Барська кераміка – бренд Вінниччини та України

Знай наших!

З 22 листопада по 6 грудня у Вінницькому обласному центрі народної творчості проходить виставка Барської кераміки «Відродження традицій». Організаторами заходу виступили управління культури та креативних індустрій департаменту гуманітарної політики ОВА, обласний центр народної творчості та ГО «Народний музей Барської кераміки».

Під час відкриття виставки начальник обласного управління культури Ольга Дернова підкреслила унікальність та важливість Барської кераміки як бренду, що репрезентує Вінниччину та Україну, а також пообіцяла докласти усіх зусиль, аби Барська кераміка потрапила до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини (що відкриває перспективи для подальшого визнання у ЮНЕСКО).

Директор Вінницького ОЦНТ, заслужений працівник культури України Тетяна Цвігун у вітальному слові подякувала усім, хто долучається до справи відродження славнозвісної Барської кераміки та надав вироби для формування виставки. Особливі слова вдячності Тетяна Омелянівна адресувала команді проєкту «Відродження традицій Барської кераміки» (і новоствореного музею) на чолі з Романом Григор’євим та Іриною Дєдовою, які з 2018 року об’єднують кращих майстрів, етнографів, науковців, колекціонерів з Вінниччини та України, що прагнуть відродити гончарний осередок, знаний на Поділлі та далеко за його межами. 

У свою чергу директор Народного музею Барської кераміки Роман Григор’єв та заступниця директора Ірина Дєдова привітали учасників заходу, який став першою окремою виставкою Барської кераміки у Вінниці за всю історію цього художнього промислу. Від імені команди проєкту та усіх небайдужих до збереження власної культурної ідентичності барчан подякували за вагомий внесок у справу відродження Барської кераміки кращим майстрам Вінниччини (Вікторії Ніколаєвій, Володимиру Слубському, Людмилі Філінській, Михайлу Діденку, Сергію та Світлані Погонцям, Ользі Цибулі) та мистецькій родині Біньковських, котрі переймають їх досвід та працюють над практичним відновленням гончарства у місті Бар.

Роман Григор’єв та Ірина Дєдова подякували також науковцям, етнографам, дослідникам, музейникам і краєзнавцям, колекціонерам та ентузіастам, які проливають світло на минуле цього потужного керамічного осередку: Володимиру Титаренку, Анатолію Щербаню, Галині Івашків, Ірині Бекетовій, Олені Клименко, Віктору Косаківському, Тетяні Січко, Ользі Романишеній, Лілії Гальчевській, Сергієві Бугаю, Наталії Сентемон, Юлії Васюк, Анастасії Фоміній, Тетяні Пірус, Олексію Бакальцю, Антоніні Сторожук, Віктору Півтораку, Артуру Цицюрському, Ігорю Козаку, Тарасу Щербі, Українському центру культурних досліджень (директор – заслужена артистка України Ірина Френкель, начальник відділу нематеріальної культурної спадщини – заслужений працівник культури України Наталія Морозова) та колективам музеїв, які гостинно відкрили перед командою проєкту свої фонди та дозволили віднайти й зафіксувати для нащадків кращі зразки Барської кераміки. Передали щирі слова вітання від доктора культурології, завідувача кафедри історії, музеєзнавства та пам’яткознавства Харківської державної академії культури Анатолія Щербаня, який є потужним амбасадором Барської кераміки в науковій спільноті України та співзасновником і одним з перших меценатів Народного музею Барської кераміки. Висловили барчани щиру вдячність обласному управлінню культури, яке виступає партнером реалізації проєкту та надає команді діяльнісну підтримку, а також вручили подяку за збереження та розвиток вітчизняної нематеріальної культурної спадщини колективу Вінницького обласного центру народної творчості, який не лише є господарем гостинної світлиці, де відкрилася виставка, а й активно долучається до заходів проєкту «Відродження традицій Барської кераміки» ще з 2018 року.

Патріарх керамології Вінниччини, етнограф, заслужений діяч мистецтв України та багаторічний працівник Вінницького ОЦНТ Володимир Титаренко є знаковою фігурою для етнографії Поділля та «хрещеним батьком» Народного музею Барської кераміки. У своєму виступі Володимир Васильович розмірковував над роллю вітчизняної культури у борні українського народу за визволення та підкреслив те особливе значення, яке відіграє у нашій культурній спадщині Барська кераміка.

Мистецьким подарунком від барчан усім учасникам заходу стала українська народна пісня «Хтіла мене мати за гончара дати» в авторському аранжуванні та виконанні гурту «Симетрикс» (керівник Олександр Дєдов).

А подільські майстри-гончарі вкотре зізналися у любові до Барської кераміки та побажали Народному музею процвітання, нових проєктів та успіхів. Особливо подякували керамісти за створений в рамках минулорічного проєкту 3-D-музей, який дає можливість не лише осягнути все різноманіття Барської кераміки, а й до найменших дрібниць роздивитися та відтворити форму і деталі розпису виробів давніх гончарів.

Слова вдячності організаторам та учасникам виставки адресували представники Вінницького обласного краєзнавчого музею, що завітали на захід: завідувачка сектора виставкової роботи, мистецтвознавець та член Національної спілки художників України Тетяна Жирунова та науковий співробітник, заслужений майстер народної творчості України та голова обласного осередку Національної спілки народних майстрів України Іван Горобчук. У своєму виступі музейники запевнили, що після нашої Перемоги та відновлення повноцінної роботи ВОКМ у виставковій залі обласного краєзнавчого музею обов’язково відбудеться виставка Барської кераміки.

Подякувала обласному центру народної творчості Валентина Шпак-Мельник – директорка обласного фестивалю національно-патріотичної творчості «Сурми звитяги», який цьогоріч удвадцяте відбувся у Вінниці. Учасники виставки неодноразово ставали лауреатами фестивалю. Привітала поважне зібрання етнографиня та колекціонерка Анастасія Фоміна, яка також передала вітання та подарунок Народному музею від директорки обласного центру культури «Щедрик» Наталії Сентемон.

Модерував захід методист ОЦНТ, етнограф та колекціонер Сергій Бугай, який безпосередньо займався формуванням експозиції та надав рідкісні зразки кераміки з власного зібрання «Човен».

Завершилося урочисте відкриття іще одним художнім номером від гурту «Симетрикс» –  піснею «Мамин світ» (на слова Тетяни Шкурак та музику Олександра Дєдова), яка присвячена найріднішим людям – матерям, котрі зшивають для нас роз’ятрене війною небо.

Загалом на виставці представлено понад 150 зразків Барської кераміки (старовинної та сучасної), а також видання, що побачили світ в рамках реалізації проєкту «Відродження традицій Барської кераміки».

Довідково. Барська кераміка – традиційний народний художній промисел, різновид подільської кераміки. Виникла у XVІ столітті в місті Бар (Вінницька область, Україна), період найбільшого розквіту припав на кінець ХІХ — початок ХХ ст. Занепала у 30-х роках минулого століття внаслідок війн, голодоморів та колективізації. Барські майстри створювали, здебільшого, столові та декоративні вироби: миски, полумиски, тарілки, баньки, глечики, іграшки тощо. Барська кераміка вирізняється білим тлом із характерним каліграфічним розписом брунатним, зеленим, вохристим і жовтим кольорами з ідеальною графікою та вишуканою плавністю ліній. Один із найпопулярніших сюжетів виробів барських майстрів — «птах на яблуневій гілці». Бар – єдиний гончарний осередок із понад 70, що діяли на Поділлі на початку ХХ ст., якому був притаманний сюжетний розпис із зображенням людей та традиційного побуту мешканців краю.

«Відродження традицій Барської кераміки» – проєкт, започаткований у 2018 році за підтримки Українського культурного фонду та реалізований Барською міською радою, а з 2021 року – ГО «Барський МХАТ». За неповних 5 років реалізації проєкту було проведено обласний круглий стіл, присвячений відродженню Барської кераміки (2018), науково-пошукові експедиції музеями України та населеними пунктами Вінниччини і Хмельниччини (2018 та 2021, відвідано більше 20 музеїв та понад 30 населених пунктів, де зафіксовано загалом понад 300 зразків Барської кераміки), видано тематичний буклет та фотоальбом «Барська кераміка» (2018, за ред. В. Титаренка), проведено Всеукраїнську з міжнародною участю науково-практичну конференцію «Місце Барської кераміки в гончарній спадщині України» (2021, об’єднала понад 50 учасників з 7 регіонів України та Республіки Польща, серед яких – академіки, професори, доктори та кандидати наук, викладачі та музейні працівники, майстри гончарного мистецтва), видано збірник матеріалів конференції (2021, за ред. А. Щербаня), записано цикл відеороликів з історії Барської кераміки та майстер-класів з гончарства (2021), створено Віртуальний 3-D-музей Барської кераміки (https://www.barceramic.org.ua), в якому представлено понад 150 зразків з музеїв та приватних колекцій України та закордону. У планах – розвиток віртуального музею, проведення всеукраїнського гончарного пленеру в Бару та створення Центру відродження Барської кераміки із музейно-виставковою залою та навчально-показовою майстернею. 

Народний музей Барської кераміки (НМБК) – громадська ініціатива, започаткована Романом Григор’євим та Іриною Дєдовою в рамках реалізації проєкту «Відродження традицій Барської кераміки v.2.0» за підтримки Українського культурного фонду та презентована 12 вересня 2021 року під час Всеукраїнської з міжнародною участю конференції «Місце Барської кераміки у гончарній спадщині України». Полягає ініціатива у тому, що музей є народним не за званням чи формою, а за сутністю і до його створення може долучитися кожен охочий барчанин чи мешканець інших куточків України та світу, який має сантимент до Бара та його славнозвісної кераміки.

Першими меценатами музею стали заслужений діяч мистецтв Володимир Титаренко (м. Вінниця), доктор культурології Анатолій Щербань (м. Харків), колекціонер та краєзнавець Костянтин Стодолінський (м. Бар). В основу фондів НМБК лягла колекція автентичних зразків Барської кераміки, що належать ГО «Барський МХАТ» (зібрання Р. Григор’єва та І. Дєдової). Окрім давніх виробів барських гончарів, у пріоритеті – сучасна Барська кераміка, яку виробляють та охоче дарують музею кращі майстри Вінниччини. У червні цього року музей зареєстровано як громадську організацію.

         ***

А напередодні відкриття виставки кераміки  стало відомо, що за активну творчу діяльність, спрямовану на реабілітацію учасників бойових дій і членів їхніх родин, волонтерську допомогу військовослужбовцям генерал Валерій Залужний нагородив почесним нагрудним знаком Головнокомандувача ЗСУ «За сприяння війську» Романа Григор’єва та Ірину Дєдову. Нагороди вручили народний депутат України Ірина Борзова та начальник Вінницької обласної військової адміністрації Сергій Борзов.

Нині Барський МХАТ продовжує  працювати на культурно-інформаційному фронті та підтримувати захисників України, а військовослужбовці-актори долучаються до творчих проєктів театру навіть під час коротких відпусток з фронту. Один з акторів Олексій Голубков каже: «Усі, хто побував на війні, мають поранені душі. А загоїти поранену душу можуть три речі:  сім’я, робота і творчість».   

Підготував Віктор ЗЕЛЕНЮК

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені