15 Січня | 2020 | 23:38

Про шовкун і «безплідні плоди»

Не кожна шовковиця дає плоди, також всі ягоди шовковиці містять насіння, здатне прорости.

Не кожна шовковиця дає плоди, також всі ягоди шовковиці містять насіння, здатне прорости. Тому одні дерева «родять» лише листя, деякі рясно плодоносять і навколо них з’являється багато молоденьких сіянців, а є й такі, що лишаються у гордій самоті, бо з їхніх опалих ягід нічого не виростає.

  Розмноження шовковиці насінням - не дуже надійний спосіб. Він згодиться, якщо саджанці потрібні для озеленення, для годування гусені шовкопряда або для вирощування підщеп. Але виростити дерево шовковиці саме з тих плодів, які вам смакують - це «лотерея». Адже більшість сіянців, навіть із насіння великоплідних сортів, поступаються за якістю плодів батьківським формам, також частина з них може виявитися безплідними - так званими шовкунами.

    Справа в тому, що шовковиці (тутовому дереву) притаманні різноманітні типи статевої організації. Такі дерева бувають однодомними, дводомними і навіть тридомними. Тобто у шовковиць утворюються квітки різних типів - жіночі, чоловічі, іноді двостатеві, які можуть зустрічатися на одному дереві або на різних деревах у різних поєднаннях. Якщо на певному дереві є і жіночі, і чоловічі квітки, то воно буде давати урожай, не потребуючи поблизу дерева-запилювача. Так само будете з ягодами, якщо ваша шовковиця поєднує жіночі та чоловічі органи в одній квітці. Якщо ж на дереві лише чоловічі квітки (тільки з пилком, але без маточок), то така рослина лишається безплідною. Але в «шовкунів» є одна перевага - вони хороші для озеленення міст, бо точно не «засмічуватимуть» плодами тротуарів…

А що ж буде з тих шовковиць, які цвітуть лише жіночими квітками та ще й не мають поблизу запилювача? Плоди утворюватимуться, але насіння у них буде безплідним. Отакий парадокс: у шовковиці буває безплідний плід.

Здатність рослин завязувати плоди без запилення називається партенокарпією. Таке зустрічається не лише в шовковиці та її родича інжиру (фіги), а й у новітніх сортів та гібридів огірків, кавунів і помідорів, у цитрусових, бананів, хурми тощо. Партенокарпічні рослини або завязують плоди без насінин, або з порожніми насінинами.

Квітки шовковиці невеличкі та неяскраві, мало хто вміє розрізняти їхню стать. Якщо придивитись, то чоловічі з тичинками і мають форму сережок, а жіночі - з опушеними або клейкими маточками, що вловлюють принесений вітром пилок. Насіння в ягодах теж дрібне, тому нелегко визначити, чи воно повне, а чи містить лише шкаралупу без «горішка».

Отже, насіння шовковиці, якщо воно запліднене, висівають зазвичай одразу після збирання або під осінь чи навесні після стратифікації (зберігання вологим у прохолоді). Можна сіяти його також із плодів, що були заморожені. Але, як уже було згадано, результат може бути різним. До речі, найуспішнішими «сіячами» шовковиць є пташки, завдяки їхнім старанням ці дерева нерідко проростають на узбіччях коло стовпів, біля стін, під парканами…

Надійніше розмножувати хорошу шовковицю щепленням на сіянець - живцем чи брунькою в Т-подібний розріз або вприклад. Також це корисне дерево порівняно легко розмножити влітку вкоріненням зелених живців. Потрібно нарізати не здеревянілий, а свіжий цьогорічний приріст, на живцеві лишити верхній листок або половинку листка. Бажано обробити нижній зріз стимулятором-укорінювачем. Далі алгоритм майже такий, як і з трояндами - мініпарничок, пухкий ґрунт, регулярне зволоження, захист від прямих сонячних променів тощо. Лише слід мати на увазі, що шовковиці, на відміну від троянд, не вкорінюються в холоді.

Автор: Юрій Сегеда
Розповісти друзям: