Брикетик подрібнених купюр номіналом у майже мільйон

можна отримати у подарунок, потрапивши на екскурсію до Музею грошей, який базується в приміщенні НБУ.

Щоправда, з початком карантинних обмежень на виставку перестали пускати великі групи відвідувачів, обмежили доступ і для учнівсько-студентських груп. Однак завдяки сприянню Українського кризового медіа-центру візит журналістів з Вінниччини благополучно підтвердили, а екскурсовод Марта провела для групи цікавезну екскурсію будівлею Нацбанку та розповіла про експонати музею, які відображають понад тисячолітню історію гривні та інших грошових знаків, які перебували в обігу в різні часи на території України.

У музеї грошей ви дізнаєтеся, чим займається НБУ, зануритесь у світ фінансів та грошового обігу, побачите повну колекцію нумізматичної продукції, яка була випущена Нацбанком в різні роки. Майже два десятиліття Музей грошей НБУ входить до переліку музеїв, чиї колекції є державною власністю та належать до частини музейного фонду України.

Столичний Музей грошей офіційно відкрили ще у 2004 році. Яскраві, колоритні вітражі музею ілюструють найважливіші віхи історії України, що відображені на стендах та у вітринах нумізматичним матеріалом. Експозицію музею побудували за хронологічним принципом: від примітивних товаро-грошей до сучасної гривні. У музеї в оригіналах та муляжах можна побачити монети грецьких полісів Північного Причорномор’я, Римської імперії I – III ст. н.е., монети періоду розквіту торгівлі з країнами Сходу та Візантією – дирхеми Арабського халіфату і міліарісії Візантійської імперії; перші монети Київської Русі – златники і срібляники, срібні злитки «безмонетного періоду», адже через міжкнязівські чвари у Київській Русі карбовані монети зникли з обігу. Згодом їх замінили масивні срібні злитки – гривні (названі на честь прикраси, яку носили на шиї «загривку»). Найпоширенішими були три типи гривень: київська, чернігівська і новгородська.

Відвідувачі виставки на власні очі також зможуть побачити монети Західної Європи XV – XVII ст., копійки Московського царства, металеві і паперові гроші Російської імперії, грошові знаки часів Директорії УНР 1917 – 1920 р. та Гетьманату П. Скоропадського, бофони УПА, радянські рублі та купоно-карбованці перших років незалежності України (які ми всі добре пам’ятаємо). Повна колекція пам’ятних та ювілейних монет, випущених НБУ, та експозиція грошових одиниць багатьох країн світу.

Сучасний музей грошей не тільки надає відвідувачам можливість ознайомитися із цінними експонатами, а й підвищити рівень своєї фінансової грамотності. Для школярів та студентів проводяться спеціальні тренінги з питань заощаджень, захищення вкладів, елементів захисту на банкнотах. Такі тренінги формують основи фінансової обізнаності як у дітей, так і в дорослих. Ознайомитися з експозицією можна також дистанційно, переглянувши розміщений на сторінці Офіційного інтернет-представництва НБУ віртуальний тур, який демонструє всі вітрини музею у вигляді 3D-фотооб’єктів.

Серед цікавинок виставки: монета, присвячена 180-річчю Київського національного університету ім. Т. Шевченка. Найважча монета у виставці виготовлена до Міжнародного року астрономії (2009 р. випуску) номіналом 100 грн, її вага – 1 кг срібла 999 проби, тираж – 700 штук. Колекціонери оцінюють її у 35 тис. грн. Найдорожча монета України викарбувана НБУ у 2011 році і присвячена Фінальному турніру УЄФА ЄВРО-2012. Її номінал складає 500 грн, вага – 0,5 кг золота 999 проби, тираж – 500 штук. Колекціонери оцінили її у 625 тис. грн.

Про експозицію музею можна розповідати ще довго, але краще один раз побачити, ніж сто – почути. Як «розкарантинеться», то вирушайте до Києва і обов’язково запишіться на екскурсію до музею грошей.

Вікторія МЕЛЬНИК

Фото автора

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені