Алергопрогноз на 22-29 квітня 2023 року

Основним алергенним фактором нинішнього тижня був і залишається пилок берези. Його концентрації будуть високими та надвисокими на території Вінниччини. Це й обумовить високий ризик виникнення симптомів алергії, який очікується наступні 7 днів.

Втім, не березою єдиною. Продовжується активний сезон цвітіння близького родича берези — граба.Структура провідних алергенів берези (Bet v 1) та граба (Car b 1) збігається на 85 %. Відтак люди, чутливі до пилку берези, зазвичай є  чутливими також до пилку граба.

Ба більше, у цієї парочки з’явилися й інші супутники: пилок дуба та бука. Обидва є віддаленими родичами берези і також можуть підсилювати алергенний ефект її пилку.

Алергопрогноз та дієта,

або До чого тут яблука?

На тлі значних концентрацій алергену люди, чутливі до пилку берези, можуть відчувати і симптоми харчової алергії. Насамперед — до яблук

Адже структура алергена яблук й березового пилку схожі. Все – через родинні зв’язки: і береза, і яблуня належать до підкласу розидів. Звідки, гадаєте, у берези дворічний цикл, характерний також і для плодових дерев?

Окрім яблук, симптоми алергії, перехресної з березовим пилком, може викликати і фундук. Крім плода ліщини, у цій компанії мигдальабрикоссливаморква та селера, але значно меншою мірою.

Бережіться ясена та власних рук

Як правило, одночасно з березою активно цвіте ясен. Не винятковим є й цей рік. Концентрації пилку ясена залишаються значними.

Втім, до цього пилку чутливі не більше 20 % українців із сезонною алергією. І більшість їх живе на заході України.

Для таких людей буде актуальним і цвітіння оливи. Адже і ясен, і олива належать до родини маслинових, або оливових, і основний алерген їхнього пилку входить у групу Ole e 1. У ясена та оливи він дуже високоперехреснореактивний.

Втім, у пилку оливи та ясена є ще один супутник. Це пилок форзиції, яка все ще цвіте чи не по всій Україні.

Цей чималий кущ з жовтими квітами, який так останнім часом полюбляють використовувати для озеленення, також належить до родини маслинових. Але пилок форзиції, котра запилюється комахами, клейкий та погано літає. Тому у відкритому повітрі його майже нема. 

Однак, якщо форзицію понюхати, то можна отримати необхідну для початку симптомів дозу алергенів просто з квітки.

…І знову про амброзію навесні

А все через те, що розцвіла кульбаба. І цвістиме ще щонайменше кілька тижнів.

Кульбаба є близькою родичкою амброзії і має подібний до неї склад алергенів. Через це у людей з алергією на амброзію часто виникають симптоми і при вдиханні пилку кульбаби. 

Але, як і у випадку з форзицією, ці симптоми — цілком у ваших руках. Пилок кульбаби так само важкий, клейкий і погано переноситься повітрям. А от якщо ви чи ваша дитина нюхаєте квітку, плетете з неї віночки, то ризик контакту із кульбабовим пилком стрімко збільшується.

Натомість сади, що буяють білим та рожевим цвітом, з точки зору алергії на пилок безпечні. Це рослини родини розових. І хоча яблуко та інші плоди цієї родини й мають алергенні властивості, для пилку вони достеменно не встановлені.

А отже, боятися цвіту садків не варто. Хіба що ви реагуєте на їх запах. Він може викликати напади астми. Але це — зовсім інша історія.

Окрім пилку названих дерев, в атмосфері реєструються й пилкові зерна верби. Її пилок також алергенний. Втім, для дуже незначної кількості осіб. 

У числі другорядних алергенів залишаються й спори грибів. Їх концентрації загалом поки що будуть незначними. Втім, спори грибів – усюдисущий алерген, рівні якого стрімко зростають під час та після опадів. А також у вологих та теплих місцях.

Алергопрогноз для приміщень та бомбосховищ

Там на нас все ще чатує алергенний букет. Тут тобі й кліщі домашнього пилу, і алергени домашніх тварин, і таргани із пліснявою. Все це притаманне не лише оселям, а й укриттям, де українці змушені ховатися від війни.

У сховищах ми контактуємо насамперед із цвіллю та алергенами гризунів. Зокрема, щурів та мишей, а також із кліщами домашнього пилу.

І позаяк знаходження в укриттях наразі може бути тривалим, вам у нагоді можуть стати наші поради щодо запобігання астмі та алергії у цих місцях вимушеного перебування.

В оселях  теж відбувається контакт із цими кліщами, а також із лупою собак, котів та інших домашніх тварин, включаючи тарганів. Адже й вони, і інші комахи, як от лусочниця, — частина нашої домашньої екосистеми. І на продукти їхньої життєдіяльності та лупу теж буває алергія.

Додайте сюди домашні рослини, і ви зрозумієте, чому такі важливі вибір предметів для дому та чистота у ньому. 

Як уникнути зустрічі з алергеном у приміщенні

Адже з алергенами, де б ви не були, миритися не потрібно. Для зменшення впливу кліща чутливим особам важливо подбати про правильну елімінаційну стратегію – усунення алергену зі свого довкілля.Для захисту від спор грибів вдома також підійде ретельне прибирання. А у сховищах та на вулиці актуальними залишаться маски. Краще – медичні. 

Вони будуть помічними і як захист від алергенів, і як засіб знизити передачу  респіраторних інфекцій.

Не забувайте про лікування алергії

І майте на увазі, що більшість типів інгаляційної алергії, включаючи чутливість до кліщів домашнього пилу, домашніх тварин, спор грибів та практично всього пилку (поліноз) можна вилікувати. 

Для цього існує класичний метод алергенної, або алерген-специфічної імунотерапії (АІТ, або АСІТ).

Тому на тлі цвітіння дерев саме час добре проконсультуватися з лікарем-алергологом щодо застосування АІТ. Правильно підібрана, з часом вона допоможе забути про алергію на цвітіння.

Вікторія РОДІНКОВА, 

професорка кафедри фармації, керівниця науково-дослідної лабораторії вивчення алергенних факторів довкілля Вінницького національного медичного університету

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені