26 Лютого | 2020 | 14:25

Хто «кончить» хаос?

Премії, помста депутата і «дитина, зварена в окропі» - про це говорили в облраді

- Можу побитись об заклад, які питання сьогодні не пройдуть, - з 21 по 26. Всі - про реорганізацію санаторіїв. До цих питань просто не готові…

Це депутат Олександр Крученюк робив свої прогнози на початку голосування 42 сесії обласної ради у п’ятницю, 21 лютого. З ним ніхто не сперечався. Бо на вході в облраду і на балконі залу засідань стояли люди з плакатами. Всі про районні лікарні. Просили владу зберегти їх. «Хоча б побачили плакати, якщо не почуєте з трибуни…»

26 питань для 62 присутніх депутатів

Уперше з’явився на сесії облради у рядах Блоку Петра Порошенка «Солідарність» Володимир Кістіон – екс-віце-прем’єр-міністр. У вересні минулого року він «просунувся» за списком БПП - народними депутатами стали Лариса Білозір та Геннадій Вацак. Хоч Кістіон йшов на парламентські вибори від команди Володимира Гройсмана, тепер вимушений сидіти крісло в крісло із командою політичного суперника. Сьогодні на сайті облради про Володимира Кістіона інформація неповна. Є лише службова адреса у Києві та його посада: директор Науково-дослідного інституту проблем архітектурно-будівельної екології (НДІ ПАБЕ) Київського національного університету будівництва та архітектури. До мікрофона «новенький» депутат не підходив. Лише до Валерія Коровія – із «старої гвардії»…

До речі, у п’ятницю на сесії представили ще двох нових депутатів – двох Василів – Пиндус та Мордванюк. Замість Юрія Мазура (БПП) та Володимира Барцьося (Аграрна партія) – вони відмовились від депутатства в облраді.

«Повний хаос!»  і дитина в окропі

Досвідчену депутатку Тетяну Антонець (Опоблок) слухали усі - і депутати, і з плакатами на балконі:

- Багато болючих питань внесено, щоб збудоражити усіх. І я вбачаю, що сьогодні хаос – хаос по землі, хаос в медицині, хаос в освіті, хаос у владі, хаос в інституті президента… Повний хаос! Чи можна з хаосу вийти? Кажуть, що з хаосу почалося створення Світу... Чи Крижопільську лікарню, чи Барську, чи Заболотнянський санаторій, чи Могилів-Подільський, чи Шаргородський - яку лікарню не візьміть, буде болюче питання. Бо медики знають, що їм треба лікувати, а пацієнти хочуть лікуватися і отримувати нормальну допомогу. Я можу з власного досвіду сказати, бо пішла з експертного середовища у 2010 році, коли йшли перемовини з Світовим банком - тільки починалась медична реформа як пілотний проєкт на Вінниччині. Тільки-но висловила  свою позицію,  що так робити не можна, а треба по-іншому робити, більше мене не запросили… Як медик я щиро співчуваю усім, хто в лікарнях працює. Бо вони цю медицину «кончать». «Кончать»!!! (аплодисменти гучнішими були з балкона зали облради, – Авт.) І не тільки медицину! Сьогодні винесено питання по головному лікарю – «кончають» керівників… Хочу звернутись до влади. Якщо 1 квітня почнеться великий хаос, то давайте проводити не громадські обговорення, а залучати фахівців, науковців…

Медичну тему «підігрівали» в залі не лише плакати, а й самі депутати. Людмила Головашич («Батьківщина») не стримувала емоцій, але стримувала сльози, розповідаючи про трагедію у Ладижинському інтернаті для розумово відсталих:

- В опіковому відділенні обласної лікарні перебуває дитина з Ладижинського інтернату, яку доставили із 30% опіків (підтвердила голова департаменту охорони здоров’я), її помістили у ванну і забули... пішов кип’яток... Чому залишили, чому лише наступна зміна повідомила?! Це заклад Вінницької обласної ради! Керівник  саме у ці дні проходить щорічну оцінку! Саме цей заклад мав претензії щодо пожежної сигналізації (називали переплату у 300 тисяч)! Саме тут були порушення, виявлені профільним департаментом…

Помста депутата і премія для Івасюка

Звіт заступника голови Вінницької облдержадміністрації Ігоря Івасюка депутати слухати не захотіли. Їм явно було нудно. Попросили одразу перейти до запитань. Згадали йому найбільшу премію в ОДА у 2019 році – 46 тис. грн. Найбільше питав заступника губернатора депутат Олександр Масленніков – про повноваження, про службову «Шкоду», яку купили за гроші облради, а їздить заступник губернатора, про будівництво школи в Стрижавці – 1600 доларів за квадратний метр…

Депутатка Тетяна Редько, натякаючи, зауважила, що причиною такої уваги до персони Івасюка є те, що син одного депутата не склав тести із ЗНО, звернувся по допомогу до заступника губернатора, який курує освіту. Івасюк не допоміг, тому й стільки запитань.

Депутат Масленніков миттєво підійшов до мікрофона:

- Тут мене згадують. Я особисто звертався не раз - і до Івасюка, і Буняка – департамент освіти. На всіх комісіях казав, що є проблема: є діти, які займаються спортом, хтось літературою, хтось малює, хтось співає, і їм не вистачає часу вчитися у школі. І я дуже просив звернутися офіційно до Кабінету Міністрів, щоб були внесені певні пільги для талановитих дітей...

На це голова облради запропонував Олександру Масленнікову звернутись із протокольним дорученням, і за потреби це питання буде винесене на сесію.

Ігор Івасюк коментувати ситуацію із Масленніковим газеті «Вінниччина» відмовився.

- А щодо премії: чому у вас найбільша в ОДА?

- У мене максимальні надбавки, бо велика вислуга, тепер достатньо 16 років. Якщо порахувати, то в місяць - менше 4 тисяч. У нас керівники комунальних установ отримують більшу надбавку. Зарплата у мене – 13 800 грн.

- Сім’ї вистачає вашої зарплати?

- На жаль, ні. У мене дружина – підприємець, і в декларації можете подивитись наші доходи (подивились: 655 тисяч - дохід дружини у 2018 році проти 383 тис. грн – зарплати чоловіка, - Авт.)

- Донька вчиться в Україні?

- Так, відмінниця, вчиться на юридичному факультеті в Київському університеті імені Шевченка.

- Не хотіла вчитися за кордоном?

- Ні! Я її так люблю, що мені в Київ було важко її відправляти. Вона у нас одна - не хочемо далеко від себе відпускати. В Київ вимушений був відпустити, бо вона дуже хотіла. Їй тільки 27 грудня виповнилось 20 років…

«Не всім бути розумним – хтось займається спортом»

- Мій син займається боксом з дев’яти років, - погодився прокоментувати ситуацію Олександр Масленніков. - Він майстер спорту України, він виконав норматив в 16 років, зараз йому - 17.

- Ви особисто звертались до Івасюка з приводу ЗНО, яке син не склав?

- Я особисто звертався на комісії, коли у нас була атестація керівників комунальних закладів. Це було торік. Виступав і казав, що у нас існує така проблема, що є діти, які не мають можливості регулярно відвідувати школу. Не всім бути розумним – хтось займається спортом. На прикладі мого сина: він з 16 років у збірній України з боксу. Постійно на зборах, на змаганнях. Тренується двічі на день. Зрозуміло, що він відстає у навчанні. Тому на нарадах пропонував звертатися у відповідні структури, я сам звертався у спорткомітет, щоб писали листи й ініціювали певні пільгові моменти для талановитих людей – у кожного талант свій.

- Скільки сину не вистачило балів?

- Він здавав чотири ЗНО, не здав українську мову. Ніде не вчиться - тренується. Вчора вночі приїхав зі зборів – два тижні був в Харкові, готується до змагань.

- Озвучували, що це ледь не ваша особиста помста Івасюку?

- Якщо Івасюк винен, що є проблеми, то до чого тут я?! 1600 доларів – за квадратний метр. Це 35 мільйонів були виділені на Стрижавську школу-ліцей - субвенція з Державного фонду регіонального розвитку. Там добудували 700 кв. метрів до приміщення, утеплили і перекрили дах. Якщо взяти ці 700 кв. метрів і поділити на ту суму, то виходить 1600 доларів. Вони можуть сказати, що все це робили, враховуючи обладнання, зі всім. Я відправив депутатський запит, і була комісія райради, яка наприкінці минулого року перевірила. До речі, в кінці року було виділено 1 млн 300 грн на придбання різних фотоапаратів, посилювачів… Коли ми приїхали з комісією, зал взагалі не був доведений до робочого стану. Із 37 пунктів було 2 пункти – 10 вогнегасників. А за актами виконаних робіт (підписаними відділом освіти) все уже було передано підрядником на баланс відділу освіти Вінницького району. Але виходить, що у всьому цьому я винен. Або мій син...

Звіт Ігоря Івасюка депутати не прийняли. Зате підтримали проєкт Стратегії збалансованого регіонального розвитку Вінницької області на період до 2027 року та план заходів на 2021-2023 роки зі змінами і доповненнями. Під час обговорення депутат обласної ради Володимир Барцьось запропонував внести пропозиції про доповнення Стратегії в частині національно-патріотичного виховання молоді та підтримки Обласної цільової соціальної програми національно-патріотичного виховання дітей та молоді.

«Можна вспіти в лікарню. Якщо зроблять дорогу…»

Олександр Крученюк був правий – жодне питання щодо реорганізації шести санаторіїв області депутати не підтримали. Не переконала їх присутня директорка департаменту охорони здоров’я ОДА Людмила Грабович, ні сам голова ОДА – Владислав Скальський.

І вже в «коридорі влади» - у холі Людмила Грабович змушена була спілкуватися із вінничанами, які приїхали із районів, аби депутати почули їхню думку щодо визначення опорних лікарень. Їй було пояснювати непросто. Журналісти почули і версію Людмили Олексіївни про «дитину в окропі»:

- Здається, це два тижні тому, у вихідні до мене звернулася «швидка» і доповіла про те, що в Ладижинському інтернаті була ошпарена дитина, так і говорили «дитина», вона зараз привезена в Ладижинську районну лікарню, вони викликають до себе консультантів, тому що опікове відділення для дітей і дорослих одне на область – у «Пироговці». Коли почали з’ясовувати, то виявилось, що це жінка - 41 рік. Дійсно, це інтернат для розумово відсталих, і дійсно було неналежне поводження молодшого медичного персоналу. Сьогодні депутат Головашич виступила – «дитина», ви розумієте... Передзвонила головному лікарю пироговської лікарні. Він розповів: не дитина – це та сама жінка, про яку йшла мова кілька тижнів тому. Вона прооперована, пересадка шкіри була, 35% опіків, зараз йде на одужання.

Чоловік (без плаката) не зміг, щоб разом із журналістами не запитати Людмилу Олексіївну:

- Зробили опорну лікарню в Ямполі, а Крижопіль не зробили. От скажіть, якщо з Піщанки до Тульчина - 135 км, як можна доїхати, щоб вспіти по-вашому?

- Можна вспіти, якщо зроблять дорогу, навіть за 30 хвилин.

- 135 км?!

- Зроблять. Зроблять…

- Нє, 135 кілометрів…

- Не було такого, щоб просто так взяли і визначили. Є МОЗ, є Мін-регіон, які дивились на карту, виміряли відстань і дороги. На 120 тисяч населення обслуговування - потужності лікарні, радіус обслуговування… Тому повторюю ще раз: країна в смартфоні. Кожен з нас може вільно зайти на сайт МОЗу, на НСЗУ, на сайт Кабміну і подивитися вимоги: як і чому саме так робиться. Перелік фахівців, які входять в госпітальну раду, визначається постановою Кабміну. Вкотре наголошую: департамент охорони здоров’я належить до вертикалі виконавчої влади, і ми виконуємо ті постанови та розпорядження, які виходять з Кабміну, з офісу Президента.

- А тепер подивіться, от ви кажете дороги, а коли 135 км зроблять? - чоловіка ніяк не переконували відповіді очільниці департаменту.

- Роблять. П’ять доріг місцевого значення зробили торік. Проєкт Президента ви знаєте: 5 шкіл, 5 дитсадків, 5 стадіонів – на території однієї опорної лікарні… Голова ОДА проїхався по дорогах, сказав про Крижопіль особисто. То це ми їхали з ним вночі, коли дорога не завантажена. Ця дорога буде робитися, вона внесена.

- Що тепер чекає санаторні заклади – їх реорганізацію сьогодні депутати не підтримали?

- Тепер обласна рада повинна взяти їх на своє повне фінансування. Утримання одного – шість мільйонів. Облрада повинна шукати кошти в бюджеті області. Національна служба здоров’я України більше не дасть на них ні копійки. Тому що немає таких пакетів на санаторій, субвенція, яка їм виділена на три місяці, 1 квітня закінчується.

«Я – не держава»

У кулуарах говорили, що вінницька влада сама у цьому винна. «Не пояснюють нічого – люди в шоці, бо вони втрачають роботу, ніхто не знає, що їх чекає. А хворих? Коли кажуть «реорганізація», то за пару років вона перетворюється в ліквідацію…»

- То хто з 1 квітня буде підтримувати ці заклади?

- Є закон про місцеве самоврядування, там процедура виписана, - пояснює голова облради Анатолій Олійник. – Поясню: всі ці проєкти щодо реорганізації я відправляв на доопрацювання, бо вони надійшли без обґрунтування. Але за поданням ОДА вони були включені у порядок денний. І от те, що було не обговорено, вилилось у дискусії у сесійній залі. Так не повинно бути. Для цього є постійні комісії, є можливість створювати робочі групи, є ж департамент… Спочатку треба говорити, а не потім використовувати трибуну для дебатів. Але… Демократія є демократія… З приводу фінансування. Рішення про реорганізацію не прийнято, ціна питання - 37-40 мільйонів. Якщо рішення не буде далі прийнято, якщо не обґрунтують - і ми не зрозуміємо відповідальність того, що треба мати до 40 мільйонів для утримання цих закладів, тоді потрібно вишукувати резерв. Для цього є відповідні департаменти…

- Але держава припиняє фінансування?

- Так, і це питання до держави. Я – не держава. Торік ця субвенція становила 1 млрд 200 млн грн. З 1 квітня фінансування здійснюватиме Національна служба здоров’я України за пакети послуг. Так от питання у тому, що немає у цьому державному пакеті послуг коштів для даної категорії закладів – санаторіїв.

 

На цьому всі розійшлись: 26 питань до 13 години розглянули. Але хаос залишився. Його ніхто не «кончив»…

Автор: Оксана Пустовіт
Розповісти друзям: