Бог сотворив цапа, а чорт – кацапа

Кацапи, москалі, ватники, московити – усе це зневажлива розмовна назва росіян, яку вживають здебільшого українці, а також поляки й білоруси.

Існують дві основні версії походження слова «кацап». Виникнення цього виразу могло бути пов’язане з російською традицією носити довгі бороди. Тож є думка, що кацапами їх почали називати ще за Петра І, коли бояри та простолюд не хотіли стригти бороди, то казали, що предки сучасних росіян сиділи бородаті, «как цапы».

Академік Яворницький висунув теорію, що слово «кацап» тюркського походження. Він розповідав, що працюючи у міністерстві юстиції в Москві, натрапив на документи, датовані 18 століттям, де слово «кацап» було написане через букву «с», себто «касап» – kassap («м’ясник»). До тюркських мов це слово потрапило з арабської, де qaşşăb означає «живодер», або «м’ясник», «той, що забиває худобу». Дослідники відзначають також такі словосполучення в тюркських мовах: «адам кассаби» означає «люта людина», «деспот», вираз «кассап одлу» — «шельма»; «кассапчи» — караїмською означає «кат»; «хассап» мовою кримських татар означає «м’ясник», «гицель».

У російській мові слово кацап широко вживалося як образливе прізвисько однієї зі сторін церковного розколу. У деяких селах, населених різними за вірою росіянами, старообрядники називали ніконіан «кацапами», а ніконіани старообрядників — «кулугурами» (слово тюркського походження, буквально — «покидьок»). Таким чином не виключено, що слово кацап безпосередньо потрапило в українську мову із самої Росії, як образливе прізвисько однієї із сторін російського церковного розколу. До середини XX ст. в деяких українських містах «кацапами» називали саме старообрядників. У такому ж значенні слово «kasap» поширене в деяких частинах Молдови.  

А хто ж тоді москалі? Версій на цю тему теж існує чимало. Одні стверджують, що москалі – це росіяни, котрі мешкають в Україні, або зросійщені українці, що проживають у Росії. Донедавна москалями також називали «рускоговорящее население юго-востока»  України. Ще дехто вважає, що москалі – це культурні, освічені кацапи. Вважається також, що справжній кацап вживає багато алкоголю і не контролює використання ненормативної лексики.

Є й іще одна версія про румунське походження слова, згідно з якою «ca tap» перекладається саме «як цап».

Згідно з іншою теорією, колись у війську Івана Грозного в 1552 році на службі були стрільці. А незмінним атрибутом їхнього озброєння був гостро відточений бердиш. Це різновид бойової сокири із довгим держаком та лезом у вигляді півмісяця, що нагадувала сокиру м’ясника. Під час захоплення Казанського ханства ці стрільці порубали цими сокирами чимало татарського населення, завдяки чому власне і здобули Казань.

Досить влучно охарактеризував цей етнос свого часу наш Степан Руданський:

«Завів кацап християнина,

Зарізати хоче.

Зав’язав йому назад руки,

Ніж широкий точить.

А кацапчук-семиліток

Мало не брикає:

Кругом скаче коло тата:

Та все промовляє:

«Да полна уж тачать батька!..

Будєт с нєго, будєт!..

Режь же, батька! то-то любо:

Как трепаться будєт!».

Як бачимо, звіряча сутність кацапів залишається незмінною і в наші дні.

Юрій ЧОРНИЙ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені