Буряки ростила і каміння… била

Нещодавно 100-й день народження відзначила жителька села Котюжани Ксенія Іванівна Цибульська. З нагоди цієї надзвичайно поважної дати до садиби Марії Тимофіївни та Антона Антоновича Яшевських, дочки і зятя ювілярки, в родині яких на вулиці Лангера нині проживає Ксенія Іванівна, завітали з подарунками голова Мурованокуриловецької селищної ради Галина Цибульська і староста села Микола Арнаут.

Нелегко складалася доля Ксені Лисак – таке дівоче прізвище бабусі. Народилася в Котюжанах, зростала в багатодітній родині, з тринадцяти років почала заробляти на хліб у колгоспі. Пережила два голодомори, фашистську окупацію, дочекалася чоловіка з фронту, але він згодом залишив її з двома малолітніми дітьми. Отож довелося самотужки, як кажуть, виводити їх в люди. Тяжко і ударно працювала в рільничій бригаді. П’ятнадцять років очолювала буряківничу ланку, а коли вийшла на пенсію, то ще п’ять років била каміння в колгоспному кар’єрі… А це далеко не жіноча робота. 

– Можливо, мама й довше б трудилася в кар’єрі, де платили більше, ніж за буряки, але нас спіткало велике горе – в автокатастрофі загинув мій молодший брат Микола, який був військовим, то їй довелося їхати в Тираспіль, де він проживав, і бавити його сина Миколку, що народився після смерті батька, – розповідає Марія Тимофіївна. – Цю хату, в якій ми зараз мешкаємо, мама сама будувала в шістдесятих роках, а мені випало їй допомагати з раннього дитинства, заробляючи гроші на залізничній станції Котюжани. Мама наша дуже набожна жінка, вона скільки могла, то ходила до церкви, у якій співала в хорі. Вона з довгожителів. Моя бабуся Настя топтала ряст на цьому світі 94 роки…

Попри всі життєві випробування, сторічна Ксенія Цибульська зберегла чіпку пам’ять, має ясний розум і добрий зір. Сама себе ще обходить і не втрачає оптимізму та бадьорого настрою, задоволена своєю родиною і тішиться кожною зустріччю з ріднею. А вона у неї чималенька – четверо внуків і п’ятеро правнуків. Гамірно і весело у дворі, коли докупи збирається все сімейство!

– 100 років – дуже поважний вік, і ми пишаємося, що наша громада має таку землячку, – каже Микола Арнаут. – За 31 рік моєї роботи на посаді сільського голови та старости села у нас ще не було столітніх довгожителів. Щоб увіковічити цю подію в історії села, я буду ініціювати перед депутатами Мурованокуриловецької селищної ради про присвоєння Ксенії Іванівні Цибульській звання «Почесний громадянин Котюжан». Хочеться сподіватися, що вона в доброму настрої зустріне ще не один день народження, чим порадує не лише своїх близьких, а й усю об’єднану громаду. Тож здоров’я вам, Ксеніє Іванівно!

Віктор Зеленюк, власкор «Вінниччини»

Мурованокуриловецька громада

На знімку: Ксенія Іванівна Цибульська

Фото Оксани Яшевської

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені