Без болю і крові

ЛОР-хірург Лета про сучасний метод видалення мигдалин і аденоїдів

8 років тому в Україні видалення мигдалин чи аденоїдів були досить травматичними процедурами, з великими ризиками післяопераційних ускладнень  кровотечі, інфікування тощо. В 2014 році в українській медицині з’явилася технологія коблації, яка революційно змінила ситуацію та вивела ЛОР-хірургію на новий рівень. Про особливості методики та в чому її переваги для пацієнтів розповів завідувач відділення щелепно-лицевої хірургії Вінницької обласної дитячої клінічної лікарні Олексій Іванович Лета. Саме він був одним із перших українських отоларингологів, які почали лікувати ЛОР-захворювання методом ккоблації.

– Олексію Івановичу, розкажіть, як ви впровадили в практику технологію коблації?

-Приблизно в 2012 році батьки моїх маленьких пацієнтів почали цікавитись варіантами малотравматичних операцій. Я, звісно, почав моніторити ринок і натрапив на коблацію та Кор-медікал. Зв’язався з менеджером, тоді ще точно не знав, чи впроваджуватиму, а вже в 2014 році вони влаштували велику презентацію методу коблації в НДСЛ “Охматдит” і в Київській клінічній лікарні на залізничному транспорті №2. В Україну приїздив  професор Пол Джервіс з Англії. Я подивився, як все проходить, легко і якісно. В цьому ж році в мене теж з’явився коблатор, і я почав самостійно працювати.

Ретельно готувався до першої операції. Після презентацій від лікарів, де безпосередньо проходили операції, я щепередивився дуже багато оперативних втручань на відео. Моя перша операція стала маленькою подією в лікарні. В малій операційній було людей 20 — починаючи від начмеда і до багатьох зацікавлених лікарів. Але сама процедура пройшла не так гладко, як я собі уявляв. Трапилася кровотеча, я, звісно, її зупинив, і в загальному операція пройшла успішно, але в мене виник певний скептицизм. У колег все добре виходило, а в мене не зовсім.

Після цього я написав листа професору у Великобританію і запитав: “Як у вас так все добре виходить, а у мене ось так?”. У відповідь він запитав у мене, скільки я операцій зробив. Я відповів “одну”, а він: “Коли зробиш 300, то буде все в тебе добре ”. Я продовжив виконувати операції з його додатковими ррекомендаціями.

Вже понад 300 операцій провели?

-Близько 2000, думаю. Я щороку роблю близько 300 оперативних втручань за допомогою методу коблації. Звісно, перші роки було менше, зараз в дитячій практиці постійно лікуємо методом коблації гіпертрофію аденоїдів, гіпертрофію мигдаликів і хронічний ттонзиліт.

– Розкажіть, будь ласка, детальніше, чому віддаєте перевагу у виборі методу лікування саме методу коблації?

-На 90% я працюю коблатором, тому що це ефективно, зручно і надійно як для лікаря, так і для пацієнтів. Операція підходить навіть дуже маленьким пацієнтам.

Наразі мої пацієнти госпіталізуються зранку і як правило о 15-16 годині дня вже йдуть додому після оперативного втручання.

Через пів години після операції пацієнти п’ють воду, а через дві години – їдять. Коли батьки питають, що брати з собою поїсти після операції, я кажу: “Беріть те, що дитина любить поїсти”. Діти після операції їдять круасани, картоплю фрі, піцу чи бутерброд. Дуже сильних больових відчуттів немає. Буває, звичайно, що діти скаржаться на невеликий біль у горлі, а в очах батьків при цьому читається: “Ви ж казали, що не болітиме!” Але коли я пояснюю, що дитина може в той же день після видалення мигдаликів їсти бутерброд і вона його спокійно з’їдає, вони заспокоюються.

Можу навести показовий приклад, що наймолодший пацієнт у мене був 1,7 року. У нього був синдром обструктивного апное під час сну, значно збільшені мигдалики – дитина задихалася, не могла вночі спати, не могла їсти, відставала в розвитку – здається, вони приїхали з Ужгорода.

Якщо порівнювати лікування до впровадження коблації?

-Раніше втручання проводились за допомогою методики cold steel, тобто класичними хірургічними інструментами. Він несе за собою певний ризик під час оперативного втручання, ризик кровотечі після операції, а також больовий синдром. А все тому, що в таких випадках залишається відкрита ранова поверхня, травмуються навколишні тканини. Дитина значно більше часу проводила в лікарні – госпіталізували за день до операції, наступного дня дитині проводили  оперативне втручання, і як мінімум один день, одну ніч дитина перебувала в стаціонарі під наглядом, через ризик виникнення кровотечі. З коблатором ці ризики ммінімізовані.

-Наскільки взагалі метод коблаціїї доступний сьогодні в Україні?

-Перші роки моєї роботи методом коблації я спілкувався з лікарями на конференціях, і вони досить скептично ставились до нього. Ми з менеджером Кор-медікал, так би мовити, “несли світло” серед колег. Зокрема, проводили навчання на базі нашої лікарні. До мене приїздили вчитися оперувати колеги з Харкова, Тернополя, Івано-Франківська, Львова, Хмельницького.

Дуже важливо зрозуміти, як саме працює коблатор, як дитину підготувати до наркозу, як приготувати до оперативного втручання, та інші моменти. В мене такої можливості не було, то ми з Кор-медікал створили таку можливість для колег.

У який період часу краще проводити операції на ЛОР-органах?

-Хороший період для проведення планових оперативних втручань – це літо і зима. Бо, наприклад, восени завжди збільшується кількість запальних вірусних захворювань, і в цей період ми трішки менше планових операцій виконуємо. Адже втручання мають проходити на фоні повного благополуччя, тобто після вірусної інфекції має пройти мінімум тиждень. Правильна підготовка теж важлива для проведення успішної операції без ускладнень. Взагалі все індивідуально, тому всім раджу обов’язково консультуватися із спеціалістами і ні в якому разі не займатися самолікуванням!

Довідка: Кор-медікал – це торгова марка, під якою провідні дистриб’ютори  медичних товарів реалізують в Україні продукцію від гігантів світового виробництва – Medtronic, Terumo, Smith&nephew тощо. Сьогодні команда Кор-медікал поставляє високоякісне медичне обладнання і витратні матеріали майже для всіх видів медичної допомоги, а також запустила виробництво власних продуктів, зокрема першу і єдину у світі тактичну аптечку з вбудованою шиною-лангетою.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені