9 Січня | 2020 | 15:45

Встигли вивчити обрізку саду

Про способи ведення органічного садівництва, про сертифікацію своєї органічної продукції, про сучасний інтенсивний сад, про правильне вирощування, збирання та зберігання плодів говорили у Вінниці під час тренінгу для тренерів, які згодом передаватимуть знання колегам-аграріям.

Метою заходу було удосконалення знань фахівців у галузі садівництва та здобуття нових умінь, аби передавати і поширювати цей досвід в подальшому. Навчання відбувалось у рамках проєкту «Кластер «Яблуневий шлях», який зосереджується не лише на вирощуванні та переробці яблук, а й поширенні досвіду та на формуванні туристичної складової. Цей проект фінансової допомоги, що є складовою програми Євросоюзу «Мери за економічне зростання», втілюється на території Барської та Северинівської ОТГ у партнерстві з Громадською організацією «Подільська агенція регіонального розвитку».

Протягом чотирьох днів учасники тренінгу дізнавалися від Валентини Лановенко - президента Академії органічного розсадництва «Ekogarden», власниці підприємства «Органічний розсаднику родини Лановенків» - про сучасні тенденції в садівництві, органічне вирощування, переробку яблук, кооперацію в садівництві, міжнародні виставки, європейський досвід і можливості українського ринку. Пані Валентина з родиною господарює на Черкащині, має 15-річний досвід у розсадництві, 7-річний досвід в органічному садівництві та є консультанткою з експорту органічної продукції.

Також груднева погода сприяла тому, що учасники тренінгу змогли поїхати до Медвежого Вушка, де встигли до настання морозів пройти «в польових умовах» майстер-клас із обрізання дерев. Тонкощі цієї справи роз’яснили та показали на практиці представник Академії органічного розсадництва «Ekogarden» Максим Лановенко та старший науковий співробітник Подільської дослідної станції садівництва Інституту садівництва України Віталій Зарубенко.

Зокрема, в учасників навчань була нагода ознайомитися з яблуневим садом, дерева в якому вирощуються на карликовій підщепі М9. Науковець Віталій Зарубенко показав, як їх правильно обрізати такі дерева, також дав пораду формувати крону цих дерев на висоті не меншій, ніж 90 см або й метр, не зважаючи на те, що підщепа - карлик. «Інакше потім, наприкінці літа і восени, будуть проблеми з внесенням гербіцидів, - каже науковий співробітник. - Сорти Айдаред, Чемпіон, Гала формують коротенькі обростаючі гілочки, на яких зав’язуються плоди. А от сильнорослі сорти мають довгі гілки. І якщо низько сформували крону, будете мати проблему з внесенням гербіцидів, бо гілки будуть низько обвисати під вагою плодів, через що не зможете внести гербіциди під деревами. А якщо будуть величезні буряни, то будуть проблеми з паршею, мишами тощо».

Участь у тренінгу взяли сільськогосподарські дорадники, представники обласного департаменту агропромислового розвитку, екології та природних ресурсів, експерти в галузі садівництва, аби вдосконалити свої знання та поширювати досвід серед профільних навчальних закладів, фермерів і сільгоспвиробників.

Автор: Юрій Сегеда
Розповісти друзям: