22 Січня | 2020 | 10:20

Які телеканали закодують?

Кодування супутникових телеканалів означає, що вони перестануть мовити у відкритому безкоштовному доступі, натомість їхній сигнал глядачам надаватиме офіційний супутниковий телеоператор за додаткову плату.

 

Закодувати 23 українських супутникових канали спочатку планувалось із 20 січня, але нещодавно початок кодування було перенесено на 28-е. Ініціюють кодування самі ж приватні медіагрупи, які володіють цими каналами. Бо постачання телесигналу через супутник - це послуга, і її надання в більшості країн є платним. Канали та їхні господарі хочуть отримувати за це кошти та витрачати їх на свій розвиток. На «продукування якіснішого контенту», як вони кажуть. Також безкоштовний доступ до супутникового сигналу суперечить нормам європейського законодавства щодо боротьби з «піратством», тобто порушенням авторських прав. Скажімо, фільм купує одна країна, а дивляться ще й глядачі країн-сусідів. Або шахраї-«пірати», маючи вільний доступ до каналу, копіюють фільм і перепродують, а виробник (правовласник) із цього перепродажу нічого не отримує…

Заплановане кодування стосується лише супутникових телеканалів - тих, які ми дивимося безкоштовно, використовуючи супутникову антену-«тарілку». Проте споживачів аналогового телебачення (яке «ловиться» на звичайну антену і вже майже зникло), також цифрового (Т2) та кабельного ця новація не стосується.

Отже, кодуванню підлягають супутникові телеканали «СТБ», «ICTV», «Новий канал», «М1», «М2», «Оце» (належать до «StarLightMedia» Віктора Пінчука); «1+1», «2+2», «ТЕТ», «ПлюсПлюс», «УНІАН ТБ», «Бігуді» (належать до «1+1 Media» Ігоря Коломойського); «Інтер», «НТН», «К1», «К2», «Мега», «Піксель», «Zoom», «Enter-фільм» (належать до «Inter Media Group» Д. Фірташа і С. Льовочкіна) та «Україна», «НЛО TV», «Індиго TV» (належать до медіагрупи «Україна» Р. Ахметова). У відкритому доступі залишаться близько 40 супутникових каналів - регіональні, нішеві та деякі інші.

Власників «тарілок» канали від початку листопада попереджали: на початку 2020 р. сигнал буде закодовано, тому треба «негайно звернутись до офіційного телевізійного оператора». Таких операторів у нашій державі два - «Viasat» та «XtraTV». Треба укласти угоду з одним із них. Супутникову антену для цього міняти не треба, проте треба доукомплектувати її новим тюнером, який підтримує систему кодування та має доступ до платного супутникового контенту.Вартість тюнера - 1099 грн. Але його можна орендувати в оператора за 29 грн на місяць. А за користування послугами доведеться платити окремо - стандартний комплект супутникових каналів коштуватиме від 49 грн на місяць... Про всі ці тонкощі можна дізнатись на сайтах операторів.

Звісно, можна не платити і дивитись ті супутникові канали, які лишаться некодованими: канали суспільного мовника (UA-1, UA-Крим та UA-Культура), державний канал «Рада» і регіональні канали (але місцеві «Вінниччина» і «Віта» не транслюються через супутник, вони доступні на Т2). Цікаво, що наразі не запланували «кодуватися» канали, які прямо чи опосередковано повязуються з П. Порошенком («5 канал», «Прямий») та В. Медведчуком («112 Україна», «NewsOne» і «ZIK»)…

Або можна взагалі відмовитись від супутникового телебачення і перейти на кабельне (якщо таке є у вашому населеному пункті), цифрове чи «інтернетівське». Для «цифри» (на ній згадані канали й надалі будуть у відкритому доступі) треба придбати ефірну антену і приймач Т2 чи сучасний телевізор, в якому цей приймач вбудований. Але спочатку пересвідчитись, чи є покриття цифровим телебаченням у вашій місцевості...

Отже, Т2 могло б стати доступною альтернативою для тих, хто не хоче платити за кодовані канали. Але, як зазначив представник Нацради України з питань телебачення і радіомовлення у Вінницькій області Вадим Мазурик, є населені пункти, жителі яких змушені користуватись лише супутниковими антенами, бо там нема можливості отримувати цифровий сигнал Т2. Насамперед, це стосується Могилева-Подільського і частини району, також частини Ямпільського, Чернівецького і деяких «білих плям», розташованих на стиках покриття двох передавачів - у Тульчинському, Іллінецькому, Оратівському, на півночі Козятинського району, у Хмільницькому тощо.

- Коли монтували мультиплекси цифрового телебачення, вважалося, що Могилів-Подільський зможе діставати сигнал із Шаргородського району (з Володимирки). Теоретично так, але фахівці попереджали, що звідти сигнал не дістане через особливості рельєфу. Пропонували ставити на території Могилева-Подільського, там є вежа. До них не дослухались, зараз маємо результат. Частина району може піймати сигнал Т2 з Новодністровська, частина не може… До мене з цього приводу зверталися з листами голова Оратова, голова Чернівецької райради, жителі Серебрії та багато інших жителів області, - розповів Вадим Мазурик.

За його словами, рішенням Нацради від 5 грудня 2019 р. створена загальнонаціональна цифрова багатоканальна телемережа МХ-7. Передбачається, що нею має бути охоплено 6 населених пунктів області - Вінниця та Ободівка, де вже є передавачі, також Могилів-Подільський, Тульчин, Піщанка і Ямпіль, де є проблеми з сигналом Т2. Але строки ще не визначено, лише подано документи до Українського держцентру радіочастот…

Також Нацрада констатувала, що кодування супутникових каналів додасть проблем з точки зору захисту інформаційного простору України. Але ні Нацрада, ні влада не мають законних підстав заборонити медіагрупам кодувати свої канали, так само неможливо блокувати іноземні супутникові сигнали, що є у вільному доступі.

- З точки зору закону не придерешся, з точки зору бізнесу теж, але є ще таке поняття як громадянська позиція, відчуття державницької позиції в умовах інформаційної війни, - каже В. Мазурик.

Виходить, що цифрове телебачення Т2, яке може стати альтернативою кодованим українським супутниковим каналам, на прикордонних теренах України не завжди є українським. Скажімо, у Харківській та Сумській областях, на лінії зіткнення на Донбасі Т2 вільно може приймати російські канали. А в південних районах Вінниччини теоретично «на цифрі» можна дивитись не лише молдовські (румуномовні та російськомовні), а й канали так званої Придністровської Молдавської Республіки, яка транслює свій та російський контент. Це стосується і радіохвиль…

Автор: Юрій Сегеда
Розповісти друзям: