4 Березня | 2020 | 12:29

Відродження «Фенікса»

Вінничанка Любов Воронецька є палкою прихильницею давнього виду малярства – «петриківки». Петриківським розписом жінка захопилася саме під час навчання у вінницькому вищому художньому училищі. Тоді цей вид мистецтва «зачепив» пані Любов своєю багатою кольоровою палітрою, фантазійною історією та можливістю до безмежності розширювати рамки власного творчого становлення. Поглиблені ж знання з петриківського розпису жінка здобувала вже за допомогою самоосвіти та постійних мистецьких експериментів.

 

- Традиційні кольори для «петриківки»: червоний, зелений, жовтий, - розповідає про історію розпису пані Любов. – Класично її малювали на білому або світло-жовтому тлі. А найперші такі малюнки з’явилися на фасадах сільських хат, як прикраса помешкання. Наскільки мені відомо, чорний фон «петриківки» є запозиченим та нав’язаним нам Росією, що почалося з масового виробництва продукції з відповідними нанесеними малюнками, які довгий час виготовляли на Дніпропетровському заводі. У багатьох людей складається враження, що квіти на полотнах «петриківки» мають візуальний «3Д» ефект, дехто навіть порівнює їх з наліпками. Але секрет квітів досить простий і полягає в майстерності автора, що здатен перетворити їх на «живі».

Народилася Любов Воронецька в Рахнах-Лісових, що на Шаргородщині, багато переїздила з місця на місце і вже понад рік мешкає в обласному центрі. Свого часу майстриня працювала в школі, вела творчий гурток, мала художню студію у Липовці, а потім на шість років залишила творчість.

- Моя «петриківка» не схожа на класичний вид цього мистецтва, в якому здебільшого переважають великі квіти. Я, зокрема, віддаю перевагу значно дрібнішим квітам і саме їх люблю деталізувати і промальовувати. Крім того, самостійно займаюся вирізанням на лобзиковому станку з дерева шаблонів (магнітів, дощечок, скриньок, заколок, дитячих іграшок), необхідних для розмальовування, - каже художниця.

Сьогодні Любов Воронецька всі свої сили віддає задля відродження та популяризації на Вінниччині цього декоративно-орнаментного народного малярства. Відвідує фестивалі, ярмарки, виставки, де проводить майстер-класи для дітей та дорослих і пропонує на продаж розмальовані вироби свого авторства. На перших порах бажаючі спробувати свої сили в петриківському розписі під керівництвом пані Любові малювали на паперових листках. Але враховуючи нестабільні погодні умови та недовговічність такого малюнка майстриня вирішила в роботі перейти на дерев’яні або фанерні дощечки. Розписують «петриківку» переважно акрилом, але пані Любов в роботі більше віддає перевагу художній гуаші.

- На моїх майстер-класах малюки малюють «петриківку» пальчиками, а доросліші діти можуть з легкістю просидіти на занятті дві години і кажуть, що хочуть ще, - зізнається пані Любов. – Моя родина, зокрема чоловік Іван, підтримує мою творчу натуру як морально, так і матеріально. Не завжди розуміє, адже не належить до творчої професії, але головне, що не заважає польоту моєї фантазії.

Помешкання художниці, за її словами, більше нагадує склад-музей. Достойних робіт щороку накопичується, а місця для їх представлення не вистачає. Аби загал все ж мав можливість ознайомитися з творчістю вінничанки, художниця активно бере участь у міських та обласних виставках.

- Студія розпису Фенікс, це метафоричне відродження з попелу моєї творчої особистості. Тепер я знаю, чим хочу займатися і чому волію присвятити своє життя. Маю на меті привнести в цей світ естетичну красу від свого розпису, навчати людей «петриківці», рости та розвиватися професійно.

Автор: Вікторія Мельник
Розповісти друзям: