А ви куштували картопляну ковбасу?
І це не просто картопляне пюре, обсмажене у вигляді ковбаски, а справжня кишка, начинена бараболею зі шкварками та запечена у печі? Ті, хто смакував, кажуть, що це справжній делікатес, особливо у гарячому вигляді.
– Таку ковбасу здавна печуть у нашому селі, у Мар’янівці Гайсинського району, – розповідає Оксана Косенко, місцева мешканка. – І моя мама її пекла, і бабуся, та й всі господині. Я вважала, що це поширена по всій області страва, а виявилося, що у сусідньому Теплику та Тростянці про таке і не чули. Так само фірмовою, мар’янівською стравою можна вважати пиріжки з гарбузом. Здавалося б – де їх не печуть. Але в нашому селі в натертий гарбуз додають цукор та… чорний мелений перець. Поєднання цих контрастних смаків додає пікантності – не кожен і второпає одразу, що це за начинка.
Оксана Олексіївна знає ще безліч автентичних, старовинних страв рідної місцевості, і не менше сучасних та навіть модних. Адже кулінарія – її захоплення та хобі, яке можна навіть назвати пристрастю. За освітою вона медик, нині працює техніком-лаборантом МХП – на відокремленому комбінаті з виробництва кормів. Три дорослих вже доньки – Ольга, Олеся та Анна, розлетілись з родинного гнізда, створили власні сім’ї, і тепер пані Оксана тішиться онуками. Гостинна домівка Косенків рідко буває порожньою – тут тепло зустрічають і друзів, і рідних, і випадкових гостей. Хлібосольні традиції Оксана успадкувала від своїх батьків.
– Родина моїх батьків була дуже товариською, приязною, наша хата завжди повнилась приятелями, родичами, для всіх накривали пишні столи. Так само заведено і в нашій сім’ї. Я не уявляю, як це відпустити людину голодною, не пригостивши? – жартома розповідає героїня нашої розповіді. – А пристрасть до приготування їжі захопила мене з юних років – я рано стала на весільний рушник, відтак почала опановувати мистецтво кулінарії. За рік вже трималась досить упевнено, а відтоді мої записники та зошити лише повнились рецептами. Звісно, з появою Інтернету чимало ідей та натхнення черпаю там.
Енергії та заповзятливості цієї жінки можна лише позаздрити. Почула десь рецепт, хтось поділився цікавою технологією? Мерщій втілювати в життя, навіщо ж чекати та відкладати на завтра. На званому бенкеті пригощали модним тортом? Назавтра ним смакують рідні, сусіди та колеги по роботі.
– Одним часом захопилась сирником «Полячка» – мені подобається пляцки, які печуть на Західній Україні. Там цікаво поєднують кілька шарів начинки – приміром, сирну, безе, пісочне тісто… Не так давно дуже популярним був торт «Спартак» – пекла і для своєї родини, і для кумів, і на гостини. А тоді на зміну прийшов шоколадний тарт, потім – «Трюфальє», желейний торт «Три шоколади», – перелічує назви делікатесів, якими балує рідню та друзів, Оксана Олексіївна. Але ж не лише солодким… Як треба, то вона вмить приготує різноманітний стіл для вегетаріанців (одного разу готувала на замовлення для їхнього з’їзду впродовж 10 днів). А буде пропозиція – приготує приголомшуюче м’ясне асорті для весілля чи ювілею.
Жінка вона дивовижна, а щирість та щедрість її душі не знає меж. Приміром, дуже полюбляє вітати колег по роботі зі святами різноманітними кулінарними шедеврами. Минулого року це був німецький штолен (кондитери знають, що це копітка та вартісна різдвяна випічка), цього ж року потішила подруг по роботі пастилою та зефіром власного виробництва. Та і різноманітні кулінарні «загадки» любить задавати.
– От приготувала паштет – і ніхто не може здогадатися, з чого він, хоча всі смакують і хвалять. А я вам розкажу рецепт, записуйте: 5 варених яєць, склянка чищених волоських горіхів, підсмажена цибулина, зубчик часнику – перебити та блендері і посолити та поперчити. Вуаля! А якщо цей паштет красиво викласти за допомогою кондитерського шприца на гріночку, то буде святкова закуска. Їдять його і маленькі привереди, які у звичайному вигляді ні яєць, ні горіхів і бачити не хочуть! – поділилась секретною стравою щедра господиня.
Але легка вдача та веселий характер не заважають цій жінці мати ще й вольову натуру і боротися за справедливість. Завдяки її ініціативі у лісосмузі було прибрано кілька стихійних сміттєзвалищ, не сторониться вона й інших проблем, які виникають у рідному селі. А ще – незамінна учасниця самодіяльності, «першопроходець» скандинавської ходьби для однодумців, і незмінний лідер організації волонтерської допомоги для наших захисників. Тисячі голубців, вареників, лежнів та пиріжечків, сотні банок домашньої консервації та іншої смакоти зготувала власноруч, разом із такими ж небайдужими землячками, щоб пригостити хлопців на передовій. Щоб вони скуштували смачного, домашнього, приготовленого з любов’ю…
Юлія РАЗАНОВА
Картопляна ковбаса
Для ковбаси візьміть грубі свинячі кишки.
На 1 л натертої картоплі: 4 яйця, 150 г молока, 200 г шкварок, цибулю, сіль, перець.
Спочатку потрібно підготувати кишки. Їх слід ретельно помити, вимочити в розчині лимонного соку і солі протягом 4-7 годин. (Для цього на 500 мл води додають 3 стол. ложки лимонного соку і 1 ч. ложку солі).
Для начинки натріть картоплю на грубій тертці, засмажте 2 цибулини на салі, щоб вийшли добрі шкварки. Змішайте картоплю, шкварки, збиті яйця, посоліть, поперчіть, можна кілька зубчиків чавленого часнику. Змішайте та додайте молоко. Цю рідку суміш вилийте в кишку (наповнюйте її лише до половини об’єму!) та зав’яжіть. Опісля розрівняйте начинку, готову картопляну ковбасу згорніть колечком, змастіть олією і ставте запікатися на 40-50 хвилин при 180 0С.
Щоб ковбаса не тріснула під час запікання, приблизно 2-3 рази з інтервалом в15 хвилин необхідно зробити по всій її площі проколи тонкою голкою.
Пиріжки з гарбузом
Для тіста змішайте 0,5 л кислого молока чи кефіру, 1 ч. ложку соди, кілька ложок цукру, кілька ложок олії або розтопленого масла чи маргарину. Борошна візьміть стільки, скільки візьме. Тісто має вийти еластичним, як на вареники. Розкачайте його тоненько і виріжте кружальця. На середину викладіть начинку, сформуйте пиріжки-лодочки і випікайте в духовці до готовності – можна змастити просто водою. Печуться вони швидко.
Для начинки гарбуз натріть на грубій тертці, змішайте з підсмаженою на олії цибулиною, додайте цукру і меленого чорного перцю.
Котлети курячі з грибами та горіхами
0,5 курячого м’яса (не обов’язково філе) перекрутити через м’ясорубку. 1 склянку очищених волоських горіхів розбити на блендері до фракції «гречана крупа». 0,5 кг свіжих промитих та очищених печерець порізати тоненькими пластинками. Усі інгредієнти змішати, додати 2 стол. ложки майонезу, 2 яйця та 2 стол. ложки борошна. Сформувати котлетки невеликого розміру та обсмажити до готовності на розігрітій олії.
Подачу страви можна зробити цілком святковою. Приміром, зробити зовсім маленькі, завбільшки з великий волоський горіх, котлетки, і готові нанизати їх на шпажку, чергуючи з якимись овочами. Від такого у захваті діти.
Або котлетки трохи більшого розміру викласти у центр великої тарелі, а по боках гарнірувати такого ж розміру картопляними лежнями. За бажання, котлети можна полити грибним соусом.
Рулет «Урочистий»
500 г будь-якого твердого сиру, 200 г майонезу, 6 яєць. Для начинки: 0,5 кг свіжих грибів, 0,5 кг фаршу, сіль, перець, свіжий кріп – за смаком.
Твердий сир натерти, змішати зі збитими яйцями та майонезом, вимішати до однорідної маси. Рукав для запікання розрізати по шву, застелити ним деко, а зверху трохи змастити олією. Вилити сирну масу і обережно розрівняти. Випікати у розігрітій до 180 0С духовці до готовності – приблизно хвилин 30. Завтовшки він буде з палець. До легкої рум’яності.
Тим часом приготувати начинку. Гриби порізати та присмажити на олії до готовності. Підготувати фарш. Гриби з фаршем перемішати, посолити та поперчити, можна додати січеного кропу.
Коли основа для рулету запечеться, її потрібно використовувати ще гарячою, бо згодом сир затвердіє і не буде еластичним. На основу до середини викладаємо фарш, розподіляємо, і обережно, використовуючи плівку, згортаємо виріб рулетом.
А тепер його потрібно щільно загорнути у фольгу для запікання, неодмінно защепити кінці (зробити герметичними) і довести рулет до готовності. Не забуваймо, що всередині – сире м’ясо. Для цього на деко наливаємо 200 г води, викладаємо загорнутий у фольгу рулет і ставимо в духовку зі 180 0С хвилин на 30. Нарізаємо теплим.
З цієї порції виходить 3 великих блюда порізаного рулету. Він дуже смачний, вишуканий – справжня ресторанна страва, яку готують для урочистих подій та великих свят. Ви можете приготувати його і з половини продуктів, але тоді доведеться взяти маленьке, коротеньке дечко – інакше основа вийде тоненькою, буде рватися і не загорнеться.