А ви зустріли водяного кролика?

У нас теж став модним китайський календар, тому цими днями можна почути або прочитати, що «новий 2023 рік пройде під знаком водяного кролика (кота)». Чому ж рік «належить» одразу двом таким різним тваринкам? Дехто жартує, що китайцям та іншим народам Південно-Східної Азії байдуже, кого їсти – кроля чи кота.

Насправді ж це пов’язано з тим, що календарі країн того регіону трохи відрізняються: в Китаї це рік кролика, а у В’єтнамі – кота. Просто китайський календар більш популярний.

На відміну від західного (європейського, античного) гороскопу, в китайському вплив символів чергується не лише за місяцями, а й за роками, і саме 12-річному циклові приділяється значна увага. Також знаки-тварини в китайському календарі не пов’язані з сузір’ями. Чому саме ці тварини є «обраними» і чому 12-річний цикл («земна гілка») починається зі щура? Витоки цього ховаються в давніх китайських віруваннях.

До речі, понад 2 тисячі років тому доба у них ділилась на двогодинні періоди, кожен із яких перебував «під владою» певної тварини. Можливо, просто для зручності позначення часу? Певно, коли давній китаєць запитував іншого, в який час сталася певна подія, той міг відповісти: «Це було в час собаки», і обидва розуміли, що йдеться про період із 19.00 до 20 год. 59 хв. А фраза «посередині щура» означала «опівночі».

Час щура – 23.00-00.59, бо саме тоді щур нібито найактивніше шукає їжу. Час бика – 01.00-02.59, коли бики жують свою жуйку. Від 03.00 до 04.59 тигри найбільш люті, тому це час тигра. Від 05.00 до 06.59 міфічний кролик розтирає зілля у ступі на Місяці, а з сьомої ранку до 08.59 дракони ширяють у небі, щоб викликати дощ. Змія панує від 9-ї години до 10.59, бо саме в цей час змії залишають свої нори. Потім час коня – 11.00-12.59, коли інші тварини лягли відпочити, а коні ще стоять. Коза панує в період із 13.00 до 14.59, бо тоді посилено їсть траву, а мавпа дуже активна від 15.00 до 16.59. Час півня настає о 17.00 і триває до 18.59, бо в цей період півні нібито повертаються у свої курники. Під знаком пса минають наступні години з 19-ї до 20.59, бо саме тоді собаки починають охороняти двори. А час свині – 21.00-22.59, це період, коли свині засинають. Отакий годинник.

А як щодо років? У китайському календарі кожен рік із 12-річного циклу «місячних років» перебуває «під патронатом» однієї з цих же тварин, а з наступної дванадцятирічки тварини повторюються. Початок нового року в китайців припадає на перший молодик (молодий місяць) після зимового сонцестояння (тобто після 22 грудня), а це буває в січні або лютому. Тобто нова фаза місяця, а з нею і новоріччя, настає не раніше 21 січня і не пізніше 20 лютого. Отже, новорічне свято в Китаї «не в числі», як і наш Великдень.

Для прикладу, минулий 2022-й почався 1 лютого і був роком водяного тигра. Нинішній 2023 рік почався у китайців 22 січня і пройде під знаком водяного кролика (або водяного кота). А наступний 2024-й буде роком дерев’яного дракона і почнеться 10 лютого.

А чому ж кролик водяний? Або як може коза бути земляною, а змія вогняною? Це не означає, що тварини мусять жити в норах, плавати, горіти або бути дерев’яними чи залізними. Просто використовується не лише знак тварини, а й знаки п’яти основних елементів, з яких буцімто складаються всі предмети та істоти. Це земля, дерево, вогонь, метал і вода. Їх розуміють також як стадії розвитку, фази перетвореннях неба, землі та людини, але в такі деталі ми вдаватись не будемо.

Крім того, кожен період та рік перебуває під впливом енергії «інь» або «янь». Тобто, якщо кажуть, що настав «рік чорного водяного кролика», то це означає, що рік перебуватиме під впливом енергії «інь», елемента «вода» і тварини-кроля. Ну і ще під знаком якогось четвертого трикутника – це вже інформація для особливо фанатичних шанувальників чи дослідників китайського зодіаку. У нас, некитайців, більше балачок про тваринок.

Про те, чому тварини саме в такій послідовності, є кілька легенд. Одна з них оповідає, що Будда запросив до себе на день народження всіх тварин, які б захотіли прийти. Прийшло їх лише 12. Було холодно, а щоб потрапити в гості до Будди, треба було перепливти широку річку. Кожній тварині «в порядку живої черги» Будда дарував один рік влади. Першим мав прийти бик, але пацюк, який не хотів мокнути в холодній воді, попросив бика перевезти його на спині, і той погодився. На березі хитрий щур зіскочив зі спини бика і прибіг до Будди першим, отримавши перший рік. А бик став другим… Дивно, чому Будда не помітив такого негідного вчинку щура. А ще хотілось би подивитися, як пливли півень і коза.

Мавпа стала дев’ятою, бо увійшла у воду, лише переконавшись, що це безпечно. Півень став десятим, тому що давав інструкції своїй великій родині, як жити, доки його не буде вдома. Останньою прийшла повільна свиня.

А ось ще одна «казочка». Нефритовий імператор (божество даоського пантеону) наказав знайти 12 найкрасивіших тварин і привести їх на нагородження. Урочистості призначили на 6-у годину ранку. Слуга, спустившись із небес, одразу запросив пацюка, потім покликав бика, тигра, кролика, дракона, змію, коня, вівцю (чи козу), мавпу, півня та собаку. Не знайшовши кота, він попросив щура передати йому запрошення. Щур так і зробив, але кіт любив поспати, тому попросив розбудити його раненько. Щур же запідозрив, що кіт красивіший за нього, тому кота не розбудив.

На аудієнцію прийшли вчасно всі, крім кота. Найкраще підготувався щур, який на спині у бика став грати на сопілочці, за що й отримав перше місце. Бику за його доброту віддали друге місце, далі розподілили ще 9 місць, аж тут помітили, що однієї тварини не вистачає. Слузі довелося терміново шукати дванадцяту тварину, і він покликав свиню, яку спочатку не планували запрошувати. Свиня отримала 12-й рік циклу. Коли ж прокинувся кіт, роки вже були розподілені. Відтоді він ображений на щура, і ці дві тварини ворогують… А от в’єтнамський список зодіакальних тварин відрізняється від китайського тим, що кіт у ньому присутній – замість кролика.

Кролик у китайців – символ довголіття, жвавості та біганини. Зазвичай роки кролика сповнені непередбачуваних подій та карколомних поворотів. Принаймні, так вважають знавці східного календаря та його символів. Вони кажуть, що прилаштуватись до ритму 2023-го буде важко, адже стихія води провокуватиме швидкоплинні зміни. Чорний кролик принесе успіх ініціативним людям, а просто пливти за течією – не найкращий варіант дій у цьому році. Куций і вухатий (чи вусатий і хвостатий) символ року буде сприятливим для тих, хто виявить свою чесність, щирість і легкий характер. Мовляв, кролик (кіт) – милостивий, хороший друг, добрий, чуттєвий, тихий, люб’язний, елегантний, стриманий, обережний, художній, ретельний, ніжний, впевнений у собі, сором’язливий, проникливий, жалісливий, везучий, гнучкий. Але може бути і примхливим, егоїстом, поверхневим; таким, що потурає власним слабкостям, опортуністичним і впертим.

Цікаво також, що у китайців Новий рік є святом настання весни. І цієї неділі (22 січня) у них, за їхнім традиційним календарем, настав не 2023-й, а 4721-й рік. Хоча офіційно Китайська Народна Республіка (комуністична і аж ніяк не релігійна держава) користується тим же календарем, що й майже весь світ – літочисленням від початку нашої ери, тобто від народження Ісуса Христа…

А після ознайомлення з цими китайськими символами та давніми східними легендами виникає логічне запитання: до чого ж тут ми, українці?

Юрій СЕГЕДА

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені