Бухгалтерія: творчість чи повсякденна рутина?

Однозначної відповіді на це питання, мабуть, не існує. Для когось щоденна праця з цифрами приносить задоволення, що притаманне захопленню від розв’язання заплутаного ребуса чи кросворда. Інші вважають «копирсання» у цифрах справою нудною, марудною і зовсім нецікавою. Головний бухгалтер фермерського господарства «Врожайне», що у селі Слобода Шаргородська Жмеринського району,  Владислав Мотишен є прибічником першого варіанту.

На його думку, професія бухгалтера досить складна, бо вимагає насамперед аналітичного складу розуму, феноменальної пам’яті, акуратності й точності у підрахунках, врешті-решт –  елементарної посидючості і вміння концентруватись  та зосередитись. Це властиво не кожній людині. І коли хтось помічає в собі такі риси характеру, як неуважність чи лінь, той ніколи не стане професійним бухгалтером, навіть маючи у кишені відповідний диплом.

-Бухгалтер несе величезну відповідальність за усю фінансову документацію на підприємстві, тому навіть найменша помилка у розрахунках може виявитися роковою, – підкреслює він.

Очевидно, шлях у царину цифр розпочався у молодого чоловіка ще зі школи, де серед інших предметів особливого значення надавав основам математичних наук – арифметиці, математиці, алгебрі, геометрії. Словом, уже на тому рівні його захоплювали аксіоми й теореми, розрахунки, пошук невідомих чисел і значень та пізнання істини в цілому. Тож не дивно, що хлопчина шукав додаткову літературу на кшталт «Цікава математика», відвідував математичний гурток, неодноразово брав участь у шкільних предметних олімпіадах. Не було вагань і з вибором майбутньої професії – після школи вступив до Чернятинського коледжу на бухгалтерський облік. Далі працював за фахом, а заочно освоював спеціальність «Облік та аудит» у Вінницькому національному аграрному університеті.

-Наскільки вдалим особисто для вас був такий вибір професії?

-Я вже 11 років працюю у цій сфері і, безумовно, задоволений своїм вибором. Це не пов’язано з якоюсь династією, адже мої батьки не мали нічого спільного з бухгалтерією.  Як кажуть, кожному своє – хто на що здатен і де може проявити себе якнайкраще. Кожна професія має свої особливості. Тому важливо вибрати те, що тобі до душі, щоб співпадало бажання працювати в обраній професії та вміння виконувати свою роботу на високому професійному рівні. Тому дякую долі за можливість працювати у такому потужному господарстві. Саме такі підприємства дають можливість реалізувати увесь набутий під час навчання теоретичний потенціал на практиці.

-Хоча б кількома словами охарактеризуйте для необізнаних, для чого потрібна бухгалтерія?

-Якщо кількома словами, то бухгалтерія забезпечує підприємство повною інформацією про фінансове становище, результати діяльності та рух грошових активів; складання і подання на основі даних бухгалтерського обліку у встановлені законом терміни фінансової, податкової, статистичної та інших форм звітності; контроль за своєчасною сплатою податків та зборів згідно з установленими термінами і розмірами.

Наше господарство досить потужне, тут працює понад сто чоловік, крім того, співпрацюємо з орендодавцями, котрих налічується понад тисячу осіб. Заробітна плата, нарахування, виплати пайовикам, сплата податків – усе це справа бухгалтерії. Не має потреби зупинятися на створенні первинної документації, котра передбачає підготовку різноманітних актів, відомостей, книг та журналів обліку, наказів із кадрових питань та багато чого іншого – загалом близько сорока позицій. І усе це має бути оформлено вчасно і належним чином.

За словами Владислава Петровича, в бухгалтерії їхнього сільгосппідприємства працює 5 фахівців, котрі досконало володіють професійними навиками і чудово справляються з покладеними на них завданнями.

-В сільському господарстві робота триває увесь рік, незважаючи на сезонність  – придбання техніки, запчастин, пального, добрив, насіння, хімічних препаратів для захисту рослин –  і усе це проходить через бухгалтерію. А найбільший пік настає восени, по завершенні польових робіт, коли відбуваються розрахунки з орендодавцями, починаються річні звіти, – каже він. – Зокрема ми працюємо з власниками паїв у 5 сільських радах, де в оренді понад чотири тис. га земель. Навіть лише цей один напрямок роботи потребує значних зусиль.

-Доводилось чути, що робота з цифрами теж може бути творчою. То чи можна вважати бухгалтерію творчою роботою, коли з одного боку закон і кодекс, а з іншого – їх чітке виконання?

-Взагалі-то, в нашій справі з творчістю треба бути дуже обережним і захоплюватися нею не варто, адже є структури, котрі за цим дуже пильно стежать. Тому замість творчості необхідно більше займатися самоосвітою, щоби постійно бути у курсі нововведень у фінансовому  та податковому законодавстві. Ніколи не потрібно зупинятися у своєму розвитку, оскільки змінюється законодавча база, з’являються нові документи, вдосконалюється програмне забезпечення. Світ не стоїть на місці, тому зміни досить часто відбуваються і стосовно нашої діяльності. Словом, специфіка бухгалтера така, що одночасно потрібно бути і економістом, і фінансистом, і юристом. Ще й володіти комп’ютером на професійному рівні. Тобто, слід постійно  учитись та вдосконалюватись.  

А щодо творчості, то певні її елементи в нашій роботі, мабуть, все ж присутні. Скажімо, одна цифра «погоди не робить», але в комплексі мереживо цифр формує загальну картинку економічної діяльності підприємства, свідчить про його фінансовий стан. Особливо приємно, коли вимальовується прибутковість. Це, як у вишивці, коли сам собою хрестик нічого не означає, проте у сукупності з них вимальовується шедевр рукотворної краси.

Юрій ЧОРНИЙ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Передзвоніть мені