5 Лютого | 2020 | 15:09

Тиврівський район на роздоріжжі

Неабиякі пристрасті вирували під час наради з головами територіальних громад району з питання децентралізації. Вона відбулась днями - саме тоді, коли строки добровільного об’єднання добігають кінця, а в районі так і не порозумілись щодо остаточної конфігурації. Звучали заклики і захистити Тиврівський район від руйнування, і навпаки – дати громадам «розлучитися» на добровільних засадах і відчути всі переваги децентралізації, і звинувачення у недалекоглядності та байдужості місцевих політичних еліт та інертності багатьох сільських громад. Адже багато з них заходились творити громаду буквально в ці, останні дні…

Нагадаємо, що на території району створено дві ОТГ: Гніванська та Сутисківська. Гніванська, що виявила політичну волю та практичність, об’єднавшись більше двох років тому першою в районі, на нараді майже не згадувалась. Адже відтоді люди там живуть окремим благополучним життям. А Сутисківській громаді і своє створення, і своє існування довелось відстоювати з боями. Вони то зникали з Перспективного плану (після проведених виборів!), то доводили свою спроможність стосами запитів та відповідей від вищих інституцій. А головне: перехід на прямі міжбюджетні відносини з Києвом їм дозволили лише з 1 березня. Але головна інтрига залишається відкритою: до якої ОТГ потрапить Тиврів та ще не менше 18 сіл. П’яти попередніх років для визначення їм не вистачило…

Нарада відбулась за участі керівників району, сільських голів та керівників установ та організацій, народного депутата Ірини Борзової, а також представників Вінницької облдержадміністрації. Зокрема, представників департаменту фінансів Вінницької облдержадміністрації, радника голови Вінницької облдержадміністрації з питань децентралізації Олега Левченка та виконавчого директора Вінницького регіонального відділення Асоціації міст України Владислава Філатова.

Нагадаємо, що чергові вибори до місцевих рад відбудуться в жовтні цього року, і вони будуть проведені відповідно до нового територіального устрою та законодавства. Основний меседж, що озвучив Олег Левченко, був таким: на території Тиврівського району буде дві об’єднані територіальні громади – Гніванська та або Тиврівська, або Сутисківська. Він додав, що процес добровільного об’єднання не закінчився, але критично добігає кінця. Обіцяв передати до робочої групи усі пропозиції, зауваження, прохання, але дав зрозуміти: остаточне рішення приймає Кабінет Міністрів, керуючись державними інтересами.

- В силу особливої економічної географії ваші центри економічного розвитку не є в центрі вашого району. І фактично один і другий центри економічного росту заявили про свою самостійність. Я думаю, що економічне підґрунтя якраз і є причиною їх відокремлення. Проте складається ситуація, що держава не може залишити решту території. Є принцип субсидіарності, повсюдності урядування. Закон вимагає однакових послуг на всій території, і тому питання самостійності і незалежності має відійти. Ми маємо зараз думати не про те, як врятувати хату на краю села, а як ми маємо забезпечити функціонування цілої Тивріщини, і це вже стоїть вище амбіцій, - сказав він під час виступу.

Підставою для побоювань стали висновки департаменту фінансів ОДА, які свідчать, що незабезпечена бюджетна потреба району становить понад 20 мільйонів гривень – найбільша в області цифра. Переважна частина цих грошей – зарплата педпрацівникам. Адже кількість малокомплектних шкіл в районі надзвичайна.

Але представники багатьох громад не погодились, що Тиврівська ОТГ буде економічно неспроможною. Лунали пропозиції оптимізувати кількість закладів, ретельніше обрахувати прибутки тощо. «Ми хочемо створити свою, окрему, спроможну Тиврівську громаду і маємо для цього усі підстави», - заявив Тиврівський міський голова Сергій Кицишин. Про своє бажання долучитися до них заявило чимало голів сільрад, які не хочуть «примусово відійти» до Шпиківської ОТГ, по закінченні терміну добровільності. Та й Сутисківська ОТГ не хоче ніякого злиття з Тивровом, ні на яких умовах, навіть якщо Сутиски стануть «головними».

- Усі попередні роки місцева влада вставляла нам «палиці в колеса», доводила неспроможність, безгосподарність, недалекоглядність. Нам не те, що не допомагали, а заважали весь час! Згадати лише будівництво водогону, розвал садочка, відновлення мосту… Навіщо нам така співпраця?! Дайте Сутисківській громаді жити повноцінним життям і показати, як слід господарювати. Ми створені та існуємо! І я не згодний, що Тиврівська ОТГ економічна неспроможна, не нав’язуйте нам думки, що в районі може бути тільки дві ОТГ, - висловив свою думку Сутисківський селищний голова Леонід Дідух.

- Якщо громади ще хочуть подавати документи на об’єднання, - – будь ласка, ніхто вас не зупиняє. Тому всі додаткові об’єднання, які ви зараз хочете зробити – ваша воля, ви маєте це заявити і зробити. Але це вже є процес, який частково проведений. А держава прийматиме рішення про таку конфігурацію створених ОТГ, які б давали економічну спроможність майбутнього функціонування цих територій, - резюмував Олег Левченко.

 
Автор: Юлія РАЗАНОВА
Розповісти друзям: