24 Грудня | 2019 | 13:50

На Липовеччині вшанували поляка

 

У селі Струтинка Липовецького району днями урочисто відкрили меморіальну дошку відомому політичному діячеві, прем’єр-міністру Польщі та маршалку Сейму - Валерію Яну Славеку.

Дошку встановили на фасаді будинку Струтинської сільської ради. Ян Славек, як уродженець Поділля, був великим прихильником нормалізації польсько-українських відносин та підтримував Україну в 20-х роках минулого століття. Відкриття пам'ятної дошки відбулося за участі представників обласної ради, голови Струтинської сільської ради Михайла Микуліна, очільника Липовецької районної ради Юрія Науменка та в.о. голови райдержадміністрації Ольги Дмитрів.

Захід відвідали віце-маршалек Сейму Республіки Польща Малгожата Госєвська, Сенатор Республіки Польща Мар’я Коц та Генеральний Консул Республіки Польща у Вінниці Даміан Цярцінські. Пані Малгожата Госєвська подякувала присутнім за організацію урочистого заходу, який, за її словами, є особливо важливим для польського та українського народів, чиї долі тісно переплітаються спільним історичним минулим. Під час зустрічі вона також торкнулася сторінок біографії політичного діяча Яна Славека, який почав свій життєвий шлях у селі Струтинка та завжди виступав за покращення польсько-українських відносин. На завершення виступу пані  Госєвська висловила переконання щодо поглиблення майбутньої ефективної співпраці між дружніми країнами.

Мар’я Коц також подякувала ініціаторам заходу та всім, хто долучився до встановлення меморіальної дошки одному із найвидатніших діячів Польщі. Даміан Цярцінські зазначив, що напередодні Другої світової війни Ян Славек був особливо важливою постаттю для Польщі. Однак він ніколи не забував і про свою малу батьківщину.

Учасники заходу поклали квіти до меморіальної дошки Славеку, тим самим вшанувавши пам’ять відомого політичного діяча. На завершення церемонії для присутніх виступив колектив ансамблю «Арпеджіо» з ліцею ім. Станіслава Костки у м. Кельце, а також хоровий колектив з Липовецького району.

Довідка. Валерій Ян Славек - політик періоду ІІ Речі Посполитої, триразовий прем’єр Польщі, підполковник піхоти Війська Польського, член Польської Соціалістичної партії. Як один із найближчих соратників Юзефа Пілсудського, він відіграв важливу роль у створенні польських організацій напередодні Першої світової війни, зокрема, «Польської організації військової». Став одним із творців та головою проурядової формації «Безпартійний блок співпраці з урядом» та автором польсько-української збройної конвенції. Після Варшавської битви у жовтні 1920 р. Ян Славек розпочав формування польсько-українського добровольчого загону при 6 Польській Армії. У ставленні до українців він завжди притримувався поміркованої і лояльної лінії.

Автор: Вікторія Мельник
Розповісти друзям: