«Безкоштовно» або «Просто так»

У Рахнах-Лісових Шпиківської громади уздовж траси розставлені столи, за якими безкоштовно  можуть поїсти транзитні біженці.

Зрозуміти, що тут безплатно пропонують їжу, нескладно: поруч зі столиками стоять оголошення «Безкоштовно» або «Просто так». Люди, що тікають від війни, їдуть на пропускний пункт з Молдовою. Значна частина їх з Одеси, багато – з Харкова. Біля придорожнього кафе пропонують не лише чай та каву, а й повноцінну гарячу їжу. Готують із власних продуктів місцеві мешканки. Таку допомогу організували з 27 лютого.

– Через наше село їде величезний потік машин з біженцями в бік Молдови. Дехто виснажений кількадобовою дорогою, продукти в них позакінчувалися, і діти, і дорослі по кілька днів не їли теплого. Тому наші селяни, згуртувавшись усіма конфесіями, вирішили організувати таке експрес-харчування. Ми розставили столики, встановили оголошення з надписами «Безкоштовно» або «Просто так» і спочатку пропонували гарячі напої та печиво. Але потім зрозуміли, що люди конче потребують гарячої їжі, – розповіла нам місцеві мешканці. – І почали готувати різні страви. Варимо юшку, борщ, тушкуємо картоплю, господині ліплять вареники, печуть млинці, пиріжки, приносять голубці – хто що може. Все село згуртувалось, рахняни щиро допомагають. Біля столиків організоване постійне чергування.

А ті, хто потребує тривалого відпочинку або зупинилися у машині через комендантську годину, можуть заночувати в церкві. Для цього туди  позносили матраци, ковдри, подушки – щось із запасів рахнян, а щось  принесли із дитячого садочка.

 – Була сім’я, в якої в Харкові повністю розбомбило квартиру градами – тепер вони без житла, їм нема куди повертатися.  Найменша дитина, що ночувала в нас,  – мала лише 8 днів від народження. Це взагалі унікальна сім’я. Вони мусульмани, але зранку ми молились усі разом. Глава родини   – хірург, який після вивезення родини у безпечне місце повернувся в лікарню робити операції! А ще була евакуйована група з 30 нечуючих дітей з Харкова, їх супроводжувала молоденька інструктор, що ними опікувалась, допомагала із сурдоперекладом, – розповіла наша співрозмовниця.

Підприємці, що є господарями численних садків у селі, виділили велику кількість яблук і груш. Їх складають в пакети і дають людям із собою в дорогу.

Як і скрізь по Україні, тут підтримують та харчують загони тероборони, збирають допомогу для армії та потерпілих. Центр збору розташований у місцевому будинку культури. Звідти волонтери розвозять вантажі тим, хто найбільше цього потребує. Зокрема, бусик з найнеобхіднішим поїхав на Ірпінь.

Деякі сім’ї тимчасово залишаються на проживання в Рахнах-Лісових.

Юлія РАЗАНОВА

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені