3 Березня | 2020 | 20:02

Культура Тепличчини: є проблеми, але є й чим пишатися

Сергій Дмитришин раніше працював директором Теплицької дитячої музичної школи, а два роки тому очолив відділ культури і туризму Теплицької райдержадміністрації. Каже, що в цій галузі, особливо в глибинці, працюють справжні ентузіасти. А ще мій співрозмовник зазначає, що в районі вдалося зробити так, щоб навіть в умовах реформ та реорганізацій ці фахівці-ентузіасти не стали безробітними, а місцеві жителі не лишились без закладів культури.

- Працівники галузі - і по селах, і в районному будинку культури - це люди творчі, ентузіасти, які (можливо, це прозвучить пафосно) працюють не заради зарплати. Вони люблять свою справу і ставляться до неї дуже відповідально. Хоча хотілося б, щоб зарплата була краща.

Сергій Олексійович говорить про наболіле, бо ж чимало працівників культури нині отримують навіть менше чотирьох тисяч гривень на місяць. Торік у структурі очолюваного ним райвідділу налічувалося 145 працівників, а з початком поточного року значна частина закладів перейшла до обєднаних громад, тому в «районній культурі» нині лишилося 46 осіб. Проте вдалося, каже, зберегти заклади і кадри завдяки позитивному тандему районної влади, сільських громад та новостворених ОТГ.

- У 2018 р., коли я прийшов на посаду, багато було зроблено, завдячуючи субвенціям з селищних рад. Наприклад, був написаний проект з енергозбереження для Орлівського сільського клубу, який полягав у заміні вікон на металопластикові та був реалізований у повному обсязі. Потім своїми силами там зроблено внутрішній ремонт, приміщення відповідає належному рівню, туди людям хочеться йти і творити… Є потужні голови сіл, які розуміють важливість культури, зберегли заклади та активно долучаються до їх підтримки. Це, зокрема, Степанівська сільська рада, яку очолює Володимир Андрійович Пурдик. У минулому році повністю зробили ремонт концертної зали, фактично за кошти субвенцій з сільради. Приємно, що зала сільського закладу в Степанівці має тепер ошатний вигляд, на рівні районного. У планах на цей рік - виділення коштів для виготовлення проектно-кошторисної документації на ремонт першого і другого поверхів та заміну вікон і дверей…

Також до Степанівської сільради належить село Марківка, повязане з життям та загибеллю видатного композитора Миколи Леонтовича. Тому тут давно визрів амбітний задум, підтриманий і районною владою, - створення міжнародного культурологічного центру «Щедрик».

Начальник відділу економіки та розвитку торгівлі Теплицької РДА Аліна Ковтун розповіла, що проект цього центру був розроблений Степанівською сільрадою і райвідділом культури та поданий у 2017 р. на конкурс Державного фонду регіонального розвитку. На жаль, тоді він не був підтриманий, але не через неякісну проектну заявку, а через обмежений ресурс конкурсу. У 2017-му на конкурс ДФРР від району було подано 5 проектів, але підтримку здобув лише той, що стосувався поліклінічного відділення райлікарні…

Музей Леонтовича переданий на баланс обласного краєзнавчого музею. Але проект культурологічного центру «Щедрик» передбачає реконструкцію сільського клубу, перетворення його на приміщення сучасного типу з хорошою залою, також облаштування приміщення для відпочинку і будівництво співочого поля тощо.

- Навіть якщо якийсь проект не пройшов, але проектно-кошторисна документація була розроблена, вона дійсна 5 років, тому можна і наступного року подавати, скоригувавши пропозицію, - зазначає Аліна Ковтун. - Так, свого часу, коли Сергій Олексійович очолював музичну школу, була розроблена проектно-кошторисна документація на капітальний ремонт її будівлі. Був написаний проект, ми подавали його на ДФРР, але не виграли. Тоді вирішили використовувати цю документацію «фрагментарно», і в рамках 15-го обласного конкурсу проектів територіальних громад зробили проект щодо очисних споруд для музичної школи, бо це була велика проблема. Виграли, проект реалізовано.

Також Аліна Василівна наголосила на важливості співфінансування, адже що більше коштів виділить місцева громада, то більше шансів отримати відчутну грантову допомогу. До речі, очолюваний нею райвідділ економіки та розвитку торгівлі реорганізується в рамках скорочення чисельності працівників райдержадміністрацій. Проте фахівці, які мають успішний досвід грантової діяльності, не будуть втрачені - вони підсилять команду Теплицької ОТГ…

- Написання проектів - це постійний навчальний процес, і за проектною діяльністю майбутнє громади, - продовжує Сергій Дмитришин. - У районі діє ГО «Тепличчина», також велику підтримку постійно надає ГО «Соціальний центр МХП» та народний депутат Микола Кучер. Є співпраця і співфінансування з районного бюджету, гарне партнерство з сільськими радами, з керівниками агроформувань, навіть із пересічними жителями. Так в Орлівці по кілька тисяч допомоги надавали невеликі фермери-пайовики… Проблема фінансів для галузі культури не нова, таке по всій Україні. Але проекти у співпраці з селами можуть поліпшити ситуацію. Так, у селі Побірка зробили проектно-кошторисну документацію на заміну вікон і дверей, подають на конкурс проект із енергозбереження.

Бібліотечну мережу та її фахівців у районі теж зберегли. Як розповів начальник райвідділу культури і туризму, зі створенням трьох ОТГ під їхнє «крило» переходили і заклади, і працівники.

- І голова Теплицької ОТГ Руслан Іванович Трамбовецький, і голова Соболівської ОТГ Віра Пилипівна Асауленко, і новий голова Теплицької РДА Олег Іванович Побірський знаходять можливості залишити спеціалістів на місцях. Відбувалася процедура звільнення з переведенням, люди лишились працевлаштованими, просто перейшли в інший орган, - каже С. Дмитришин. - Мережу ми зберегли, хоч і було складно. Але спільно в директором на той час Центральної бібліотечної системи району Поліною Рибак знайшли вихід, і люди зрозуміли необхідність піти на вимушений крок - трохи зменшити зарплати, але зберегти саму структуру. І на сьогодні Поліна Юхимівна працює в ОТГ, створила нову комунальну установу - Теплицьку ЦБС, але й районна діє, бо в селах лишилися філії. Так, час вимагає змін. І ми з працівниками бібліотечної системи перебуваємо в пошуку таких форм і методів роботи, які були б сьогодні актуальні для населення.

Звісно, люди - досвідчені й самовіддані фахівці - головна цінність культури та будь-якої іншої галузі. Тому шанують у районі, зокрема, директорку Музею історії та етнографії Тепличчини Галину Василівну Сафонову, завідувача Степанівським СБК Олену Олексіївну Яковенко, Віталія Івановича Хіміча - керівника духового оркестру, що діє в Теплику при селищному будинку культури…

- У нас 16 народних колективів та вокальна студія «Перлинка», що працює на базі районного будинку дитячої творчості. У Соболівській ОТГ при будинку культури діють театральний колектив, камерний хор, жіночий ансамбль «Яворина», при музичній школі колектив «Цвіт папороті», яким керує Лариса Станіславівна Белінська. Пишаємося славнозвісним фольклорним ансамблем «Берегиня» Орлівського СБК на чолі з Оксаною Іванівною Чернегою. Де вони тільки не виступали - і у Вінниці, і в Києві, планують зараз виїзд у Західну Європу. Це ті жінки, які берегли душу, традиції, пісні, одяг, і передають це нащадкам.

У Розкошівці теж цікавий ансамбль - грають на баняках та іншому домашньому начинні. У Бджільній при будинку культури працює драматичний театр, також фольклорно-етнографічний ансамбль «Подоляни», що став відомий за покійного керівника Валентина Климовича Воєводи, який чотири десятиліття віддав культурі… У Великій Мочулці при загальноосвітній школі діє ансамбль бандуристів «Посвіт» як філія Теплицької музичної школи, керує ним Галина Федорівна Стецюк.

- Отже, є ким і є чим пишатися, - підсумовує Сергій Дмитришин. - Люди працюють і будуть працювати. Але хочеться створити для них умови. Сьогодні ми гарно співпрацюємо, і будемо разом працювати після реформування. Бо якщо будемо порізно, то толку не буде. Дай Боже, щоб ми й надалі знаходили в собі сили і витримку сформувати спільне бачення майбутнього нашого району.

Автор: Юрій Сегеда
Розповісти друзям: