3 Січня | 2020 | 11:55

Не робіть з їжі культу, або Як після зустрічі Нового року залишитись здоровими

Свята завжди у традиціях усіх народів асоціюються зі смачною їжею, нею й супроводжуються. Але вітчизняний зимовий кулінарно-гастрономічний «забіг» триває не менше місяця, розпочинаючись в останній декаді грудня. Ми й самі давно кепкуємо з цих «тазиків олів’є», з маніакальної залежності від майонезу, зі страв, що вкривають столи у три поверхи, і які необхідно з’їсти саме вночі. Кепкуємо, але продовжуємо дотримуватись сумнівних з точки зору здоров’я традицій. Зрештою, як відсвяткувати численні груднево-січневі урочистості без відчутної шкоди для органів травлення? Адже саме вони чи не першими розплачуються за нашу любов до пишних застіль. Як знайти баланс між задоволенням від їжі та гарним самопочуттям? Про це нам розповіла к.м.н., зав. гастрологічним відділенням обласної лікарні ім. Пирогова, обласний гастроентеролог, асистент кафедри соціальної медицини та організації охорони здоров’я ВДМУ Наталія КІЗЛОВА.

- Наталіє Миколаївно, від яких вітчизняних кулінарних традицій нам варто потроху відмовлятися?

- Звичайно, смачна їжа - це атрибут свята, це задоволення. Але потрібно потроху позбуватися асоціації: свято – це столи, що ломляться від їжі. Треба самим себе перевиховувати, зміщувати акценти із застілля та надмірної їжі. Адже свято – це й спілкування, концерти, вистави. Звісно, і смачні страви, але не безкінечне об’їдання та алкоголь літрами ! Сьогодні в багатьох європейських країнах змінюються харчові звички. Культура харчування виходить на перше місце. І ми повинні говорити не про те, які таблетки випити, щоб перетравити нереальну кількість з’їденого, а про те, як отримати користь від спожитого. Нагадаю, що чи не левова частка хвороб із Міжнародної класифікації хвороб розвиваються власне через неправильне харчування. І це стосується не лише хронічної патології шлунково-кишкового тракту. Людина повинна усвідомлювати, що її поведінка, спосіб життя - основний чинник, від якого залежить її довголіття та здоров’я. І свята не повинні стати винятком.

- Наскільки шкідливим є нічний прийом їжі? Які органи ШКТ (шлунок, підшлункова залоза, печінка чи кишківник) відчувають особливе навантаження і найбільше потерпають від переїдання?

- Якщо говорити саме про новорічну ніч… Ми знаємо, що вже у вечірній час сповільнюються всі метаболічні процеси, і організм налаштовується на нічний відпочинок. Тому їжа важко та погано засвоюється. А нічна трапеза, тим більше, надмірна – це величезний стрес для організму, їсти вночі нефізіологічно. І це буде завдавати шкоди в будь-якому випадку, скільки б ви не з’їли – мало чи багато... Рекомендується за стіл не сідати голодним. За 2-3 години бажано щось з’їсти легкозасвоюване - вівсяну кашу, кисломолочний продукт. Щодо останніх, то вони полегшать процеси травлення в кишківнику, оздоровивши склад мікробіоти, наявність та розмаїття якої сприяють не лише гарному травленню, а й впливають на загальний стан організму. Це може запобігти процесам бродіння у перевантаженому шлунково-кишковому тракті.

- Які ще нюанси слід врахувати, якщо хочете отримати задоволення від їжі, а не отримати важкість та розлади?

- Не рекомендується їсти м’ясо чи рибу з картопляним, крохмалистим гарніром, краще вибирати інші овочеві страви, клітковина сприятиме активнішому травленню, без її супроводу м’ясо в кишківнику починає «гнити». Готуйте салати з листової зелені, з різних капуст. Звісно, по максимуму уникайте майонезу – заправляйте салати оліями. Майонез взагалі треба викреслити з нашої гастрономічної звички. Можна їсти й квашені овочі, але потроху. Для гарячих страв вибирайте нежирне м’ясо білих сортів, птицю – воно краще засвоюється, має ніжніші волокна. З обережністю вживайте качку чи гуску – мають надмір жиру, дуже важко перетравлюються, для людей з хворобами шлунково—кишкового тракту вони під забороною.

Якщо говорити про спосіб термічної обробки, то вибирайте тушкування, запікання, варіння, але не смаження! Зрештою, зараз майже у всіх є мультиварки, страви в яких виходять смачними, зберігають користь і є щадними у способі обробки. Ні здоровим, ні хворим не раджу їсти копчене, мариноване та консервоване. До речі, останнім часом трапляється дуже багато випадків отруєння домашніми консервами. Ковбаси, шинки та інше оброблене м’ясо теж краще вживати зрідка і дуже мало, це шкідлива їжа. По максимуму обмежте смажене, особливо на оліях - під час їх нагрівання виробляються канцерогени. Існує думка, що якщо смажити, то краще вже на смальці… Якщо плануєте вживати алкоголь, то заздалегідь прийміть сорбент.

- Щодо алкоголю. Який сучасний погляд лікарів на вживання алкоголю: він однозначно шкідливий чи допустимий у мінімальних дозах? Для кого з ваших пацієнтів він під категоричною забороною? Чим не можна його закушувати, з якими продуктами поєднувати?

- Раніше вважалось, що існують так звані допустимі кількості алкоголю для чоловіків і для жінок - приблизно 20 г чистого етанолу на добу для жінок і 40 – для чоловіків. Тепер існує твердження, що нема безпечних доз алкоголю. Розумію, що це мало кого зупинить, особливо у святкові дні. Тому закликаю насамперед до помірності. Але однозначно на голодний шлунок пити спиртні напої не можна. Вживаючи алкоголь, не запивайте його солодкими чи газованими напоями! Закушувати краще м’ясними, білковими стравами - тоді алкоголь не всмоктується швидко. Звісно, з великою обережністю «чаркувати» тим, хто має проблеми з ШКТ, зокрема, підшлунковою залозою, печінкою. До речі, улюблене і традиційне у ці дні шампанське теж далеко не всім дозволяється, хоча і має репутацію «легкого» напою. Воно подразнює органи травлення, особливо в людей, які мають кили стравоходу. А від газованих, гострих, солоних, перчених продуктів підвищується внутрішньочеревний тиск, і продукується більше цей рефлюкс – закид шлункового вмісту в стравохід. Основним симптомом може бути печія. Цікаво, що саме печія - один зі станів, який чітко реагує на погрішності в дієті.

- Надмірне вживання жирної, смаженої їжі вкупі з алкоголем може спровокувати напад панкреатиту. В чому його небезпека, як відрізнити від звичайного отруєння чи функціонального розладу? 

- Алкоголь – один з основних провокуючих факторів, він може легко спровокувати гострий напад панкреатиту чи викликати загострення хронічного. Гострий панкреатит – дуже небезпечний стан, ускладнення якого можуть викликати навіть летальний фінал! Всі знають, що існує так зване терапевтичне вікно при інсультах, інфарктах, коли можна людину порятувати. Але таке вікно є і для інших недуг, для панкреатиту в тому числі. Для тих, хто переніс напад панкреатиту, зростають ризики виникнення утворення кіст, а згодом навіть панкреатогенного цукрового діабету, так званого 3-го типу.

Коли потрібно звернутися до лікарні (вдома напад панкреатиту не лікують!)? Це виражений больовий синдром, який не знімається разовим прийомом спазмолітика. Біль оперізуючий, може бути півколом, «стріляти»; нудота, блювота, яка не приносить полегшення, розлад кишечника. Може підніматися температура. Вчасно звертайтесь до лікарів – це може врятувати вам життя. Адже тільки там зроблять аналіз крові, УЗД і встановлять точний діагноз. Схожа симптоматика і при харчових токсикоінфекціях, при нападі холециститу тощо. До речі, прикро спостерігати, як останнім часом збільшилась кількість молодих людей з діагнозом цирозу печінки, якого вони набули через зловживання алкоголем. Чи варто на це розмінювати своє життя?!!

- Існує думка, що можна дуже багато з’їсти без усіляких наслідків, якщо прийняти ферменти. Реклама підтримує це твердження…

- При пишних застіллях ферменти необхідні. Фізіологічно шлунок може сприйняти об’єм їжі до 250-300 мл. А якщо їсти буквально літрами, кілограмами, годинами, то вся ця їжа не може евакуюватися, і підшлункова не може виділити таку кількість ферментів, щоб все перетравити. Тому має право на існування замісна епізодична ферментна терапія, щоб полегшити роботу, захистити організм. Але не можна знущатися над органом! Я вважаю, що ми повинні думати не про те, скільки треба з’їсти таблеток мезиму, щоб потім з’їсти кілька тарілок олів’є, а про те, щоб залишатися здоровими.

Людина народжується з певним резервом ферментів. Якщо змолоду практикувати переїдання, зловживання алкоголем, ці резерви швидко вичерпуються, у цих людей згодом розвивається панкреатит. І відбувається заміна нормальної тканини на фіброзну. Хіба варто до цього допускати? А тим, хто має хронічні хвороби органів травлення, лікар часто призначає різні препарати, в тому числі і ферменти, для нормального засвоєння їжі. Відмовлятися від них не потрібно.

Наостанок додам, що, «перевантаживши» організм в гостях, в ресторані чи вдома, не забувайте його і «розвантажити». Легкозасвоювана їжа у вигляді супів, каш на воді, узвар, трав’яні відвари меліси, м’яти, ромашки, нагідок допоможуть перепочити органам травлення, відновити баланс. Я щиро зичу вам смачних, а головне, здорових свят упродовж всього року!

Юлія РАЗАНОВА

 
Автор: Юлія РАЗАНОВА
Розповісти друзям: