20 Лютого | 2020 | 10:54

Лікуватимуть «за пакетом» не тільки в опорних лікарнях

Попри чутки, медичні установи, що не визначені як опорні, однак продовжать свою лікувальну роботу на нових, тепер вже кращих для пацієнтів умовах. Нагадаємо, що Національною службою здоров’я розроблено 27 лікувальних пакетів, які будуть повністю фінансуватися НСЗУ та є безкоштовними для пацієнтів. Ні за послуги, ні за ліки, ні за дослідження пацієнт не повинен платити. Більше того, тепер він сам має правовибирати, в яку саме лікарню йому звернутися. І його вибір навіть не обмежений границями області – він може звернутись у будь-який заклад в країні, де укладений відповідний договір з НСЗУ.

Про це йшлося під час зустрічі представників районних ЗМІ із фахівцями департаменту охорони здоров’я.

- Нині пацієнт сам обирає, де лікуватися. Завдання закладу – якісно забезпечити потреби пацієнта та отримати фінансування, - пояснив керівник обласного інформаційно-аналітичного центру медичної статистики Василь Железняк. - Більше того, в направленні сімейний лікар не має права зазначати жоден конкретний заклад – йдеться лише про тип консультації та спеціаліста. Пацієнт голосуватиме «ногами». І саме кількість звернень пацієнтів може стати підставою для того, аби згодом Кабінет Міністрів включив лікарні до списку опорних. Звісно, в разі виконання інших вимог.

Про основні вимоги до статусу опорних нагадала начальник відділу лікувально-профілактичної допомоги населенню обласного департаменту охорони здоров’я Ольга Задорожна.

- Поняття опорної лікарні - це не зміна вивіски, не зміна організаційної форми роботи ЦРЛ. Це функціональні обов’язки лікарні із надання екстреної невідкладної допомоги важким пацієнтам з охоплення певної кількості населення – 200 тис. чоловік. Спеціалізація цих лікарень стосується гострої патології, інфаркти, інсульти, важка неонатологія – допомога новонародженим в перші тижні життя, політравми, - пояснила Ольга Задорожна.

Чиновники від медицини обіцяють, що в разі критичних ситуацій керуватимуться не дотриманням маршрутів, а інтересами пацієнта. Якщо стан пацієнта погіршується, бригада має його везти до найближчої лікарні, яка спроможна надати відповідну медичну допомогу. Або ж стабілізувати життєві функції і перенаправити в той заклад, де йому нададуть в повному обсязі екстрену медичну допомогу.

Приміром, щоб діагностувати та пролікувати інсульт, у закладі має бути СКТ-апарат та нейрохірург. Передбачається, приміром, що у всіх 10 опорних лікарнях в разі потреби будуть проводити процедуру тромболізісу при ішемічних інсультах. Поки що, крім інсультного відділення лікарні ім. Ющенка, подібне роблять у Шаргороді, Бершаді та Хмільнику. Сьогодні триває процес інтенсивного навчання кадрів на базі згаданої лікарні ім. Ющенка. Та й сказати, що скрізь на область вистачає кардіохірургів, зовсім не можна. Адже процес їх підготовки триває багато років, включно зі стажуванням за кордоном.

А що ж робитимуть «неперспективні» районні лікарні, які не можуть похизуватися ні великим штатом, ні обладнанням, ні профілем фахівців? Невже їх закриють?

- Медичні установи, що не визначені як опорні, продовжать свою лікувальну роботу згідно з тими пакетами медичних послуг, які були запропоновані НСЗУ та які вони обрали. В перший місяць вони отримають 100% «історичного» бюджету, а потім іде звіт за виконану робот, і кошти виділять згідно з наданими послугами. Якщо ж коштів не вистачатиме, рішення про дофінансування має приймати власник, - відповів Василь Железняк.

І наостанок нам ще раз нагадали: список опорних лікарень, що існує сьогодні, не є константою. Він може змінюватися, зважаючи на об’єктивну ситуацію.

Автор: Юлія РАЗАНОВА
Розповісти друзям: