Вишиває… стрічками
Традиція прикрашати себе і одяг стрічками виникла ще з далеких часів. Збереглася вона і донині. Більше того, останнім часом вишивання стрічками стрімко набирає популярності. І це не дивно, адже такою вишивкою можна гарно прикрасити сумочку і футляр для мобільного телефона, капелюшок і сукню, подушку і скатертину, не кажучи вже про оселю.
У цьому можна легко переконатися, ознайомившись із творчістю самобутньої майстрині-вишивальниці, дизайнера-декоратора Ольги Мартинової із Бершаді. Жінка має фах економіста, а рукоділлям займається вже чотирнадцять років – відтоді, як побачила на одній знайомій жінці кофтинку, оздоблену квіткою із стрічок, яка її дуже сподобалася. Вчилася самотужки – методом проб і помилок. Спочатку вишивала квіточки на серветках, рушничках, які роздаровувала рідним, друзям, знайомим. Наполегливо вивчала спеціальну літературу, переглядала відеоуроки, майстер-класи й постійно відточувала майстерність. Згодом у творчому доробку Ольги Володимирівни з’явились і картини (нині їх більше ста тридцяти), в яких неймовірні за красою квіти, рослини, птахи виглядають, як живі.



До речі, її вишиті стрічками картини неодноразово були представлені на різноманітних виставках у районі та області. Ольга Мартинова – переможець обласного конкурсу «Дерево роду» у 2012 році. Тоді вона більше половини року збирала інформацію та працювала над вишитим генеалогічним деревом власного роду.
Вісім років тому у житті Ольги сталася подія, яка суттєво вплинула на її творчість. На зустріч із однокласниками вона стрічками вишила собі сукню і сумку до неї. Пізніше виставила фотографії у соціальній мережі. Багатьом сукня сподобалася, і це надихнуло майстриню на вишивку одягу.
Вишивка стрічками, за словами Ольги Мартинової, має певні особливості. Так, за допомогою атласних стрічок різної ширини, які довше, ніж нитки, зберігають свій колір, можна створювати об’ємні композиції, що робить їх більш привабливими. Основними мотивами її творчості є квіти, дерева, тварини. Схеми придумує сама, часом вони народжуються спонтанно – інколи достатньо глянути на букет і пофантазувати.



- Орнаменти в процесі роботи часто зазнають змін, гармонію потрібно відчувати душею, – стверджує майстриня.
Гарно виходить у стрічках петриківський розпис. Звісно, створюючи свої вироби, Ольга комбінує вишивання нитками, бісером та стрічками. Для прикраси вишивки використовує намистини, бісер, пір’ячко, мереживо. Як основу використовує різні тканини, зокрема лляні, а також домоткане натуральне полотно. Головне – щоб тканина була міцною та еластичною.



Найбільше майстриня любить оздоблювати стрічками одяг, адже, за її словами, не передати те відчуття, коли одягаєш такі речі. Однак вона декорує стрічками й сумки, гаманці, серветки, наволочки для подушок, скатертини, рушники, пасхальні кошики та інші аксесуари. Ольга Мартинова постійно вдосконалюється, створюючи нові квіткові комбінації. Предмети, прикрашені атласними квітами, – оригінальний, бажаний подарунок. Рукотворні вироби талановитої майстрині носять або ж прикрашають інтер’єри в багатьох оселях не лише в Україні, а й за кордоном.
Василь ВЕРБЕЦЬКИЙ
На знімках: майстриня Ольга Мартинова і її роботи
Фото автора і з архіву Ольги Мартинової
Бершадська міська територіальна громада