27 Грудня | 2019 | 12:27

Ялинка: «за» і «проти»

А ви теж замислювалися над тим, що, обираючи ялинку, ми на крок віддаляємо або наближаємо наших нащадків до екологічної катастрофи? Що найбільш економічно та екологічно вигідно: штучна ялинка, зрубана, в горщику чи інший альтернативний варіант? Що робити людям, які вже мають штучну ялинку, але бентежаться через свою «не екологічність»? Де знайти «правильну» ялинку, якщо живете в селі? Ми розкажемо всі «за» і «проти».

Кожен рік, коли в дім входить ялиновий аромат, виникають спалахи з дитинства, душевний трепет і ностальгічний клубок у горлі. Тато, обтрусивши з себе сніг, з розчервонілими щоками, замерзлими руками, заносить до хати вічнозелене деревце. Старші брати спускають з горища відро пшениці, ми саджаємо новорічний символ у зерно і з сестрою і меншим братом прикрашаємо. Ялинка приносить в дім різдвяний дух. Ці чари я творю своєму  синові, а він колись - своїм дітям. Я пам’ятаю, як мама щоразу наголошувала татові: не рубай вершечок, не зрізай молоду ялину - принеси додому гілочки. Ялинку, яка завершила святкову місію, в нашому дитинстві розбирали на хмиз і розпалювали нею в грубці. А як зараз? Сумно і страшно.

Думка еколога

Старший викладач кафедри ботаніки й екології Донецького національного університету, голова обласної екологічної асоціації «Зелений світ Поділля» Олена Яворська підтвердила, що ялинка в горщику - найбільш екологічний вибір. Однак це складно реалізувати в квартирних умовах. А тому, обираючи між зрубаною й штучною, пропонує зупинити вибір на якісному штучному різдвяному дереві. 

- Найкращим варіантом, звісно, є ялинка в горщику, яку можна протримати на прохолодному балконі до весни, а в подальшому висадити в землю, - пояснює еколог. - Купити ялинку в горщику з наміром наступного року знову занести її в дім  на свята - ідея марна. Переживши зиму, навесні деревце піде в посилений ріст і потребуватиме значно більше землі, простору і сонця. Але є й альтернативи. Не лише ялини можуть виконувати функцію святкового дерева. Мені доводилося бачити в продажу араукарії - це хвойні дерева, родом з Південної півкулі, на вигляд схожі на ялину, тільки з дещо іншими голочками.

Якщо обирати між зрубаною та штучною ялинкою, то за виконання декількох умов остання є меншим лихом. По-перше, треба обрати якісне штучне дерево, яке слугуватиме родині понад 10 років. По-друге, фактором забруднення пластикова ялинка стане з плином часу. Штучне дерево, яке більше не буде використовуватися, треба здати на екологічно безпечну переробку і шкода від нього може бути мінімізована. Зробити це можна навіть у Вінниці. У нас працює підприємство ТОВ «Подільська Січ», яке, серед іншого, займається утилізацією пластику.

Стосовно зрубаних ялинок моя позиція така: для того, щоб виростити ялинку, яку потім зрубають до свята, треба той клаптик землі відібрати в інших рослин. У нас є невеликі ялинові масиви, але для Вінниччини більш характерні дубово-грабові чи дубові ліси, вони є більш продуктивними для місцевих ґрунтів і сприяють збереженню екологічної рівноваги на нашій території. Місця, де вирубано природні діброви і створено штучні насадження - це вже втрата для навколишнього середовища. 

- А який варіант ви обрали для своєї сім’ї?

- У мене є штучна ялинка, якій уже більше 10 років. Вона навіть не придбана - це подарунок друга нашої організації, яким я щиро захоплююся й поважаю. Він зробив її власними руками. Людям, які вже мають удома штучну ялинку, я б порадила користуватися нею якомога довше. Гілочки можна помити, тоді ялинка засяє, як нова.

- Що б порадили людям, які живуть у сільській місцевості?

- Я знаю не одного природолюба на Вінниччині, який виростив ялинку біля школи, сільської ради чи власної садиби, і прикрашає її на вулиці. Поряд з нею навіть проводять урочистості. Коли душа просить, щоб у домі поселився хвойний аромат, є спосіб отримати його без шкоди для природи. Можна відсікти від дерева в нижній частині кілька гілочок. У природі в хвойних дерев нижні гілки все одно по мірі зростання засихають. Відтак на його життєвий стан це не впливає. Для порівняння, це все одно, що людині зістигти кінці волосся чи нігтів. Особливість добре видно на прикладі сосни.

Порятунок ялинки: очікування й реальність

В останні роки ялинки в горщику у тренді. Зберегти ліс, додати краплю кисню замість нашкодити довкіллю, продовжити життя замість його позбавити. Це зручно: на відміну від зрубаної лісової красуні в агонії, ялинка в горщику під кінець свята не змусить вимітати хвою з килимів. А як нею можна стильно, казково, зі смаком декорувати оселю чи двір! Ялинкове кладовище на міських смітниках після свят теж не кожен омине зі спокійною душею.

Коли ж у вас є можливість і натхнення доглядати і навесні пересадити деревце надвір - уперед! Сама по собі ідея ялинки в горщику відмінна. Але в квартирних умовах важко створити умови, за яких хвойне деревце доживе до весни. Способи поливу, вибір ґрунту, кімнатна температура - щоб деревце мало шанс дожити до наступного Різдва, всі ці фактори треба врахувати.

Ретельно поставтеся до вибору в магазині. Нерідко несумлінні продавці викопують ялинку з ґрунту і пересаджують в горщик, обрубуючи для цього коріння. Таке дерево довго не проживе. По можливості, попросіть продавця вийняти ялинку з діжки перед покупкою, щоб оглянути коріння. Земляна грудка у справжньої горщикової ялинки не обсипається і весь стовбур складається з дрібних густо розгалужених корінців. Якщо коріння товсте, нерозгалужене, грудка землі розсипається, цій ялинці обрубали коріння і пересадили в горщик – вона незабаром загине.

Людям, які хочуть реалізувати ідею порятунку ялинки, стане в нагоді коментар досвідченого садівника та медіа-експерта Наталі Підлісної.   

«Враховуючи погодні умови початку цієї зими, купуйте ялинку в горщику прямо зараз. Поки не промерзла земля і не насипало снігу, викопайте велику яму на тому місці, де хочете її саджати. Саму ялинку у горщику не заносьте в домівку. Поставте її на балкон, там можете і прикрасити. Якщо балкон теплий, потримайте її там 3 дні, не більше, а потім вона прокинеться і почне рости (просто ви ще не побачите пагонів, але всі бруньки розкриються). За три дні потрібно буде посадити її в ту яму, яку ви викопали. А тепер напишу, що буде з ялинкою, яка від тепла прокинулася в вашій оселі, але рости не може, бо навкруги темно. Електричне освітлення квартири ялинка не сприймає як світло через спектр і малу кількість люксів (одиниця вимірювання сили освітлення). Ялинці здається, що вона в повній темряві - вона гине».

«Прибіг сховатись заїнька - ялиноньки нема»

Позиція лісівників така: самовільне вирубування новорічних дерев шкодить довкіллю. Держлісагентство новорічні ялинки та сосни для реалізації не вирубує в лісі, а вирощує на спеціальних фермах, на землях, які не придатні для сільського господарства. Дерева зростають 5-8 років, їх вирізають, реалізовують, а потім на цьому місці висаджують нові – коментують в обласному управлінні лісового й мисливського господарства.

- Як відрізнити «правильну» ялинку від браконьєрської?

- Ялинки, що реалізовуються у лісгоспах чи на ялинкових базарах, обов’язково марковані пластиковою биркою зі штрих-кодом та спеціальним засобом кріплення бирки до стовбура ялинки. Обираючи живу лісову красуню для свого дому, зробіть вибір на користь саме такої.

Ці номери бирок при відпуску відразу заносяться до електронного реєстру. За номером на цих уніфікованих засобах можна легко перевірити легальність заготовленого новорічного деревця. Їх можна навіть перевірити на спеціальних сайтах ДП «ЛІАЦ», yalynka.info або через аналогічний додаток у смартфоні.

Цього року лісівники Вінниччини запасли для реалізації майже пів мільйона новорічних дерев, - зауважили в прес-службі обласного управління лісового й мисливського господарства. - У лісгоспах заготівля новорічних дерев проводиться чітко з погодженням Міністерства екології, облдержадміністрації та обласною радою.

Зверніть увагу й на те, що купуючи ялину, ці промарковані бирки й штрих-коди ви маєте забрати разом з ялинкою. Минулого року лісівники розповідали про випадки, коли продавці реалізовували під одним номерним знаком декілька дерев.

Як утилізувати ялинку?

Дерево, яке перегниває в лісі, стає добривом для майбутніх рослин. А викинута поруч з баками для сміття виділяє метан, парниковий ефект від якого в 25 разів сильніший, ніж від вуглекислого разу. Екологічно правильно: спалити ялинку або закопати в землю. На практиці її варто було б подрібнити й або переробити на тирсу, яку потім використовуватимуть для спалювання в твердопаливних котлах, як утеплювачі або добриво для міських насаджень. Це зменшує вуглецевий слід від неї на 80%.

 

 

Поради 

- Як «освіжити» штучну ялинку? Перед наряджанням помити під душем і дати обсохнути у ванні. Якщо матеріал не дзволяє, стане в нагоді пилосос. Насадка невеликого розміру, призначена для чищення диванів, легко впорається з пилом на штучній ялинці. Пилососити необхідно зверху вниз кожну гілочку, а після цього бажано протерти всі гілки вологою неворсистою ганчірочкою.

- Щоб жива ялинка простояла довго, потурбуйтеся про акліматизацію. Залиште дерево на балконі або в підвалі на кілька годин. Перед установкою зрубайте кілька сантиметрів стовбура та очистіть його від кори. Зрубану ялинку краще ставити в вологий пісок.

- Ялинці потрібне прохолодне середовище. Соснові гілки зберігають свіжість протягом 5-6 тижнів, а ялинка - 3-4 тижні. Хвою треба періодично обприскувати водою.

 
Автор: Антоніна БАСЕНКО
Розповісти друзям: