Академік із Торкова

Чергове засідання екологічного клубу «День Х» було присвячене 90-річчю від дня народження Володимира Доліна – відомого українського ентомолога, палеонтолога, члена-кореспондента Національної академії наук України.

Як повідомила викладач ДонНУ і голова ГО «Зелений світ Поділля» Олена Яворська, це був спільний захід обласної наукової бібліотеки ім. К. Тімірязєва та Донецького національного університету ім. Василя Стуса. Про професійний шлях науковця розповів гість зустрічі Андрій Бабицький – кандидат біологічних наук, завідувач лабораторії наукових фондових колекцій відділу ентомології Інституту зоології ім. І. Шмальгаузена НАН України. А зацікавленими слухачами були, зокрема, викладачі та майбутні біологи й екологи зі Стусівського університету.

Володимир Гдалійович Долін народився 9 січня 1932 р. в селі Торків Тульчинського (тоді Шпиківського) району Вінницької області. Його батько Гдалій Львович був інженером-хіміком, мати Ванда Володимирівна Городецька викладала музику. Дитинство провів у Росії, готувався вступати до Московського інституту міжнародних відносин, але через хворобу і переїзд родини до Києва у 1949 р. вступив на біологічний факультет Київського університету. Там же закінчив аспірантуру, в 1962 р. захистив кандидатську дисертацію, у 1974 р. – докторську. Був завідувачем відділу і заступником директора з науки Інституту захисту рослин ВАСГНІЛ, завідувачем відділу загальної та прикладної ентомології, заступником директора Інституту зоології НАН України.

Володимир Долін – один із засновників української школи ґрунтової ентомології, вперше описав кілька сотень викопних та сучасних видів комах, здійснив численні експедиції Україною, також на Далекий Схід, у Середню Азію, Закавказзя та на Мадагаскар. Зібрав три великих колекції жуків, що зберігаються в Інституті зоології. Одна з них містить понад 30 тисяч екземплярів імаго жуків-коваликів (приблизно 2000 видів із майже 250 родів), також ним зібрано понад 4000 екземплярів личинок коваликів (найбільша колекція у світі), близько 5000 екземплярів жужелиць тощо.

В. Г. Долін – автор 205 наукових праць, серед них 12 монографій. Був керівником чи науковим консультантом 25 дисертаційних робіт молодших колег. Лауреат Державної премії УРСР в галузі науки і техніки та Премії ім. Д. К. Заболотного АН УРСР.

До речі, дослідження академіка Доліна має і суто господарське значення, адже личинки деяких видів жуків-каваликів (дротяники) за певних умов стають шкідниками культурних рослин.

Життєвий шлях Володимира Доліна завершився 25 лютого 2004 р. в Києві. Його особистості та науковій діяльності колеги присвятили один із випусків часопису «Українська ентомофауністика» (том 3, №1, 2012 р.).

Юрій СЕГЕДА

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені