Барська кераміка – «друге народження»

4 квітня 2023 року сталася знакова подія, яка уже увійшла в історію старовинного міста як «друге народження» Барської кераміки.  Саме цього дня обласна експертна рада з питань нематеріальної культурної спадщини (НКС) офіційно внесла «Традицію орнаментального розпису Барської кераміки» до Переліку елементів нематеріальної культурної спадщини Вінниччини. Презентували елемент та готували облікову документацію директор громадської організації «Народний музей Барської кераміки» Роман Григор’єв та заступник директора Ірина Дєдова.

В ході обговорення члени комісії відзначили роботу, яку упродовж 2018-2023 рр. провела команда проєкту «Відродження традицій Барської кераміки» та ГО «Народний музей Барської кераміки» з відродження та популяризації елементу нематеріальної культурної спадщини. Рішення про включення Барської кераміки до обласного переліку було прийнято одноголосно.

За словами Романа Григор’єва, Барська кераміка – це унікальний стиль гончарства, вироблений місцевими гончарами у XVІI-XIХ століттях. Його особливістю є оформлення виробів: біле тло з обов’язковим художнім елементом – зозулею на калині. Барська кераміка прирівнювалася за художньою значущістю до бубнівської та крищинецької. Але у ХХ столітті під час голодоморів, війн та репресій ці традицію та техніку було втрачено.  У 2019 році в області стартував проєкт з відродження Барської кераміки.

– Команда проєкту «Відродження традицій Барської кераміки» та ГО «Народний музей Барської кераміки» висловлюють щиру вдячність за підтримку та співпрацю членам експертної ради з питань НКС, керівництву та фахівцям управління культури Вінницької ОВА, обласного центру народної творчості, нашим майстрам-носіям елемента, науковцям і мистецтвознавцям, котрі збагачують знання про цей унікальний художній промисел, та усім небайдужим, хто разом із нами торує шлях до відродження традицій славнозвісної Барської кераміки, – зазначив Роман Володимирович. 

Як відомо, нематеріальна культурна спадщина – це усна народна творчість, традиції, звичаї, свята, обряди, народна виконавська майстерність, традиційні ремесла, знання, навички та світогляд народу, що передаються від покоління до покоління, постійно відтворюються спільнотами та формують у них почуття самобутності та наступності, сприяючи таким чином повазі до культурного розмаїття і творчості людини. До Вінницького обласного переліку нематеріальної культурної спадщини входять 40 самобутніх елементів, п’ять із яких презентують культуру Вінниччини в Національному переліку.

Віктор ЗЕЛЕНЮК

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені