємо майже 2 млн грн річних податків з тієї території, яка відійшла до Вінниці після розмежування. З теперішнім керівництвом міста ми мали певні усні домовленості, але жодної копійки цьогоріч, окрім 5700 грн., Стадницька громада не отримала.
Вихід із цієї делікатної ситуації сільський голова Стадниці вбачає у подальшій комунікації з міською владою та в офіційному затвердженні й виконанні своїх зобов'язань обома сторонами конфліктної ситуації.
Гавришівська ОТГ є ласим шматком для міста, адже має військову частину,  аеропорт, сміттєзвалище - з чого, власне, можна сформувати потужний бюджет. Зазначимо, що з утворенням Гавришівської територіальної спільноти Вінницький район втратить 28% під свого поточного бюджету.
З 2008 року Стадницький сміттєвий полігон належить Вінницькій міській раді, яка віддала його в експлуатацію комунальному підприємству «Ековін». Нині ділянка під сміттєзвалищем узаконена, на ній проводиться поверхнева рекультивація та газовідвід через спеціальне обладнання, яке встановив іноземний інвестор і переробляє газ на електроенергію.
У майбутньому в Гавришівській ОТГ вимагатимуть кращої рекультивації даної території, очистку фільтрату стічних вод та планують отримати статус полігона «екологічного лиха», що надасть об’єднаній громаді певні привілеї, субвенції та пільгами від держави (зокрема, оздоровлення дітей на санаторному лікуванні).
- Згодом боротимемося за те, аби полігон «законсервували», адже його пропускні можливості вичерпали ще три десятки років тому, - наголосив Стадницький сільський голова. - В ідеалі, наш порятунок бачу в залученні інвестора, який би побудував на території громади не переробну станцію, а повноцінний потужний завод, який справлявся б не лише зі «свіжим» сміттям, а й дав би раду старим залежаним відходам. Якщо нам дадуть повноваження та відкриють доступ до наявних фінансових ресурсів, то ми самі собі дамо раду. Успішним прикладом моїх слів можуть стати наші сусіди - Якушинецька сільська об’єднана територіальна громада. Вони вже спробували як то самим господарювати, і зараз вже не погодяться на інший сценарій дій - процес незворотній. Діло за нами...
Владислав Яклюшин в серцях розповідає, що з ними довгий час не бажали рахуватися, вперто не помічали, не запрошували на засідання з формування перспективного плану, вирішували майбутнє чотирьох сіл, не враховуючи думку їхніх мешканців. І лише в судах громада відстояла своє право на самостійність. Голова Стадницької сільської ради стверджує, що Гавришівська ОТГ економічно спроможна, відповідає всім встановленим критеріям і показникам. На думку Владислава Володимировича, резонно напрошується висновок, що перешкоджання їхньому об’єднанню - винятково політичне питання.
- Найперше, за що візьмемося після виборів, налагодимо роботу всіх підрозділів в об'єднаній громаді. Пріоритет надаватиметься питанням благоустрою, економічного розвитку, соціального захисту населення, освітньої та культурної сфери. До нас «просяться» багато сусідніх громад, але поки хочемо узгодити співпрацю в себе на місцях, а тоді можна буде й іншим допомагати. Багато сил для створення Гавришівської ОТГ доклало вузьке коло осіб (10), які не змінювали своєї позиції від самого початку і до завершення судової тяганини. Але неприємним для мене виявився той факт, що люди, які в муках «народжували» нашу молоду громаду, можуть залишитися в тіні тих, хто прийшов на все готовеньке і хоче покерувати, але не надто переймається тим, що насправді хвилює та болить місцевим жителям. Вибори – це наш перший маленький крок до успіху. Почивати на лаврах немає коли, адже попереду на нас чекає великий обсяг роботи в уже легітимній об’єднаній територіальній громаді, - переконаний Владислав Яклюшин.
P.S. Поки стаття готувалася до друку, стало відомо, що на виборах 22.12.2019 на посаду голови Гавришівської ОТГ з величезним відривом переміг голова Стадницької сільської ради Владислав Яклюшин.
Вікторія МЕЛЬНИК

Автор: Вікторія Мельник
Розповісти друзям: